Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?

Co o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Co o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?

Za rok, być może dwa skończy się wydobycie węgla z odkrywek Drzewce i Jóźwin. Pozostaną już tylko Tomisławice, na których węgla starczy najwyżej na dziesięć lat.

Jako miasto i region musimy być gotowi na pojawienie się w najbliższym czasie na rynku pracy kilku tysięcy osób szukających zatrudnienia. I musimy być na to gotowi nawet gdyby udało się w końcu uruchomić Ościsłowo, bo i tam przecież węgiel prędzej czy później się skończy.

Pisałem już o tym kilka razy, ostatnio omawiając cykl spotkań, organizowanych w ramach projektu „Zrównoważone rolnictwo i żywność w Wielkopolsce Wschodniej w kontekście transformacji energetycznej w regionie”. I jak do tej pory najwięcej konkretów na temat działań, jakie są możliwe do podjęcia w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego w regionie konińskiego, padło podczas spotkania z Pawłem Olechniewiczem (na zdjęciu), przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) w Komisji Europejskiej.

Wiadomo, że Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ogłosił zamiar budowy infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru. Wodoru, który następnie będzie zasilał ogniwa paliwowe na przykład w autobusach. To bardzo śmiały plan, choć nie tak prosty do wdrożenia, bo barierą dla powszechnego stosowania technologii wodorowej są dzisiaj koszty. Już same autobusy napędzane takimi silnikami są od konwencjonalnych co najmniej trzykrotnie droższe.

Przy zakupie takich pojazdów nie obędzie się więc bez jakiegoś wsparcia rządowego. Które powinno zresztą stać się częścią państwowego programu odchodzenia od gospodarki opartej na węglu, czego dzisiaj domaga się już większość Polaków.

Na stronie internetowej ZE PAK można jeszcze przeczytać, że na terenach pokopalnianych zamierza budować farmy fotowoltaiczne i wiatrowe wraz z magazynem energii dla nich, magazyn ciepła do ogrzewania Konina, a także fabrykę montażu paneli fotowoltaicznych. Firma liczy, że w tych przedsięwzięciach otrzyma wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, która w najbliższej perspektywie zamierza przeznaczyć aż jedną czwartą budżetu na inwestycje związane z klimatem. I będzie to nie tylko 4,8 mld euro Funduszu Transformacyjnego, ale i około 1 miliarda na inicjatywy związane z czystą energią i efektywnością energetyczną oraz trudne na razie do podliczenia pieniądze z innych funduszy.

strona 1 z 2
strona 1/2
Co o dalszym losie kopalni powiedzą przed wyborami politycy?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole