Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17998) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 14oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Okręgu na Jeziorze Pątnowskim. 60 lat ... (0)Strażacy uratowali kota uwięzionego w przewodzie w ... (6)

Co o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 7.10.2019 20:25

Za rok, być może dwa skończy się wydobycie węgla z odkrywek Drzewce i Jóźwin. Pozostaną już tylko Tomisławice, na których węgla starczy najwyżej na dziesięć lat.

Jako miasto i region musimy być gotowi na pojawienie się w najbliższym czasie na rynku pracy kilku tysięcy osób szukających zatrudnienia. I musimy być na to gotowi nawet gdyby udało się w końcu uruchomić Ościsłowo, bo i tam przecież węgiel prędzej czy później się skończy.

Pisałem już o tym kilka razy, ostatnio omawiając cykl spotkań, organizowanych w ramach projektu „Zrównoważone rolnictwo i żywność w Wielkopolsce Wschodniej w kontekście transformacji energetycznej w regionie”. I jak do tej pory najwięcej konkretów na temat działań, jakie są możliwe do podjęcia w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego w regionie konińskiego, padło podczas spotkania z Pawłem Olechniewiczem (na zdjęciu), przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) w Komisji Europejskiej.

Wiadomo, że Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ogłosił zamiar budowy infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru. Wodoru, który następnie będzie zasilał ogniwa paliwowe na przykład w autobusach. To bardzo śmiały plan, choć nie tak prosty do wdrożenia, bo barierą dla powszechnego stosowania technologii wodorowej są dzisiaj koszty. Już same autobusy napędzane takimi silnikami są od konwencjonalnych co najmniej trzykrotnie droższe.

Przy zakupie takich pojazdów nie obędzie się więc bez jakiegoś wsparcia rządowego. Które powinno zresztą stać się częścią państwowego programu odchodzenia od gospodarki opartej na węglu, czego dzisiaj domaga się już większość Polaków.

Na stronie internetowej ZE PAK można jeszcze przeczytać, że na terenach pokopalnianych zamierza budować farmy fotowoltaiczne i wiatrowe wraz z magazynem energii dla nich, magazyn ciepła do ogrzewania Konina, a także fabrykę montażu paneli fotowoltaicznych. Firma liczy, że w tych przedsięwzięciach otrzyma wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, która w najbliższej perspektywie zamierza przeznaczyć aż jedną czwartą budżetu na inwestycje związane z klimatem. I będzie to nie tylko 4,8 mld euro Funduszu Transformacyjnego, ale i około 1 miliarda na inicjatywy związane z czystą energią i efektywnością energetyczną oraz trudne na razie do podliczenia pieniądze z innych funduszy.

następna
strona 1/2
  • Co o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Biznes jak z cukrowniami. UE dała kasę na zamykanie cukrowni. Było tak samo. Niemcy kupili cukrownie a potem sami sobie zapłacili za ich zamknięcie. Zlikwidowali moce produkcyjne w kraju będącym 4 producentem buraka cukrowego na świecie i 2 w Europie (tak jak mamy 90% węgla w UE). Przecież zarabia się na cukrze a nie na surowym buraku. Teraz wożą buraki do Niemiec lub niemieckiej cukrowni w Polsce. Do tego w Niemczech za Euro opłaca się płacić pensję i produkować cukier i wieź burak 500 km a w Polsce nie opłacało się! Dostaniecie nad Wisłę z 10 mld zł. Zamkniecie z 20 000MW a potem te 20 000MW kupicie za granicą albo sobie postawicie swoje OZE lub atom, ale wtedy koszt inwestycji to minimum 6 mld za 1000MW, czyli koszt minimum za 120 mld zł. Polecą Solorze i Kortkowskie na 10 mld zł z UE dla siebie by potem wydać 120 mld zł na nowe technologie z naszych podatków. A smog zostanie z kominów domowych.
Dodano: 8.10.2019 09:23    Przez: Marcin Swoinski
Emisja CO2 kosztuje więcej niż wykup ziemi, odkrycie, odwodnienie i wydobycie węgla z utrzymaniem służb w KOPALNI z dowiezieniem węgla do ELEKTROWNI.
Dodano: 8.10.2019 09:41    Przez: Lajt
Trzeba inwestować, ale energia z OZE jest 3 razy droższa niż z węgla.
Dodano: 8.10.2019 08:14    Przez: Lajt
Kopalnia i Elektrownia płaci podatki przez wiele lat, więc przez okres, o który można wydłużyć ich funkcjonowanie nowymi odkryciami w regionie zostaną setki milionów złotych.
Dodano: 8.10.2019 09:34    Przez: Lajt

KOMENTARZE

Trzeba inwestować, ale energia z OZE jest 3 razy droższa niż z węgla.
Dodano: 08.10.2019 08:14    Przez: Lajt
Kopalnia i Elektrownia płaci podatki przez wiele lat, więc przez okres, o który można wydłużyć ich funkcjonowanie nowymi odkryciami w regionie zostaną setki milionów złotych.
Dodano: 08.10.2019 09:34    Przez: Lajt
Z nowych technologii też wpłyną do gmin podatki, ale Państwo Polskie daje duże wsparcie finansowe, które finansuje z nowych danin np. opłata za emisję CO2.
Dodano: 08.10.2019 09:37    Przez: Lajt
Emisja CO2 kosztuje więcej niż wykup ziemi, odkrycie, odwodnienie i wydobycie węgla z utrzymaniem służb w KOPALNI z dowiezieniem węgla do ELEKTROWNI.
Dodano: 08.10.2019 09:41    Przez: Lajt

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.