Dzisiaj jest sobota 6 czerwca 2020, imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18559) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 13oC
Jutropogoda
14 / 13oC
Pojutrzepogoda
14 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Strzałkowo. Jedna osoba uwięziona w aucie. Uwolnil ... (0)Byli najlepsi w Wielkopolsce, w CLJ nie zagrają. N ... (0)

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 29.09.2019 17:20

Te wizyty Jana Kobuszewskiego w kawiarence NOT-u zapamiętał też Wojciech Broniszewski, który statystował razem z Januszem Rogowskim. - To bardzo miły człowiek, z każdym porozmawiał, odpowiadał cierpliwie na wszystkie pytania. A jak tylko pojawiał się w kawiarni w Domu Górnika, wystarczyło, że jakąś minę do nas zrobił, a my już żeśmy się śmiali. Przez te dwa tygodnie, jak w Koninie była ekipa filmowa, po pracy jechaliśmy do domu coś zjeść a potem prosto do kawiarni, bo może Kobuszewski będzie tam siedział...

Fikołki przed Kolorową

Na początku 1964 roku nowy Konin składał się tylko z czterech pierwszych osiedli, kino „Energetyk” mieściło się w dawnej czarkowskiej remizie strażackiej, a lokale rozrywkowe ograniczały się do Czarnej Mańki, Kolorowej, no i kawiarenki NOT w Domu Górnika. Nie powinno więc nikogo dziwić, że na temat pobytu filmowej ekipy w Koninie powtarzano sobie legendy. - Ekipa, która kręciła film, stołowała się w Kolorowej – wspominał kilka lat temu Mieczysław Przysucha – ale ja nigdy się tam na nich nie natknąłem. Za to kolega opowiadał mi, że któregoś dnia Kobuszewski wchodził na murek przy tarasie i fikał koziołki. Zarzekał się, że na własne oczy to widział!

Wtedy Jan Kobuszewski znany był przede wszystkim z „Wielokropka”, dwudziestominutowej audycji satyrycznej, która nadawana była w jedynym wówczas programie telewizyjnym raz w tygodniu. Choć dla dzisiejszych widzów byłaby pewnie nudna, była wtedy jedyna w swoim rodzaju i nawet ja ją pamiętam, choć w ostatnim roku jej nadawania miałem zaledwie siedem lat.

Program zaczynał się zawsze w ten sam sposób, od budzenia mężczyzny, drzemiącego w fotelu. Jan Kobuszewski wspominał w którymś z wywiadów, że kiedyś program puszczono tuż po długim przemówieniu Wiesława Gomułki podczas jakiegoś plenum PZPR. - On tak truł, truł, truł i skończył o piątej, a o tej godzinie zaczynał się „Wielokropek”, czyli włączał się budzik i spiker wołał: „Telewidzu, obudź się, zaczynamy!” – opowiadał aktor.

Kto zamawiał ruskie?

Dla Jana Kobuszewskiego najlepsze lata zaczęły się wraz z kabaretem Dudek, choć początkowo wydawało mu się – jak opowiadał w wywiadach - że do kabaretu się nie nadaje. Jak się okazało, było to miejsce stworzone dla niego, bo takie skecze jak „Ucz się Jasiu” bawią do dzisiaj, a powiedzonka „Oni mogą panu majstrowi skoczyć tam, gdzie pan może pana majstra w d... pocałować” i „chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom” wciąż są cytowane.

Potem był kabaret Olgi Lipińskiej, w którym pan Janek (tak nazywała się odgrywana przez niego sceniczna postać) był przewodniczącym związków zawodowych. I to on sprawił, że w 1978 roku program zdjęto na jakiś czas z anteny. Jan Kobuszewski opowiedział bowiem słynny dowcip o pierogach: „Kto zamawiał ruskie? Nikt, same przyszli”. Po emisji tego odcinka kabaretu interweniowała ambasada radziecka, która słusznie dopatrzyła się w dowcipie aluzji do obecności wojsk radzieckich w Polsce.

Na szczęście dzięki taśmie filmowej i cyfrowemu zapisowi, Jan Kobuszewski będzie nas jeszcze bawił i cieszył swoim talentem przez długie lata.

Robert Olejnik

strona 3 z 3
1 2 3
Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika
Slajd 1/8

Kadr z "Zakochanych duchów". Barbara Traczykówna i Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 1 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Barbara Traczykówna i Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 2 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Jan Kobuszewski, Barbara Traczykówna i Gustaw Lutkiewicz

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 3 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów"

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 4 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Scena kręcona na hałdach w Niesłuszu. W filmie trwała zaledwie kilka sekund i żaden ze statystów się w niej nie rozpoznał

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 5 z 8

Kawiarnia NOT mieściła się w Domu Górnika. Dzisiaj to siedziba Starostwa Powiatowego

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 6 z 8

Aleje 1 Maja i restauracja Kolorowa

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 7 z 8

Okładka płyty DVD z serialem Barbara i Jan

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.