Dzisiaj jest wtorek 7 lipca 2020, imieniny: Estery, Metodego, Kiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17808) SPORT FORUM FIRMY (5505) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 12oC
Jutropogoda
17 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Odszkodowania komunikacyjne. Jakie świadczenia można otrzymać z OC sprawcy?

Materiał promocyjny

Dodano: 3.10.2019 13:57
  • Odszkodowania komunikacyjne. Jakie świadczenia można otrzymać z OC sprawcy?

Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych często nie zdają sobie sprawy ze wszystkich rodzajów świadczeń, jakie im się należą od ubezpieczyciela. Tymczasem można ubiegać się jednocześnie o odszkodowania za szkody materialne i osobowe.

Odszkodowania za szkody na pojeździe

To oczywiście najczęściej pobierane świadczenie z polisy komunikacyjnej. Wyróżniamy dwie metody uzyskania odszkodowania za szkodę na pojeździe: kosztorysową oraz bezgotówkową. W przypadku pierwszej metody rozmiar uszkodzeń ocenia rzeczoznawca, a ubezpieczyciel na podstawie sporządzonego kosztorysu naprawy wypłaca właścicielowi pojazdu odszkodowanie (na konto bankowe lub w gotówce).

Jeśli osoba poszkodowana wybiera metodą bezgotówkową, zwaną także fakturową, to rozliczenie odbywa się bez jego udziału, tj. między TU a warsztatem naprawczym. Oczywiście właściciel samochodu ma prawo wybrać serwis, w którym będzie dokonana naprawa.

Ponado, poszkodowany może wnioskować o zwrot kosztów holowania czy wynajmu auta zastępczego. Dodatkowym świadczeniem jest odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu. Więcej na temat odszkodowań komunikacyjnych na https://www.helpfind.pl/odszkodowania-komunikacyjne

Odszkodowania za szkody osobowe

Większość z nas jest w błędzie, że z OC sprawcy można otrzymać tylko odszkodowania za zniszczony samochód. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczeń za szkody osobowe, czyli uszczerbek na zdrowiu czy uraz psychiczny. Często są one wyższe, niż z polis NNW.

  • zadośćuczynienie

To świadczenie jednorazowe, które poszkodowany może otrzymać w związku z doznaną krzywdą, cierpieniem fizycznym oraz psychicznym. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od czynników niematerialnych.

  • renta

Jeśli leczenie czy rehabilitacja mocno się wydłuża osoba poszkodowana może wnioskować o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb oraz rentę uzupełniającą. Pierwsza jest przeznaczona na środki niezbędne do poprawy stanu zdrowia. Celem tego drugiego świadczenia jest wyrównanie różnicy w wysokości dochodów osiąganych przez poszkodowanego przed i po wypadku.

  • zwrot kosztów leczenia

Z odszkodowania z OC sprawcy można uzyskać także zwrot kosztów zakupionych lekarstw, przeprowadzonych zabiegów czy rehabilitacji, konsultacji u specjalistów czy kosztów dojazdu do placówek medycznych i opieki nad poszkodowanym. Należy gromadzić wszelkie faktury i paragony, które są związane z procesem leczenia.

  • zwrot utraconych dochodów

Jeśli poszkodowany przez stosunkowo krótki okres był niezdolny do pracy to ma możliwość otrzymania zwrotu utraconych w wyniku wypadku zarobków. To świadczenie ma charakter wyrównawczy.

  • odszkodowanie jednorazowe

Jest to tzw. kapitalizacja renty, o którą można wnioskować szczególnie, jeśli osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego została inwalidą. Jednorazowe odszkodowanie ma umożliwić zdobycie nowego zawodu czy otwarcie własnej działalności gospodarczej. W przypadku pobrania tego świadczenia poszkodowany traci możliwość otrzymywania renty uzupełniającej.

  • odszkodowanie za śmierć

Jeśli w wyniku wypadku poszkodowany poniesie śmierć, jego najbliżsi mogą się ubiegać o następujące odszkodowania: zadośćuczynienie za ból i cierpienie, renta alimentacyjna, zwrot kosztów pogrzebu, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji finansowej.

Aby uzyskać wyższe odszkodowania z OC warto skorzystać z wskazówek na https://www.helpfind.pl/komunikacyjne

Odszkodowania komunikacyjne są zaniżone

W ostatnich latach ceny polis OC znacznie wzrosły. Przypomnijmy, że w 2015 roku KNF wydała wytyczne dla branży ubezpieczeniowej: zakazano walkę cenową i nakazano podniesienie składek. Jednocześnie rekomendowano, aby wysokość wypłacanych świadczeń pokrywała autentyczny koszt naprawy pojazdu czy wynajęcia samochodu zastępczego.

Skala zaniżonych odszkodowań jest bardzo duża. Aż w 99% analizowanych przez nas kosztorysów wykryliśmy zaniżenia. Najczęściej wątpliwości budzą takie elementy jak: nieoryginalne części, stawki za roboczogodzinę, czy cena elementów blacharskich. Kolejną kwestią jest amortyzacja części. Według towarzystwa ubezpieczeniowego należy uwzględniać, że części zużywają się, a co za tym idzie ich wartość z biegiem czasu spada. To o jakiej kwocie mówimy już zależy od interpretacji TU - mówi ekspert z https://www.helpfind.pl.

Standardowa zagrywka ubezpieczycieli, czyli tańsze zamienniki w zastępstwie oryginalnych części, jest stosowana nagminnie w przypadku starszych roczników. Warto wiedzieć, że prawo dopuszcza taką możliwość, ale tylko jeśli osoba poszkodowana wyrazi na to zgodę albo w przypadku, gdy części nieoryginalne już były wcześniej zamontowane w danym pojeździe.

Często zaniżana jest także wartość pojazdu, która ustalana jest na podstawie tabeli Eurotaxu. Problemem są jednak wersje wyposażenia - w zależności od modelu samochodu jest kilka a nawet kilkanaście, a to one mają decydujący wpływ na ostateczną wartość auta. W kosztorysach uwzględniane są z kolei zazwyczaj wersje podstawowe.

Ponadto, zdarzają się sytuacje że rzeczoznawca, który jest oddelegowany przez ubezpieczyciela do oględzin kwestionuje zgłoszoną przez poszkodowaną szkodę, np. sugerując że dana rysa nie jest związana z ostatnim zdarzeniem drogowym.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szkód osobowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady zaniżają wysokość świadczeń albo w ogóle nie wypłacają należnych świadczeń, licząc na to że uprawniony nie zgłosi się po nie innymi kanałami. W przypadku tego rodzaju roszczeń istotną rolę odgrywa dokumentacja medyczna (leczenie oraz rehabilitacja).

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:komunikacja,   ubezpieczenia

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar ▶Wypadek komunikacyjny▶Obrażenia ciała▶Potrącenia▶Wypadek śmiertelny bliskiej osoby(Do 20 lat wstecz)▶Wypadek na gospodarstwie rolnym▶Wypadek przy pracy▶Dziedziczenie składek OFE(Po zmarłym od 2004 roku)▶Wynajem aut zastępczych z OC sprawcy▶Kapitalizacja renty wypadkowejSprawdź:663 004 635
Dodano: 03.10.2019 14:18    Przez: miclen

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.