Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18054) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 12oC
Jutropogoda
16 / 14oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolowa ... (4)Konin. Zaprotestują przeciwko tureckiemu atakowi n ... (5)

Chcą odwołania prezesa MZK za lekceważenie potrzeb pasażerów

KONIN JEST NASZ

Dodano: 4.10.2019 02:40

Doprowadzenie komunikacji miejskiej do stanu zapaści zarzucają prezesowi MZK młodzi miłośnicy komunikacji miejskiej z Konina. I zbierają podpisy pod petycją o odwołania Mirosława Pachciarza ze stanowiska.

Autorzy wniosku stawiają wieloletniemu szefowi Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie szereg zarzutów, a wśród nich nieliczenie się z dobrem i interesem pasażerów oraz lekceważenie praw pracowniczych. A najpoważniejszy dotyczy doprowadzenia firmy na skraj przepaści, o czym najlepiej – ich zdaniem – świadczy następująca wypowiedź wiceprezydenta Pawła Adamowa: „Mieliśmy alternatywę, albo wprowadzamy pakiet oszczędnościowy, albo spółka bankrutuje. Wolelibyśmy poprzedni rozkład, ale musieliśmy zrobić zdecydowany krok”.

Szereg zarzutów, podniesionych w petycji, dotyczy właśnie owej zmiany rozkładu. Jej autorzy dziwią się, że dopiero teraz wprowadzono zalecenia, już dziesięć lat temu sformułowane w planie rozwoju transportu publicznego miasta.

Przypominają jednocześnie, że w 1992 roku zarząd i pracownicy konińskiego MZK sami ułożyli nową sieć połączeń, zmieniając obowiązujące wtedy literowe oznaczenie tras na numeryczne. I pytają o zasadność wydawania pieniędzy na firmę zewnętrzną, której teraz powierzono to zadanie. Nie kwestionują wprawdzie jej kompetencji, ale podnoszą, że nie oddelegowano do tych prac nikogo z MZK, kto mógłby firmie z Gdyni (która o to zresztą prosiła) „wskazać miejsca, w których należałoby wydłużyć czas przejazdu oraz żeby dopasować wielkość autobusu do średniej liczby pasażerów na określonej linii”. A na koniec wykonano tylko cześć jej zaleceń, co „kompletnie pozbawia sensu skorzystanie z jej usług.

Tutaj autorzy petycji wymieniają błędne, ich zdaniem, rozwiązania, które świadczą o źle przeprowadzonych zmianach w rozkładzie jazdy autobusów.

Twierdzą na przykład, że powinien zostać poddany rewizji priorytetowy status linii „50” (dawniej „A”, a jeszcze wcześniej „0”). „Konin się rozwinął, rozbudował, powstały kolejne osiedla: Zatorze, Chorzeń, Piłsudskiego, a linia 50 jest wciąż priorytetem.” – piszą.

Są przekonani, że pasażerowie zdecydowanie rzadziej by się mylili, gdyby trasy ze zmienionym przebiegiem otrzymały nowe numery: „Nowy numer wzmógłby czujność pasażerów i sprawił szybsze przyswojenie zmian na trasach. A tak stara numeracja z nowym ich przebiegiem spowodowała zamieszanie”. Za błąd uważają też brak przystanku autobusowego na ulicy Przemysłowej między rondem Solidarności a ulicą Poznańską. A przypomnijmy, że dawniej jeździł tędy autobus „B”, dzisiejsze „51”.

Chaos pogłębia mnóstwo drobnych niedoróbek i błędów, jak zbędne lub niewłaściwe oznaczenia literowe przy poszczególnych kursach na rozkładach jazdy oraz źle działający System Informacji Pasażerskiej. Na to wszystko nałożyło się niewystarczające nagłośnienie i rozpropagowanie zmian wśród pasażerów i brak szkoleń dla kierowców na temat nowej siatki połączeń.  

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   MZK Konin,   Mirosław Pachciarz

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mam nadzieję, że dużo ludzi to podpisze. Obecne MZK to porażka. Brakuje połączeń dla pracujących i dla uczących się. Rozumiem oszczędności, ale bez przesady, jak nie można dojechać na czas do pracy czy szkoły, to po co w ogóle to całe MZK?
Dodano: 4.10.2019 05:19    Przez: Koninmojemiasto
Oj chyba dział PR się odezwał. Obecny Pan Prezes nie nadaje się do zarządzania firmą, bo nie potrafi się dostosować się do zmieniających realiów. Prezydenci miasta i szefowie miejskich spółek powinni pokazać jeżdżąc swoimi prywatnymi samochodami do pracy, że są bliżej normalnych ludzi a nie jak ktoś lepszy. Mało nie zarabiają, więc ich stać na samochód i paliwo do niego. W obliczy problemów finansowych każdy koszt się liczy a Pachciarz chyba o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć, bo jest albo nieudolny albo niezatapialny. Pracownicy biurowca MZK mają do najbliższego przystanku nie więcej jak 300 m, więc max 3 minuty spacerkiem, chyba że w umowie o pracę mają zapis, że jest podwózka pod samą firmę. Niestety administracji nie ma co wierzyć, bo tam nie pracuje nikt przypadkowy. Jeśli Prezydent nie odwoła Prezesa po raz kolejny pokaże, że jest tylko na pokaz a nie do wprowadzania jakichkolwiek zmian.
Dodano: 4.10.2019 09:00    Przez: BIX
Każdy musi dojezdzać swoim prywatnym autem do pracy a taki prezes, który pewnie zarabia krocie jeździ służbowyn autem na służbowe paliwo. Tzn odkąd pamiętam to jeździ służbówką. Kiedyś był to 406, o tyle dobrze że był kupe lat ten sam a nie zmieniany co chwile. Jakie teraz auto ma ?
Dodano: 4.10.2019 04:44    Przez: ~Motoryzacyjny
50 pod samą mordę wam jedzie pod biurowiec, upały były to wychodziliście wcześnie z pracy, chodzicie w tym biurowcu jak św. krowy na wybiegu i jeszcze w tyłeczek wchodzicie P. prezesowi...
Dodano: 4.10.2019 09:29    Przez: ~ggg
skoro tyle lat jest dyrektorem,nastepnie prezesem to znaczy ze urodzil sie dyrektorem - moj maz ma zawod dyrektor ,niewazne komperencje wazne ze jest niezatapialny
Dodano: 4.10.2019 07:20    Przez: ~pisior😎

KOMENTARZE

Każdy musi dojezdzać swoim prywatnym autem do pracy a taki prezes, który pewnie zarabia krocie jeździ służbowyn autem na służbowe paliwo. Tzn odkąd pamiętam to jeździ służbówką. Kiedyś był to 406, o tyle dobrze że był kupe lat ten sam a nie zmieniany co chwile. Jakie teraz auto ma ?
Dodano: 04.10.2019 04:44    Przez: ~Motoryzacyjny
vw passat po prezydencie Nowickim. Czasem jeszcze jedzie po niego kierownik do domu i odwozi też kierownik strzelając z ucha i opowiadając co w trawie piszczy...
Dodano: 04.10.2019 09:22    Przez: ~kierowca
Mam nadzieję, że dużo ludzi to podpisze. Obecne MZK to porażka. Brakuje połączeń dla pracujących i dla uczących się. Rozumiem oszczędności, ale bez przesady, jak nie można dojechać na czas do pracy czy szkoły, to po co w ogóle to całe MZK?
Dodano: 04.10.2019 05:19    Przez: Koninmojemiasto
POPKOWSKI ROBERT chce podnosić wynagrodzenia. Jak zarobią więcej kierowcy, a ludzie zarobią więcej, to będą więcej jeździli i wszyscy będziemy zadowoleni. Trzeba podpisać.
Dodano: 04.10.2019 12:49    Przez: Lajt
skoro tyle lat jest dyrektorem,nastepnie prezesem to znaczy ze urodzil sie dyrektorem - moj maz ma zawod dyrektor ,niewazne komperencje wazne ze jest niezatapialny
Dodano: 04.10.2019 07:20    Przez: ~pisior😎
Samochodem służbowym jeżdżą WSZYSCY prezesi spółek! Prezydenci też. Taki argument jest śmieszny. Większość w tej petycji to zwykły bełkot. Byli pracownicy nie mieli odwagi odezwać się jak jeszcze pracowali?? Pracownicy MZK też już mają dosyć szkalowania i oczerniania firmy!! Wyciąganie śmierci byłego przewodniczącego i żerowania na tym zdarzeniu jest podłe. Nie można tak bezkarnie szkalować, oczerniać i pomawiać stosując półprawdy czy wręcz kłamać. Tak, my pracownicy też już mamy dosyć tej nagonki. Pracujemy w tej firmie, jesteśmy z nią związani a najważniejsze nie jesteśmy BYŁYMI pracownikami!!
Dodano: 04.10.2019 08:33    Przez: Figa z makiem
Oj chyba dział PR się odezwał. Obecny Pan Prezes nie nadaje się do zarządzania firmą, bo nie potrafi się dostosować się do zmieniających realiów. Prezydenci miasta i szefowie miejskich spółek powinni pokazać jeżdżąc swoimi prywatnymi samochodami do pracy, że są bliżej normalnych ludzi a nie jak ktoś lepszy. Mało nie zarabiają, więc ich stać na samochód i paliwo do niego. W obliczy problemów finansowych każdy koszt się liczy a Pachciarz chyba o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć, bo jest albo nieudolny albo niezatapialny. Pracownicy biurowca MZK mają do najbliższego przystanku nie więcej jak 300 m, więc max 3 minuty spacerkiem, chyba że w umowie o pracę mają zapis, że jest podwózka pod samą firmę. Niestety administracji nie ma co wierzyć, bo tam nie pracuje nikt przypadkowy. Jeśli Prezydent nie odwoła Prezesa po raz kolejny pokaże, że jest tylko na pokaz a nie do wprowadzania jakichkolwiek zmian.
Dodano: 04.10.2019 09:00    Przez: BIX
Bix, nie szantażuj Pana Prezydenta, kiepsko to wygląda. Nie rozumiem tego zdziwienia, że pracownik się wreszcie odezwał. Chcę wam wreszcie pokazać, że tutaj pracują ludzie , którym zależy na tej firmie i nie pozwolimy na dalsze oczernianie. To co dzisiaj przeczytaliśmy przelało czarę goryczy. My też mamy głos i potrafimy się zmobilizować!!
Dodano: 04.10.2019 09:09    Przez: Figa z makiem
Panie Pieczyński, nie mam zamiaru polemizować na jakich zasadach prezesi jeżdżą samochodami służbowymi, na pewno istnieją zapisy , które im to umożliwiają. Nie robią więc tego wbrew prawu. To, że zabrałam tutaj głos jest tylko i wyłącznie wyrażeniem niezadowolenia większości pracowników MZK, którzy mają dość nagonki na naszą firmę. Z nami też należy się liczyć i słuchać co mamy do powiedzenia. Jeżeli chodzi o pana, który popełnił samobójstwo to przyczyną tego były sprawy zupełnie nie związane z MZK. Jest to powszechnie wiadomo. Pisanie o tym tutaj przy okazji tej nagonki jest tendencyjne i sugerujące ścisłe powiązanie z naszą firmą. Powtórzę jeszcze raz - jest to podłe.
Dodano: 04.10.2019 10:51    Przez: Figa z makiem
Niestety ale tylko na państwowych posadach w ten sposób się kadra kierownicza rozbija i nikt tego nie kontroluje. Ten autobus to wygląda w zasadzie jak prywatna taksówka MZK. Pan Prezes skoro nie potrafi zarządzać przedsiębiorstwem i wyprowadzić je z kryzysu to nadaje się do wymiany. Najwidoczniej jednak Prezydent Korytkowski w przypadku odwołania Prezesa musiałby mierzyć się z wiecznie blokującym go SLD. Można z tej sytuacji wybrnąć, ale trzeba zacząć współpracować z radnymi opozycyjnymi i wtedy byłaby szansa na odbudowę miasta wspólnymi siłami z korzyścią dla mieszkańców nie patrząc na opcję polityczną. Tu Pan Korytkowski niestety albo jest za słaby, nie chce lub nie może, bo realizuje wytyczne wyższych szczebli partyjnych. Gdyby był na tyle silną osobowością, że zacząłby realizować własną wizję dla miasta, jeśli oczywiście takową ma, zyskałby drugą kadencję i byłby pamiętany jako ten co wyprowadził Konin z drogi do upadku.
Dodano: 04.10.2019 14:52    Przez: BOBEK
Jeszcze jedno; "50", którą wracamy z pracy o 15 jest normalnym autobusem ujętym w rozkładzie od lat. Nie wozi tylko pracowników MZK. Dlaczego kłamiecie i pokazujecie, że jesteśmy uprzywilejowani i tylko my z tego kursu korzystamy?? Czemu ma to służyć?? Powtarzam jeszcze raz; mamy tego dosyć i też będziemy dążyć do tego, aby ta nagonka się skończyła a grupka paru osób, której zależy na destabilizacji naszej firmy też poniosła konsekwencje. Na więcej nie pozwolimy!!
Dodano: 04.10.2019 08:56    Przez: Figa z makiem
50 pod samą mordę wam jedzie pod biurowiec, upały były to wychodziliście wcześnie z pracy, chodzicie w tym biurowcu jak św. krowy na wybiegu i jeszcze w tyłeczek wchodzicie P. prezesowi...
Dodano: 04.10.2019 09:29    Przez: ~ggg
1/4 z was powinna już dawno wylecieć z roboty za lewe ręce do wszystkiego i nygustwo.....
Dodano: 04.10.2019 09:31    Przez: ~ggg
Wszystko pięknie fajnie, ale autobus z 62 musi specjalnie zjezdzac tylko po to, bo nie poczekacie doslownie 7 minut na następną 50 zaburzajac taktowanie autobusów. 15:04 (Wasza) i 15:11 następna.
Dodano: 04.10.2019 09:42    Przez: Kamil Wódczak
Ok, 50 ujęta w rozkładzie jazdy jest autobusem zabranym mieszkańcom z linii 62 tworzac godzinna przerwe w kursowaniu tej linii tylko dlatego, ze trzeba dodać kurs dla linii jezdzacej co 15 minut. Gdzie tu logika? Figo z makiem jesli chodzi o wykorzystywanie służbowego auta to szef kulejacej firmy powinien byc wzorem i pokazac, ze jest w stanie ciąć KAŻDY zbedny koszt. A tu nie ma zadnego PRZEPRASZAM w kierunku mieszkańców za zaistniałą sytuacje, dzis bardzo wielu ludzi nie wie nawet jak prezes mzk wyglada... Dzis tyle żalu ludzie wylewaja pod adresem prezesa, ze to sie nie nadaje do cytowania. Dziś to my wysluc**jemy uwag, które powinny byc kierowane do skrytego w czterech ścianach biura prezesa, uwag ludzi naprawde rozzalonych. I jeszcze jedna uwaga. Sprawa z przeszłości dotycząca smierci zwiazkowca nie jest tematem petycji wiec proszę tego nie laczyc, jest to uwaga autora artykulu. Pozdrawiam Figo z makiem!
Dodano: 04.10.2019 09:56    Przez: Radek Pieczyński
Figo z makiem, po ostatnim wpisie przynajmniej wiadomo, ze jest Pani Panią bo jak Pani pamięta z poprzedniej naszej polemiki dotyczacej innego artukulu z reguly z anonimami nie polemizuje. Jednak! Pisze Pani, ze reprezentuje Pani większość pracowników MZK, sa tylko dwa szkopuly. Pierwszy, ze odnosi sie Pani chyba tylko do pracowników biurowca, bo cala reszta lezy! Drugi szkopul - jesli uwaza Pani tresc petycji jako nagonkę na zaklad i pracujacych tam osob to ja tu juz nie mam argumentow. Trudno polemizowac z kims kto realne problemy uwaza za nagonke. Nic nie jest dane na zawsze i przyzwyczajenie do zajmowanego stołka jest po prostu arogancja. WYJDZCIE Z BIUR DO LUDZI I POSŁUCHAJCIE W KONCU CO MAJA DO POWIEDZENIA. KOMUNIKACJA MIEJSKA JEST DLA PASAZEROW A NIE ODWROTNIE.I prosze wybaczyc jesli nie odpowiem Pani na wiecej komentarzy. Zyczylbym sobie polemiki na argumenty a nie na widzimisię jak chocby ustawiania rozkładu pod praciwnikow mzk pozbawiając mieszkańców połączeń... Brak słów!
Dodano: 04.10.2019 11:20    Przez: Radek Pieczyński
I słusznie, ja tylko i wyłącznie chcę rozmawiać na argumenty, u Pana ich nie widzę. To szachowanie "stołkamii"... trochę kiepski argument.
Dodano: 04.10.2019 11:29    Przez: Figa z makiem
popieram wniosek, w Koninie komunikacja miejsca to tragedia. Autobusy jeżdżą dookoła przez co dojazd z miejsca A do B trwa bardzo długo a autobusy jeżdżą rzadko. Wystarczy wziąć przykład z innych miast; z przedmieść autobusy zjeżdżają do jednego miejsca (np. dworzec PKP), skąd inną linią można ruszyć w miejsce przeznaczenia. A obecnie np 58 jedzie z Brzeźna, przez Chorzeń na V os. to trzy zupełnie różne kierunki! To jakiś absurd, a takich jest zdecydowanie więcej...
Dodano: 04.10.2019 13:09    Przez: Radosław
Pozwolę sobie zapytać, może ktoś wie o co chodzi. Czy w związku z nowym rozkładem i zmniejszeniem ilości kursów zmniejszyła się też ilość potrzebnych do ich obsłużenia autobusów ? Pojawiło się ostatnio kilka MANów (501-506), używanych, chyba pożyczonych, za to w całkiem dobrym stanie technicznym i wizualnym. Czy oznacza to, że MZK własne autobusy doprowadziło do takiego stanu, że nie da się nimi wozić ludzi, czy może do stanu nie tylko nie pozwalającego na kursowanie ale też na sensowną naprawę ?
Dodano: 04.10.2019 13:15    Przez: ObywatelNr1
ObywatelNr1 chyba nie byłeś na drzwiach otwartych zajezdni i nie widziałeś od środka. Ten zakład wygląda jak rodem z czasów głębokiej komuny, teren przypomina poligon bo nawet nie ma porządnych miejsc parkingowych nie mówiąc już o samych nieruchomościach. Ta buda po prawej to chyba jakaś "cieciówka" z lamperią w środku oraz smrodem wilgoci. Mechanicy chodzą jak w filmie Alternatywy choć tam to przynajmniej jakoś wyglądali a tu jak brudasy i taki mruk wchodzi do auta i dotyka wszystkiego usmarowanymi lumpkami i łapami..... Autobusy to jakaś tragedia, połatane dziurawe,śmierdzące, brudne w środku choć ten nowsze jeszcze ok. ale to mam wrażenie że jaki kierowca taki autobus. A tak w ogóle to wchodząc tam czuliśmy sztuczną atmosferę która miała pokazać jaka to wspaniała zajezdnia jest w naszym mieście.Sztucznie nadmuchane klimaty i tyle
Dodano: 04.10.2019 16:06    Przez: ~odwiedzający
Kiedyś napisałam że 30 lat po 1989 roku i co i nic się nie zmieniło inie zmienia w Koninie totalny marazm
Dodano: 04.10.2019 16:32    Przez: ~Ola
avatar nic się nie zmieniło ??? - niczego nie dostrzegasz ?
Dodano: 05.10.2019 11:15    Przez: zx
To ten mizerota nadal.tam szefuje ? Przypadkowo wybrany prezydent i wszystko jasne