Dzisiaj jest niedziela 23 lutego 2020, imieniny: Damiana, Romany, Florentyna WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21314) SPORT FORUM FIRMY (5462) PRACA (49) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
6 / 2oC
Pojutrzepogoda
8 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kiepskie pożegnanie z własnym kibicami. MKS MOS ul ... (0)Koło. Prawdopodobnie wiosną zakończy się przebudow ... (0)

Konin. Nie będzie śledztwa w sprawie wpisu Roberta Popkowskiego

Dodano: 18.09.2019 11:57
Źródło: LM.pl

Konińska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wpisu w mediach społecznościowych radnego sejmiku województwa wielkopolskiego Roberta Popkowskiego. Zdaniem śledczych, życzenia „wytępienia czerwonej i tęczowej zarazy” były niejednoznaczne.

Wpis został zamieszczony na facebook'u w sierpniu tego roku. Robert Popkowski za pośrednictwem mediów społecznościowych złożył życzenia urodzinowe swojemu partyjnemu koledze – Jackowi Kubiakowi, które brzmiały: „Wszystkiego Najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY. Pozdrawiam Jacku i jeszcze raz Najlepszego”.

Te życzenia odbiły się szerokim echem w całym kraju. Do konińskiej prokuratury wpłynęły trzy zawiadomienia popełnienia przestępstwa. Jedno złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, drugie – posłowie Paulina Hennig-Kloska i Tomasz Nowak, a trzecie zostało skierowane przez dwie osoby: jedną zamieszkującą w Warszawie, a drugą przebywającą w Norwegii.

- Po bardzo szczegółowym, przeprowadzonym osobiście przez prokuratora prowadzącego postępowaniu sprawdzającym, została podjęta decyzja o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa, poprzez umieszczenie wpisu urodzinowego do innej ustalonej osoby – mówi Aleksandra Marańda, pełniąca funkcję rzecznika Prokuratury Okręgowej w Koninie. - Słowa [zamieszczone we wpisie R. Popkowskiego – od red.] dodatkowo u dwóch innych osób, w ich ocenie stanowiły skierowaną bezpośrednio do nich groźbę karalną mającą postać zapowiedzi popełnienia zabójstwa na ich szkodę, co miało w nich wzbudzić uzasadnioną obawę, że groźba ta zostanie spełniona, czyli postępowanie sprawdzające prowadzone było w kierunku art. 255 par. 2 KK i art. 190 par. 1 KK w związku z art. 11 par. 2 KK. Prokurator uznał, że nie zachodzą okoliczności implikujące, czyli wskazujące na konieczność wszczęcia w przedmiotowej sprawie postępowania przygotowawczego – dodaje.

Zdaniem śledczych, wpis radnego Popkowskiego nie jest jednoznacznym nawoływaniem do zbrodni.

- I tutaj należy skupić się na literalnym brzmieniu art. 255 par. 2 KK, który mówi że to przestępstwo może być popełnione tylko w zamiarze bezpośrednim, czyli sprawca musi swoim zamiarem obejmować chęć popełnienia zabójstwa. To znaczy jego zachowanie musi stanowić nawoływanie do tej zbrodni, a dodatkowo musi godzić się na takie zachowanie. Prokurator uznał, że taka sytuacja nie miała miejsca z uwagi na niejednoznaczny charakter tego wpisu – mówi Aleksandra Marańda. - Natomiast jeżeli chodzi o groźbę karalną to groźba ta zgodnie z obowiązującym prawem musi być skierowana do indywidualnie oznaczonej osoby, czyli musi być wskazana konkretna osoba. Ewentualnie groźba może być kierowana za pośrednictwem innej osoby, ale z takim zamiarem, żeby została ona przekazana innej konkretnej osobie. W tym przypadku tak nie było. Konto składającego życzenia jak i konto adresata miały charakter publiczny, mógł sobie to każdy przypisać. Z treści wpisu nie wynika, żeby działali oni w zamiarze bezpośrednim – dodaje.

Prokurator Marańda podkreśla, że prowadzący sprawę rozważał zakwalifikowanie wpisu z przepisów dotyczących innych przestępstw na tle rasowym, narodowym, etnicznym, politycznym, czy wyznaniowym.

- Taką przynależność reguluje nam kodeks, natomiast żaden przepis nie reguluje orientacji seksualnej i prokurator nie mógł tutaj stosować wykładni rozszerzającej. Nas obowiązują przepisy prawa, kodeks i w tych granicach się poruszamy. Analiza materiału nie wskazywała na konieczność wszczęcia postępowania przygotowawczego – podkreśla Aleksandra Marańda.

Postanowienie nie jest prawomocne. Można się od niego odwołać w terminie 7 dni. Posłanka Paulina Hennig-Kloska już zapowiedziała złożenie zażalenia do sądu.

  • Konin. Nie będzie śledztwa w sprawie wpisu Roberta Popkowskiego

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I bardzo dobrze, gratulacje....Wiemy w końcu w, jakim Kraju żyjemy i na co możemy sobie pozwalać. A jak się zapiszemy to możemy jeszcze więcej..... Brawo
Dodano: 18.09.2019 12:22    Przez: Ale wstyd....
Mam radę do posłów; zajmijcie się poważniejszymi sprawami.....
Dodano: 18.09.2019 13:58    Przez: aktor
pewnie - to nic takiego - a interpretacja ?....jak kto sobie zinterpretuje - tak ma ....
Dodano: 18.09.2019 13:59    Przez: julian anonimus

KOMENTARZE

skandal! ukręcili łeb sprawie, żeby nie było szumu przed wyborami. tęczowa zaraza? poważnie? czyli ciągle żyjemy w średniowieczu. Czy naprawdę trzeba się interesować orientacją seksualne i piętnować wszystko czego się nie zna lub co się różni? A gdzie wolność i równość, o których traktuje Konstytucja?! Aha zapomniałem, że PiS na Ją w poważaniu... Smutne.
Dodano: 18.09.2019 12:14    Przez: Ropuch
I bardzo dobrze, gratulacje....Wiemy w końcu w, jakim Kraju żyjemy i na co możemy sobie pozwalać. A jak się zapiszemy to możemy jeszcze więcej..... Brawo
Dodano: 18.09.2019 12:22    Przez: Ale wstyd....
to były też przecież życzenia zdrowia ,może ten znajomy miał jakieś uczulenie ,a to jest dopiero zaraza swędzi jak cholercia i trzeba ją wyleczyć jak najprędzej ,więc gdzie tu groźba na czyjeś życie , nie róż uuu miem
Dodano: 18.09.2019 12:29    Przez: ~gabi
Ten poseł Gering Hans - Klos - ka to jak zawsze pieniacz i aferzysta , żadnego pożytku z niej nie ma . Kasę bierze podatników ale żadnych konkretnych działań . Żaden samorządowiec z niej , kiepskie działania w każdej sferze . Nie będę głosował na tą panią !! Brak logicznego myślenia a tym samym naganne zachowania poruszająca istotne kwestie gdzie tematy tęczy będą negatywnie odbierane przez społeczeństwo . Jeśli tak się zachowuje tzn. że jest absolutny brak zaufania od społeczeństwa dla takich osób . Niech zaprzestanie się dalej ośmieszać ze swoimi działaniami , wszystkie projekty to jedna wielka klapa i ściema tego pseudo samorządowca .Niech ściemnia mieszkańców na swoim terenie a nie w Koninie !!!
Dodano: 18.09.2019 12:31    Przez: doG
Zażalenie niech sobie składa , prowincjuszka . Zapewne jak zawsze bezskutecznie kolejne działanie . Co ona chce tutaj ściemniać mieszkańców Konina swoimi dziwnymi niekonsekwentnymi działaniami ..?? Ta posieł osiołek to kobita bez jakiegokolwiek normalnego toku myślenia. Niech się skupi na myciu garów , może to jej lepiej wyjdzie w życiu
Dodano: 18.09.2019 12:39    Przez: monika
Mam radę do posłów; zajmijcie się poważniejszymi sprawami.....
Dodano: 18.09.2019 13:58    Przez: aktor
pewnie - to nic takiego - a interpretacja ?....jak kto sobie zinterpretuje - tak ma ....
Dodano: 18.09.2019 13:59    Przez: julian anonimus

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.