Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMożesz być aktywnym seniorem - czyli jak zachować samodzielność pomimo wieku?

Możesz być aktywnym seniorem - czyli jak zachować samodzielność pomimo wieku?

Materiał promocyjny

Dodano:
Możesz być aktywnym seniorem - czyli jak zachować samodzielność pomimo wieku?
Możesz być aktywnym seniorem - czyli jak zachować samodzielność pomimo wieku?

Aktywność, od kilku lat, jest u dołu piramidy żywienia, wypierając tym samym warzywa i owoce, które dotychczas uznawane były za podstawowe i najważniejsze w codziennej diecie. Dotyczy ona każdego – bez względu na wiek i ewentualne schorzenia. Pod okiem specjalistów nawet najprostsze zajęcia, które powiązane są chociażby z rehabilitacją, wpływają pozytywnie na rozwój naszego układu ruchu – poprawiając kondycję, sprawność, budując tkankę mięśniową.

Zachowanie sprawności i bycie seniorem to dwa, nierzadko trudne do połączenia elementy. Trudne, ale nie niemożliwe.

Seniorzy i ich potrzeby

Jak łatwo da się odnotować - średnia długość życia zmienia się co dekadę i wynosi obecnie około 70 lat. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w średnia długość życia niż w 1900 -1950 roku. Ta poprawa to wynik zmian społecznych, medycznych i środowiskowych – również w obszarze realizacji potrzeb i oczekiwań. Co ciekawe, na południu Europy średnia wieku jest najwyższa i wynosi ponad 80 lat, co daje wynik wyższy o około 10% niż w Polsce. Jak łatwo się domyśleć oczekiwania w tym wieku są znacząco inne niż w przypadku osób dorosłych czy młodzieży.

Jednym z podstawowych aspektów jest zdrowie i idące za nimi oczekiwania. Naturalny proces starzenia się organizmu, spadek hormonów niezbędnych do prokreacji i zdecydowanie gorsze funkcjonowanie układu nerwoweg wpływa na metabolizm, narządy wzroku, słuchu czy nasz układ ruchu, który z kole decyduje o samodzielności i sprawności seniora. Potrzebą osób starszych jest więc uzyskanie wsparcia – od rodziny i specjalistów, którzy nie tylko zrozumieją, ale także pomogą osiągnąć stan niezależności i dostosowania się do nowych, często zmiennych warunków. Co ciekawe, seniorzy potrzebują również wsparcia od sąsiadów i znajomych.

Drugą potrzebą jest potrzeba ruchu, braku stagnacji i warunków sprzyjających demencji. Wbrew panującym przekonaniom i stereotypom - seniorzy poszukują sposobu na łatwą, przyjemną i nieeksploatacyjną aktywność. To kolejny dowód, że senior aktywny to senior szczęśliwy. W tym celu osoby starsze zapisują się do kółek rozwijających koordynację ruchową, chadzają na spacery, kupują takie sprzęty jak chodzik rehabilitacyjny czy koszyk na zakupy, który zapewnia im swobodę ruchu. Zarówno pierwszy jak i drugi pomaga w pokonywaniu prostych barier ruchowych i środowiskowych – w przypadku chodzika pracujemy nad określonym układem, wpływając pozytywnie na jego wzmocnienie i sprawność, uzupełniając rehabilitację prowadzoną w np. szpitalu.

Po trzecie i ostatnie – istotne są również potrzeby dotyczące aspektów psychologicznych. Przejście na emeryturę to bardzo skrajne uczucie, głównie wyczerpania, lęku o przyszłość i nierzadko spełnienia czy spokoju ducha. Skrajne emocje nie są niczym złym, ale skutkować można zaburzeniami – z depresją włącznie. Wszelkie zaburzenia to wynik zmian w naszym życiu, ale także zmian w obszarze neurologicznym. Poczucie bezpieczeństwa, nieosamotnienie i wsparcie to najważniejsze potrzeby, których niezrealizowanie wywołuje lęk, izolację, a czasem również poczucie winy. To ostatnie wynika też ze świadomości braku samodzielności i w pewnym stopniu uzależnienia od młodszego pokolenia. Co z kolei sprowadza się do potrzeby niezależności – finansowej, ruchowej i psychicznej, o której już wspomnieliśmy.

Jak zachować samodzielność?

To jak wygląda nasza starość to wynik wielu czynników – również decyzji, które podejmowaliśmy „za młodu”. Nasza samodzielność i spełnienie potrzeb to korelacja czynników takich jak zdrowie, sprawność, wsparcie i finanse. Prostą drogą, która wpłynie na te elementy to odpowiednia dieta, systematyczny ruch, sprowadzony do zarówno podstawowych aktywności, jak i tych złożonych, rozwijających intensywnie nasz układ ruchu, a także stabilne relacje z najbliższymi, którzy zapewniają wsparcie i ludzką życzliwość. Dlatego, Drogi Seniorze - wbrew pozorom poczucie wsparcia i przekonanie, że mamy na kogo liczyć jest prostą drogą do samodzielności i spokoju. Nie bój się prosić o pomoc, polegaj na sprzęcie, który staje się pomocnym (poczynając od gadżetów, po narzędzia rehabilitacyjne), wspieraj swój organizm i ciało. Dbaj o nie, a gdy problem cię przerośnie – udaj się do specjalisty.

Czytaj więcej na temat:emerytura, starość, seniorzy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole