Dzisiaj jest sobota 26 września 2020, imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18409) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 14oC
Jutropogoda
14 / 10oC
Pojutrzepogoda
15 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ziemniak i dynia w roli głównej. Były też fanty od ... (0)Więcej turystów niż w ubiegłym roku. Ślesin podsum ... (0)

Od lewicy aż do PiS. Wybory w okręgu konińskim od roku 2001

KONIN JEST NASZ

Dodano: 11.10.2019 19:15

Przed nami jedne z najbardziej nieprzewidywalnych i – jak twierdzi wielu – najważniejsze po 1989 roku wybory parlamentarne. To dobry moment, żeby przypomnieć, jak głosowaliśmy wcześniej.

Wyniki wyborów w naszym okręgu nr 37 możemy prześledzić od 2001 roku, kiedy został on w takim kształcie utworzony. Składa się z miasta Konina oraz czterech powiatów byłego województwa konińskiego – kolskiego, konińskiego słupeckiego i tureckiego – a także czterech innych powiatów środkowej Wielkopolski: gnieźnieńskiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Konin.

Spośród 617 tys. osób uprawnionych do głosowania najwięcej pofatygowało się do urn wyborczych w roku 2007, kiedy frekwencja nieznacznie przekroczyła 50 proc. a wybory wygrała Platforma Obywatelska, odsuwając od władzy po zaledwie dwóch latach Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta wygrała wybory w 2005 roku przy najniższej w dziejach okręgu nr 37 frekwencji, wynoszącej zaledwie 38,27 proc.

W 2001 roku wybory w naszym okręgu wygrała lewicowa koalicja SLD– Unia Pracy przy frekwencji 47,82 proc. Głosowało na nią 124 226 osób, czyli 48 proc. uprawnionych. Posłami zostali wtedy: Marek Pol, Tadeusz Tomaszewski, Józef Nowicki, Marian Marczewski i Bronisław Dankowski. Drugie miejsce przy poparciu niespełna 14 proc. wyborców zajęła wtedy Samoobrona, a jej reprezentantami w Sejmie zostali Alfred Budner i Zdzisław Jankowski. PSL reprezentował Czesław Cieślak, a PO Ireneusz Niewiarowski. Liga Polskich Rodzin i PiS, na które padło odpowiednio 5,66 i 4,78 proc. głosów, nie zdobyły żadnego mandatu.  

Cztery lata później triumfowała w naszym okręgu Samoobrona, zdobywając poparcie pawie 21 proc. wyborców i trzy mandaty poselskie, które objęli: Alfred Budner, Józef Pilarz i Andrzej Ruciński. Po dwóch posłów miały Prawo i Sprawiedliwość (Adam Hofman, Zbigniew Dolata) i Platforma Obywatelska (Tomasz Nowak, Paweł Arndt), a po jednym SLD (Tadeusz Tomaszewski) i PSL (Eugeniusz Grzeszczak).    

W wygranych przez Platformę wyborach w 2007 roku partię tę poparło w naszym okręgu 34 proc. uprawnionych do głosowania, a mandaty poselskie objęli: Tomasz Nowak, Paweł Arndt i Irena Tomaszak-Zesiuk. Na PiS głosowało nieco ponad 29 proc. wyborców, a posłami zostali: Witold Czarnecki, Adam Hofman i Zbigniew Dolata. Lewicę poparło ponad 17 proc. głosujących, a w Sejmie reprezentowali ją Tadeusz Tomaszewski i Elżbieta Streker-Dembińska. PSL z niemal 14-procentowym wynikiem zdobyło jeden mandat dla Eugeniusza Grzeszczaka.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   Wybory parlamentarne 2019,   wybory 2019

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Fajnie by było gdyby do senatu oddano 98 procent głosów nieważnych!!! Oby nie wybrali pani Itman
Dodano: 11.10.2019 23:07    Przez: Romek Ress
Najważniejsze że PiS wygrał.Teraz chociaż będą dobrze rządzić Polską
Dodano: 16.10.2019 01:04    Przez: ~Mant

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.