Dzisiaj jest sobota 11 lipca 2020, imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17709) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Są kolejne przypadki zakażenia z powiatu tureckieg ... (1)Konin. Pielgrzymka na Jasną Górę inna niż wszystki ... (2)

Konin. Nie będzie śledztwa w sprawie wpisu Roberta Popkowskiego

Dodano: 18.09.2019 11:57
Źródło: LM.pl

Konińska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wpisu w mediach społecznościowych radnego sejmiku województwa wielkopolskiego Roberta Popkowskiego. Zdaniem śledczych, życzenia „wytępienia czerwonej i tęczowej zarazy” były niejednoznaczne.

Wpis został zamieszczony na facebook'u w sierpniu tego roku. Robert Popkowski za pośrednictwem mediów społecznościowych złożył życzenia urodzinowe swojemu partyjnemu koledze – Jackowi Kubiakowi, które brzmiały: „Wszystkiego Najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY. Pozdrawiam Jacku i jeszcze raz Najlepszego”.

Te życzenia odbiły się szerokim echem w całym kraju. Do konińskiej prokuratury wpłynęły trzy zawiadomienia popełnienia przestępstwa. Jedno złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, drugie – posłowie Paulina Hennig-Kloska i Tomasz Nowak, a trzecie zostało skierowane przez dwie osoby: jedną zamieszkującą w Warszawie, a drugą przebywającą w Norwegii.

- Po bardzo szczegółowym, przeprowadzonym osobiście przez prokuratora prowadzącego postępowaniu sprawdzającym, została podjęta decyzja o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa, poprzez umieszczenie wpisu urodzinowego do innej ustalonej osoby – mówi Aleksandra Marańda, pełniąca funkcję rzecznika Prokuratury Okręgowej w Koninie. - Słowa [zamieszczone we wpisie R. Popkowskiego – od red.] dodatkowo u dwóch innych osób, w ich ocenie stanowiły skierowaną bezpośrednio do nich groźbę karalną mającą postać zapowiedzi popełnienia zabójstwa na ich szkodę, co miało w nich wzbudzić uzasadnioną obawę, że groźba ta zostanie spełniona, czyli postępowanie sprawdzające prowadzone było w kierunku art. 255 par. 2 KK i art. 190 par. 1 KK w związku z art. 11 par. 2 KK. Prokurator uznał, że nie zachodzą okoliczności implikujące, czyli wskazujące na konieczność wszczęcia w przedmiotowej sprawie postępowania przygotowawczego – dodaje.

Zdaniem śledczych, wpis radnego Popkowskiego nie jest jednoznacznym nawoływaniem do zbrodni.

- I tutaj należy skupić się na literalnym brzmieniu art. 255 par. 2 KK, który mówi że to przestępstwo może być popełnione tylko w zamiarze bezpośrednim, czyli sprawca musi swoim zamiarem obejmować chęć popełnienia zabójstwa. To znaczy jego zachowanie musi stanowić nawoływanie do tej zbrodni, a dodatkowo musi godzić się na takie zachowanie. Prokurator uznał, że taka sytuacja nie miała miejsca z uwagi na niejednoznaczny charakter tego wpisu – mówi Aleksandra Marańda. - Natomiast jeżeli chodzi o groźbę karalną to groźba ta zgodnie z obowiązującym prawem musi być skierowana do indywidualnie oznaczonej osoby, czyli musi być wskazana konkretna osoba. Ewentualnie groźba może być kierowana za pośrednictwem innej osoby, ale z takim zamiarem, żeby została ona przekazana innej konkretnej osobie. W tym przypadku tak nie było. Konto składającego życzenia jak i konto adresata miały charakter publiczny, mógł sobie to każdy przypisać. Z treści wpisu nie wynika, żeby działali oni w zamiarze bezpośrednim – dodaje.

Prokurator Marańda podkreśla, że prowadzący sprawę rozważał zakwalifikowanie wpisu z przepisów dotyczących innych przestępstw na tle rasowym, narodowym, etnicznym, politycznym, czy wyznaniowym.

- Taką przynależność reguluje nam kodeks, natomiast żaden przepis nie reguluje orientacji seksualnej i prokurator nie mógł tutaj stosować wykładni rozszerzającej. Nas obowiązują przepisy prawa, kodeks i w tych granicach się poruszamy. Analiza materiału nie wskazywała na konieczność wszczęcia postępowania przygotowawczego – podkreśla Aleksandra Marańda.

Postanowienie nie jest prawomocne. Można się od niego odwołać w terminie 7 dni. Posłanka Paulina Hennig-Kloska już zapowiedziała złożenie zażalenia do sądu.

  • Konin. Nie będzie śledztwa w sprawie wpisu Roberta Popkowskiego

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

POPULARNE KOMENTARZE

I bardzo dobrze, gratulacje....Wiemy w końcu w, jakim Kraju żyjemy i na co możemy sobie pozwalać. A jak się zapiszemy to możemy jeszcze więcej..... Brawo
Dodano: 18.09.2019 12:22    Przez: Ale wstyd....
Mam radę do posłów; zajmijcie się poważniejszymi sprawami.....
Dodano: 18.09.2019 13:58    Przez: aktor
pewnie - to nic takiego - a interpretacja ?....jak kto sobie zinterpretuje - tak ma ....
Dodano: 18.09.2019 13:59    Przez: julian anonimus

KOMENTARZE

skandal! ukręcili łeb sprawie, żeby nie było szumu przed wyborami. tęczowa zaraza? poważnie? czyli ciągle żyjemy w średniowieczu. Czy naprawdę trzeba się interesować orientacją seksualne i piętnować wszystko czego się nie zna lub co się różni? A gdzie wolność i równość, o których traktuje Konstytucja?! Aha zapomniałem, że PiS na Ją w poważaniu... Smutne.
Dodano: 18.09.2019 12:14    Przez: Ropuch
I bardzo dobrze, gratulacje....Wiemy w końcu w, jakim Kraju żyjemy i na co możemy sobie pozwalać. A jak się zapiszemy to możemy jeszcze więcej..... Brawo
Dodano: 18.09.2019 12:22    Przez: Ale wstyd....
to były też przecież życzenia zdrowia ,może ten znajomy miał jakieś uczulenie ,a to jest dopiero zaraza swędzi jak cholercia i trzeba ją wyleczyć jak najprędzej ,więc gdzie tu groźba na czyjeś życie , nie róż uuu miem
Dodano: 18.09.2019 12:29    Przez: ~gabi
Ten poseł Gering Hans - Klos - ka to jak zawsze pieniacz i aferzysta , żadnego pożytku z niej nie ma . Kasę bierze podatników ale żadnych konkretnych działań . Żaden samorządowiec z niej , kiepskie działania w każdej sferze . Nie będę głosował na tą panią !! Brak logicznego myślenia a tym samym naganne zachowania poruszająca istotne kwestie gdzie tematy tęczy będą negatywnie odbierane przez społeczeństwo . Jeśli tak się zachowuje tzn. że jest absolutny brak zaufania od społeczeństwa dla takich osób . Niech zaprzestanie się dalej ośmieszać ze swoimi działaniami , wszystkie projekty to jedna wielka klapa i ściema tego pseudo samorządowca .Niech ściemnia mieszkańców na swoim terenie a nie w Koninie !!!
Dodano: 18.09.2019 12:31    Przez: doG
Zażalenie niech sobie składa , prowincjuszka . Zapewne jak zawsze bezskutecznie kolejne działanie . Co ona chce tutaj ściemniać mieszkańców Konina swoimi dziwnymi niekonsekwentnymi działaniami ..?? Ta posieł osiołek to kobita bez jakiegokolwiek normalnego toku myślenia. Niech się skupi na myciu garów , może to jej lepiej wyjdzie w życiu
Dodano: 18.09.2019 12:39    Przez: monika
Mam radę do posłów; zajmijcie się poważniejszymi sprawami.....
Dodano: 18.09.2019 13:58    Przez: aktor
pewnie - to nic takiego - a interpretacja ?....jak kto sobie zinterpretuje - tak ma ....
Dodano: 18.09.2019 13:59    Przez: julian anonimus

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.