Dzisiaj jest czwartek 2 kwietnia 2020, imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17456) SPORT FORUM FIRMY (5473) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 5oC
Jutropogoda
6 / 1oC
Pojutrzepogoda
7 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koło. Siedem mandatów karnych za zabronione zgroma ... (6)Konin. Policjanci dwukrotnie interweniowali przy s ... (6)

Konińskie firmy ukarane przez UOKiK za zmowę przetargową

Dodano: 28.09.2019 12:39
Źródło: LM.pl

Zmowa konińskich przedsiębiorców podczas przetargów organizowanych przez Pocztę Polską. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w tej sprawie.

Poczta Polska w Koninie organizowała przetarg na podwykonawców, którzy mieli dostarczać paczki pocztowe i przesyłki kurierskie. Porozumienie tego dotyczące mieli zawrzeć przedsiębiorcy: Aneta Kubiaczyk AK Trans i Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe. Mechanizm zmowy przetargowej polegał na rozstawianiu i wycofywaniu ofert. Jak tłumaczy UOKiK, jeżeli propozycje uczestników porozumienia są najkorzystniejsze to zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy. Tak miało być w przypadku konińskich przedsiębiorców.

- Pierwszy z podmiotów złożył najkorzystniejszą  ofertę, jednak  nie uzupełnił brakującej dokumentacji, co oznaczało brak możliwości podpisania  umowy. Postępowanie urzędu wykazało, że celem tego działania  było przyznanie zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Dlatego UOKiK nałożył na uczestników zmowy sankcje w łącznej wysokości blisko 13 tys. zł. Obie firmy wpłaciły już kary do budżetu państwa – czytamy w komunikacie UOKiK.

Jak podkreśla Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK, rodziny mogą startować w tym samym przetargu, jeśli prowadzą niezależną działalność gospodarczą. Nie wolno im uzgadniać swoich ofert. A zmowy przetargowe bardzo uszczuplają budżet państwa i samorządu.

- Powodują zachwianie konkurencji i znaczny wzrost cen usług i dostaw, dlatego każdorazowo bezwzględnie podchodzimy do przedsiębiorców, którzy zmawiając się okradają państwo Polskie – Michał Holeksa.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 procent obrotu.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A miałem Jacka za porządnego biznesmena. Jak widać audiczki z uczciwej pracy się nie biorą
Dodano: 28.09.2019 23:37    Przez: Romek Ress

KOMENTARZE

A miałem Jacka za porządnego biznesmena. Jak widać audiczki z uczciwej pracy się nie biorą
Dodano: 28.09.2019 23:37    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.