Dzisiaj jest wtorek 26 stycznia 2021, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17953) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 0oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowa Rada Rynku Pracy. Inauguracja kadencji 2 ... (2)Prezent od prezydenta dla Poli - pierwszej koninia ... (1)

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina

Dodano: 24.09.2019 15:55
Źródło: LM.pl

- Edukacja nie ma sensu, jeżeli w przyszłości Ziemia nie będzie miejscem zdatnym do zamieszkania - mówią młodzi ludzie. I dlatego już w najbliższy w piątek w Koninie wyjdą po raz trzeci w historii protestować przeciwko pogłębiającym się zmianom klimatycznym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to międzynarodowa inicjatywa, w ramach której młodzi ludzie protestują przeciwko bezczynności dorosłych wobec zmian klimatycznych. W Koninie taki strajk odbędzie się już po raz trzeci w historii. - Edukacja nie ma sensu, jeżeli w przyszłości Ziemia nie będzie miejscem zdatnym do zamieszkania. Podczas naszego strajku chcemy nie tylko skandować hasła i przedstawiać nasze postulaty, ale również zapewnić wszystkim lekcję edukacji ekologicznej - mówi Piotr Czerniejewski, jeden z organizatorów strajku.

Tym, którym wydaje się, że grupka młodych ludzi ma małą możliwość wpływania na dorosłych w rządach państw i władzach organizacji z całego świata, odpowiadają: - Mamy coraz większą mobilizację na świecie i politycy zaczynają się bać. W Niemczech zdecydowano się wyznaczyć datę odejścia od węgla na 2037 rok. W Wielkiej Brytanii wprowadzony jest stan kryzysu klimatycznego. To jest wynikiem powszechnej świadomości i strajków. To nadal jest za mało, w Polsce nadal nie mamy daty odejścia od węgla. Widzimy, że w pewnych kwestiach rząd zaczyna się uginać - jest program ,,Mój prąd" dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne. To jest kropla w morzu potrzeb - przekonuje Piotr Czerniejewski.

Taki nacisk, w skali lokalnej, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce również wywrzeć na prezydencie Konina Piotrze Korytkowskim. Młodzi ludzie apelują o przyjęcie przez niego specjalnego zarządzenia ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. ,,Prezydent Konina wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu RP o przyjęcie uchwał ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie działań mających na celu radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce" - tak zaczyna się postulowane zarządzenie.

Gdyby prezydent takie zarządzenie wprowadził, Konin stałby się trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Warszawie, z taką inicjatywą. - Wierzymy w dobrą wolę pana prezydenta. Jest tworzona perspektywa Zielonego Miasta Energii. Chcieliśmy publicznie zaapelować o wprowadzenie takiego zarządzenia - mówi Piotr Czerniejewski.

Od kilku dni w Koninie trwają również działania edukacyjne w ramach Międzynarodowego Tygodnia dla Klimatu. Organizatorzy strajku przed szkołami umieścili kredowe napisy zachęcające do przyjścia na wydarzenie. W trzech placówkach - Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 15 i II Liceum Ogólnokształcącym - działają przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Przyjść na wydarzenie może każdy, organizatorzy wysłali do szkół maile z prośbą o uczestnictwo w strajku w ramach lekcji. Protest odbędzie się 27 września o godz. 12.00 na placu przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej z Al. 1 Maja (przed dawnymi Domami Towarowymi Centrum).

  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina
  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina
  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

młodzi zajmijcie się nauką a nie strajkami. Radzę wam zakręcić kaloryfery zimą i nie zapalać światła ,a latem nie korzystajcie z grilla od razu poprawi się klimat. Ciekawi mnie czy zrezygnujecie z komputera, tableta, tv to wszystko emituje ciepło . Jesteście tak uzależnieni od wszelkiego sprzętu elektronicznego , że trudno uwierzyć w szczerość strajku .
Dodano: 24.09.2019 20:11    Przez: ~Edek
Młodzieży zacznijcie od siebie .Nie depczcie trawników,wrzucajcie papiery do kosza,sprzątajcie odchody po waszych pupilach ,nie buzujcie eko papierosami itd
Dodano: 24.09.2019 20:30    Przez: ona
ktoś młodzieżą manipuluje, a oni idą jak baranki na rzeź . klimat i ekologia to takie tematy zastępcze dla nie których . wielcy tego świata jak będą mieli kaprys cokolwiek zmienić na rzecz klimatu i ekologii to zmienią i to bez strajków . taka jest rzeczywistość.
Dodano: 24.09.2019 21:44    Przez: ~Ola
Polecam też młodzieży atlas kupić, globus może Google Earth pobrać. Przeczytać, że gaz wypuszczony w Polsce po 2 msc jest na Antarktydzie. Potem logika: jak gaz z Polski poleci na Antarktydę to czy ten z Chin przyleci do Polski? Doczytać, że Chiny, Indie, USA, cała Ameryka Południowa nie chroni klimatu. UE nie chroni klimatu wyprowadzając produkcję do Chin czy Indii bo tam jest taniej i nie ma ochrony środowiska. 80% producentów syfu na świecie środowiska nie chroni. Dlaczego? Bo chcą iść drogą UE: autostrady, regulacja przyrody, tani prąd, tanie jedzenie. Jak chcecie by żyli w skansenie to się im do życia dołóżcie. Dzieci: Niemcy już 4 raz przekładają datę odejścia do węgla. Teraz to może będzie 2050 rok. Może. Tylko Niemcy nie mieli ZSRR 50 lat; co racjonalnie zdecydowało o budowie u Nas elektrownie węglowych skoro mamy 91% złóż węgla całej UE! Dajcie Polsce czas do 2100. W szczególności, ze Niemcy palą węgiel x2 więcej od Nas i bark smogu? Jak to możliwe??
Dodano: 25.09.2019 08:52    Przez: Marcin Swoinski
Oni tez z aspargerem???
Dodano: 24.09.2019 18:15    Przez: Pan Nikt

KOMENTARZE

Oni tez z aspargerem???
Dodano: 24.09.2019 18:15    Przez: Pan Nikt
młodzi zajmijcie się nauką a nie strajkami. Radzę wam zakręcić kaloryfery zimą i nie zapalać światła ,a latem nie korzystajcie z grilla od razu poprawi się klimat. Ciekawi mnie czy zrezygnujecie z komputera, tableta, tv to wszystko emituje ciepło . Jesteście tak uzależnieni od wszelkiego sprzętu elektronicznego , że trudno uwierzyć w szczerość strajku .
Dodano: 24.09.2019 20:11    Przez: ~Edek
Młodzieży zacznijcie od siebie .Nie depczcie trawników,wrzucajcie papiery do kosza,sprzątajcie odchody po waszych pupilach ,nie buzujcie eko papierosami itd
Dodano: 24.09.2019 20:30    Przez: ona
Ja zawszę apeluję niech zajmą się swoimi rodzicami. Wszak to My sami produkujemy 70% syfu do powietrza przez kominy domowe (węgiel) i transport. Przemysł to "tylko" 30%, z czego energetyka zawodowa to 1/3. W sumie węgiel w elektrowni to 10%. Tylko jak tata i mama nie da im kieszonkowego bo zapłaci za gaz zamiast za węgiel; jak dostaną w zimę rowery do szkoły zamiast jechać autem lub MZK to się dzieciom szybko ekologi odechce. Łatwo czytać niemiecką prasę i wierzyć, że zamknięcie elektrowni rozwiąże problem (10% smogu). Trudno za to młodzieży liczyć, że jak w Słupcy czy Swarzędzu jest tzw. smog przekroczony o 180 czy 230% to zamknięcie elektrowni nic nie pomoże bo: Słupca nie ma elektrowni. Koninowi zaś smog może spadnie z 180% do 160%. Może dzieci zajmijcie się tymi 70% smogu, czyli akcje przypinania się do kominów na Zagórowskiej a nie PAK?
Dodano: 25.09.2019 08:41    Przez: Marcin Swoinski
Polecam też młodzieży atlas kupić, globus może Google Earth pobrać. Przeczytać, że gaz wypuszczony w Polsce po 2 msc jest na Antarktydzie. Potem logika: jak gaz z Polski poleci na Antarktydę to czy ten z Chin przyleci do Polski? Doczytać, że Chiny, Indie, USA, cała Ameryka Południowa nie chroni klimatu. UE nie chroni klimatu wyprowadzając produkcję do Chin czy Indii bo tam jest taniej i nie ma ochrony środowiska. 80% producentów syfu na świecie środowiska nie chroni. Dlaczego? Bo chcą iść drogą UE: autostrady, regulacja przyrody, tani prąd, tanie jedzenie. Jak chcecie by żyli w skansenie to się im do życia dołóżcie. Dzieci: Niemcy już 4 raz przekładają datę odejścia do węgla. Teraz to może będzie 2050 rok. Może. Tylko Niemcy nie mieli ZSRR 50 lat; co racjonalnie zdecydowało o budowie u Nas elektrownie węglowych skoro mamy 91% złóż węgla całej UE! Dajcie Polsce czas do 2100. W szczególności, ze Niemcy palą węgiel x2 więcej od Nas i bark smogu? Jak to możliwe??
Dodano: 25.09.2019 08:52    Przez: Marcin Swoinski
I na koniec. Teraz dzieci walczcie o nasze zdrowie - super!!!. Zadbajcie o podwyżkami pensji by było stać Nas na cieplik miejski kolejny raz z podwyżką cen. Cieplik zaraz będzie tak drogi jak gaz z butli czy olej opałowy! Gaz ziemny będzie tańszy, ale wielu nawet na gaz ziemny nie stać. Wiele jest wsi gdzie budują się nowe domy, w nowej normie czyli domy ciepłe i właściciel nie może się do gazu podłączyć, bo nie ma sieci. Dbajcie o rozwój sieci gazu w całej Polsce. Dbajcie o to by po ulicach nie jeździły 20 letnie diesle, ale tu uwaga: tym ludziom trzeba dać inny transport do pracy, szkoły w zamian gdyż PKS 3x we wsi dziennie po 10 zł za bilet to nie jest alternatywa! Dbajcie o kolej by odtwarzać stare linie, by przywracać dworce, sieć połączeń. Dużo jest do zrobienia! Walczcie, ale o Nas interes a nie tych co chcą zamknąć TYLKO nam węgiel w elektrowniach i sprzedać swoją technologię produkcji prądu za to bez skrupułów pozwalają TRUĆ się węglem w domach.
Dodano: 25.09.2019 08:59    Przez: Marcin Swoinski
ktoś młodzieżą manipuluje, a oni idą jak baranki na rzeź . klimat i ekologia to takie tematy zastępcze dla nie których . wielcy tego świata jak będą mieli kaprys cokolwiek zmienić na rzecz klimatu i ekologii to zmienią i to bez strajków . taka jest rzeczywistość.
Dodano: 24.09.2019 21:44    Przez: ~Ola
Pan nikt - oni jak ta Greta
Dodano: 24.09.2019 22:11    Przez: ~Ola
Myślę, że strajk był skierowany głównie do osób młodych, które nie wykazują negatywnego zdania na ten temat, w przeciwieństwie do wielu osób starszych.Ciekawe jest również, że Osoby które wypowiedziały się w innych komentarzach uogólniają młodzież i przyszywają wszystkim łatki. Chciałabym Państwa uświadomić, że nie każdy nastolatek bądź nastolatka są jak stereotypy opisane przez was. Są osoby które chcą dobrej zmiany, martwią się o swoją przyszłość i chcą coś z tym zrobić. Strajk jest jedną z form rozglosnienia światowego problemu. Nikt nie jest zmuszany do udziału, to własna wola, chęć zmian. Lepszych zmian dla świata. Więc nie uogólinajmy; nie każda młodzież jest uzależniona od komórek czy innych urządzeń tego typu...Widzę, że wszystko działa na zasadzie Mówisz do krów, to gęsi się odezwą
Dodano: 24.09.2019 23:04    Przez: Em
Em cytuję "mówisz do krów to gęsi się odezwą" nie przyrównuj ludzi do gęsi . każdy ma prawo wypowiedzieć się czy to starszy czy młody . starsi widzą to bardziej praktycznie i wiedzą że światem nie rządzą małe ludziki a grube rekiny . co młodzi osiągną przez strajk NIC tylko tyle , że nie będą na lekcji. mało który młody człowiek nie siedzi z nosem w komórce . walka o klimat i ekologię to jak psychoza . myślisz że nagle z półek znikną produkty pakowane w folię czy napoje w plastikowych butelkach nie !!! i długo nie o to już postarają się producenci tych produktów. Ludzie musieliby dużo rzeczy się wyrzec żeby było czyste powietrze i środowisko , ale o czym my tu mówimy jak Wisła połknęła tyle ścieków a prezydent Warszawy mówi że się sama oczyści .Tam powinien być strajk !!!
Dodano: 25.09.2019 01:12    Przez: ~Ola
Ola - tu zgadzam się z Tobą , przynajmniej w ocenie faktycznych możliwości...
Dodano: 25.09.2019 05:43    Przez: julian anonimus
Artykułami spożywczymi nas więcej zatruwaja,że ta dzisiejsza młodzież prędzej wątroby wys....a niż płuca wypluje. A największymi trucicielami są wiejskie spalarnie tzw.kopciuchy i stare diesele ,które dawno zapomniały o filtrach cząstek stałych.
Dodano: 25.09.2019 13:18    Przez: ~Bartek