Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOd lewicy aż do PiS. Wybory w okręgu konińskim od roku 2001

Od lewicy aż do PiS. Wybory w okręgu konińskim od roku 2001

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Od lewicy aż do PiS. Wybory w okręgu konińskim od roku 2001

Przed nami jedne z najbardziej nieprzewidywalnych i – jak twierdzi wielu – najważniejsze po 1989 roku wybory parlamentarne. To dobry moment, żeby przypomnieć, jak głosowaliśmy wcześniej.

Wyniki wyborów w naszym okręgu nr 37 możemy prześledzić od 2001 roku, kiedy został on w takim kształcie utworzony. Składa się z miasta Konina oraz czterech powiatów byłego województwa konińskiego – kolskiego, konińskiego słupeckiego i tureckiego – a także czterech innych powiatów środkowej Wielkopolski: gnieźnieńskiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Konin.

Spośród 617 tys. osób uprawnionych do głosowania najwięcej pofatygowało się do urn wyborczych w roku 2007, kiedy frekwencja nieznacznie przekroczyła 50 proc. a wybory wygrała Platforma Obywatelska, odsuwając od władzy po zaledwie dwóch latach Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta wygrała wybory w 2005 roku przy najniższej w dziejach okręgu nr 37 frekwencji, wynoszącej zaledwie 38,27 proc.

W 2001 roku wybory w naszym okręgu wygrała lewicowa koalicja SLD– Unia Pracy przy frekwencji 47,82 proc. Głosowało na nią 124 226 osób, czyli 48 proc. uprawnionych. Posłami zostali wtedy: Marek Pol, Tadeusz Tomaszewski, Józef Nowicki, Marian Marczewski i Bronisław Dankowski. Drugie miejsce przy poparciu niespełna 14 proc. wyborców zajęła wtedy Samoobrona, a jej reprezentantami w Sejmie zostali Alfred Budner i Zdzisław Jankowski. PSL reprezentował Czesław Cieślak, a PO Ireneusz Niewiarowski. Liga Polskich Rodzin i PiS, na które padło odpowiednio 5,66 i 4,78 proc. głosów, nie zdobyły żadnego mandatu.  

Cztery lata później triumfowała w naszym okręgu Samoobrona, zdobywając poparcie pawie 21 proc. wyborców i trzy mandaty poselskie, które objęli: Alfred Budner, Józef Pilarz i Andrzej Ruciński. Po dwóch posłów miały Prawo i Sprawiedliwość (Adam Hofman, Zbigniew Dolata) i Platforma Obywatelska (Tomasz Nowak, Paweł Arndt), a po jednym SLD (Tadeusz Tomaszewski) i PSL (Eugeniusz Grzeszczak).    

W wygranych przez Platformę wyborach w 2007 roku partię tę poparło w naszym okręgu 34 proc. uprawnionych do głosowania, a mandaty poselskie objęli: Tomasz Nowak, Paweł Arndt i Irena Tomaszak-Zesiuk. Na PiS głosowało nieco ponad 29 proc. wyborców, a posłami zostali: Witold Czarnecki, Adam Hofman i Zbigniew Dolata. Lewicę poparło ponad 17 proc. głosujących, a w Sejmie reprezentowali ją Tadeusz Tomaszewski i Elżbieta Streker-Dembińska. PSL z niemal 14-procentowym wynikiem zdobyło jeden mandat dla Eugeniusza Grzeszczaka.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole