Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMilog czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców

Milog czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców

Materiał promocyjny

Dodano:
Milog czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców
Milog czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców?

Jeśli zawodowy kierowca wykonuje swoje obowiązki na terenie Polski, wówczas kwestia płacy minimalnej nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jednak w przypadku delegacji poza granicę kraju mogą pojawić się dodatkowe regulacje, o których powinni pamiętać przedsiębiorcy decydujący się na działalność międzynarodową. Na czym polega Milog?

Milog – co to jest?

Milog, czyli Mindestlohngesetz, jest to niemieckie rozporządzenie wprowadzone 1 stycznia 2015 roku. Przepisy w nim zawarte obowiązują nie tylko niemieckich pracodawców, ale także wszystkie przedsiębiorstwa, które delegują swoich pracowników do Niemiec. Określa ona stawkę godzinową płacy minimalnej przysługującą osobom wykonującym swoje obowiązki w Niemczech. Od 1 stycznia 2019 roku wynosi ona 9,19 EUR. Natomiast w 2020 roku zostanie podniesiona do 9,35 EUR. Jeśli polski pracownik zostanie oddelegowany do pracy na terenie tego kraju, wynagrodzenie powinno zostać przeliczone na walutę euro przy zastosowaniu zasady kursu walut określonej w Przeliczniku walut zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 574/72 wydanym przez Komisję Administracyjną Wspólnot Europejskich ds. Zabezpieczenia Społecznego Pracowników Migrujących.

Kogo obowiązuje niemiecki Milog?

Jak już wspomnieliśmy, niemiecki Milog obowiązuje każdego przedsiębiorcę, który deleguje swoich pracowników do wykonywania obowiązków na terenie Niemiec. Dotyczy to przewozów ładunków i osób, a także przewozów kabotażowych u naszych zachodnich sąsiadów. Według ustaleń Komisji Europejskiej z obowiązku wypłacania płacy minimalnej w euro zgodnej z zapisami Milog są zwolnieni kierowcy oddelegowani w ramach działań tranzytowych. Co to oznacza? Jeśli punkt docelowy przewozu znajduje się na terenie innego państwa, ale kierowca musi przejechać przez Niemcy, aby do niego dotrzeć, wówczas pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacenia płacy minimalnej ustalonej w niemieckim Milog. Warto również zaznaczyć, że rozporządzeniu nie podlegają również jednoosobowe działalności gospodarcze wykonujące przewóz własnym pojazdem.

Aby nie dokładać sobie dodatkowych obowiązków związanych ze świadczeniem usług na terenie Niemiec, warto skorzystać z oferty zewnętrznej firmy takiej jak ocrk.pl. Dzięki temu uzyskamy pomoc specjalistów, którzy rozliczą wynagrodzenie pracownika Czas pracy kierowcy – dyżur, godziny nadliczbowe, przechowywanie ewidencji czasu pracy i kary w najkorzystniejszy sposób. W tym celu można odpowiednio zaliczyć do wypłaty dietę czy też ryczałt za nocleg. Jednak warto powierzyć te działania ekspertom, aby uniknąć problemów przy kontroli.

Milog – co należy do obowiązków pracodawcy?

Obowiązkiem przedsiębiorcy – zarówno w Polsce, jak i podczas delegacji na terenie Niemiec – jest sporządzenie ewidencji pracy. Jednak w przypadku świadczenia usług u naszych zachodnich sąsiadów dokumentacja musi być w języku niemieckim. Następnie należy ją przechowywać przez 2 lata i okazać w razie kontroli. Należy również pamiętać, że przed wysłaniem pracownika do Niemiec należy zgłosić ten fakt elektronicznie za pośrednictwem przeznaczonego do tego portalu. Za naruszenie przepisów grożą surowe kary. Przykładem może być grzywna za naruszenie obowiązku zgłoszenia, która może wynosić do 30 000 EUR.

Czytaj więcej na temat:transport, praca, spedycja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole