Dzisiaj jest wtorek 25 lutego 2020, imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21000) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (48) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 4oC
Jutropogoda
6 / 1oC
Pojutrzepogoda
3 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stadion za ileś lat, nowe boiska treningowe już te ... (0)Luźna gierka: Nowy pomysł na stadion. Jednak na Po ... (0)

Lekarze pytają o 500 plus dla niezdolnych do samodzielnego życia

Dodano: 8.10.2019 16:35
Źródło: LM.pl

O 1 października osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą ubiegać się o świadczenie 500 plus. Pacjenci masowo stawiają się po zaświadczenia w tej sprawie u lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dodatek w wysokości 500 zł na koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną orzekany jest przez orzeczników ZUS oraz KRUS. Jest przyznawany dorosłym niepełnosprawnym, którzy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Do jego otrzymania potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o ogólnym stanie zdrowia.

- Pacjenci ruszyli już hurtem do lekarzy rodzinnych. W okresie zachorowań nie mamy czasu na ich wypisywanie. Zwróciliśmy się też do Kancelarii Premiera, Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem, kto ma sfinansować dodatkowe zadania nałożone na Podstawową Opiekę Zdrowia? - pyta Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zgodnie z nowymi przepisami warunkiem otrzymania świadczenia jest między innymi kryterium dochodowe, czyli mniej niż 1600 zł na miesiąc.

- Informujemy komu 500 plus się należy, a z drugiej strony oczekujemy jednoznacznego stanowiska. Kancelaria Premiera oczekuje na odpowiedzi na zadane pytania. Ministerstwo Zdrowia i NFZ milczą. Jeżeli nadal nie będzie odpowiedzi to za zaświadczenia zapłacą pacjenci – podkreśla Bożena Janicka.

Lekarze podkreślają, że świadczenie nie jest związane z leczeniem, więc nie wynika z ustawy i jest zaświadczeniem płatnym.

  • Lekarze pytają o 500 plus dla niedolnych do samodzielnego życia

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar Lekarze mają rację! Świadczenie bowiem przysługuje osobom, które ze względu na stan zdrowia wymagają stałej lub długotrwałej opieki i pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Potwierdzeniem tego są wymienione w ustawie orzeczenia: o niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy/ pracy w gospodarstwie/ do służby oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub zaliczeniu do I grupy inwalidów. Oznacza to, że inne orzeczenia, w tym te o stopniu niepełnosprawności (np; stopień znaczny), nie dają prawa do ubiegania się o 500 . Zatem osoby, które dotychczas nie miały żadnego orzeczenia lub posiadały inne niż wskazane w ustawie, muszą razem z wnioskiem o 500 złożyć dokumenty pozwalające na stwierdzenie, czy są niezdolne do samodzielnej egzystencji. W tym celu trzeba dołączyć do wniosku m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem). CDN...
Dodano: 09.10.2019 00:04    Przez: Pulsar71
avatar CD... Ale zaświadczenia, wydane na drukach OL-9 wymaganych przez ZUS (lub N19 dla KRUS), są płatne, zgodnie z cennikiem obowiązującym w przychodni. wynika to z art. 16 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.). Stanowi on, że koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie. W tym jednak wypadku wnioskodawcą (podmiotem) jest pacjent, a więc On za to płaci. Natomiast Rzecznik Praw Pacjenta jeżeli nie każe płacić za zaświadczenia - to gdzie jest podstawa prawna tego co twierdzi?
Dodano: 09.10.2019 00:05    Przez: Pulsar71

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.