Dzisiaj jest niedziela 26 stycznia 2020, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20902) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 0oC
Jutropogoda
3 / 3oC
Pojutrzepogoda
6 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik Konin skończył obóz i zremisował czwarty zi ... (0)21. Gala Powiatu Konińskiego. Statuetki dla najakt ... (1)

Kolejne podejście do podwyżki opłat za śmieci. Wzrost do 20 zł 

Dodano: 28.10.2019 09:52

Wraca dyskusja na temat opłat za śmieci w Koninie. Kolejne podejście do podwyżki będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Konina (30 października).

Proponowana przez władze Konina stawka to 20 złotych od osoby. W grę wchodzą śmieci segregowane bo taki jest teraz obowiązek ustawowy. Dla niesegregujących będzie opłata/kara – 50 złotych.

- Będziemy wracać do tego tematu bo jesteśmy odpowiedzialni za finanse miasta – uzasadnia Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. -  Ustawa wyraźnie mówi, że wszystkie zadania związane z gospodarką odpadami powinny być finansowane z opłat od mieszkańców, a opłaty powinny być przekazane wyłącznie na system gospodarki odpadami. Nie powinniśmy finansować sytemu gospodarki odpadami z innych źródeł, ale też nie powinniśmy z tych opłat realizować innych zadań, dlatego system powinien się bilansować.

Władze miasta proponujemy w najnowszym projekcie uchwały 20 złotych od mieszkańca. - Poprzednia dyskusja opierała się na kwocie 16 złotych, zwiększyliśmy stawkę ponieważ zwiększyła się od tego czasu dziura budżetowa – mówi P. Adamów. -  Na 2019 rok zaplanowaliśmy 12 mln złotych na system. To są optymistyczne szacunki bo wiemy już dzisiaj, że te wydatki będą większe, mogą sięgnąć nawet 14 mln złotych. Natomiast wpływy, które zbierzemy z opłat w 2019 roku wyniosą niecałe 9 mln, deficyt sięga ponad 3 mln. Jeżeli wydatki będą większe on może wynieść nawet 5 mln złotych. W kontekście różnych problemów nie pozostaje nam nic innego, jak zaproponować stawkę, która będzie bilansować ten system, czyli 20 złotych od osoby.

Zastępca prezydenta Konina przypomniał, że ostania podwyżka miała miejsce w 2017 roku, ale wtedy już się nie bilansowało. - Od 2017 roku zmieniło się wiele rzeczy, zwiększono pensję minimalna  z 2000 do 2600 złotych brutto, zwiększyło się średnie wynagrodzenie w Polsce z 4600 zł na 5200 złotych brutto. To pokazuje jak przez dwa lata wzrosły koszty pracy, jak zmienił się rynek, z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Mocno wzrosły ceny oleju napędowego. Warto dodać, że spółki miejsce nie mają w kosztach elementów amortyzacyjnych.

Tymczasem ustawa nałożyła na mieszkańców nowe obowiązki, które zdaniem władz miasta, podrażają system. – Dotkliwy będzie obowiązek bioodpadów. Od 1 stycznia musimy wyposażyć wszystkie budynki wielorodzinne w dodatkowy pojemnik na bioodpady. Musimy to sfinansować jako gmina – mówi P. Adamów. - To wszystko powoduje, że te naliczenia są na poziomie 20 złotych. Sprawa podwyżek w gospodarce odpadami to jest sprawa ogólnopolska bo wszystkie samorządy stają przed tym problemem. I sprawa apolityczna. Wiele miast podnosi stawki nawet na ponad 30 złotych za osobę. Dlatego odpowiedzialnie podchodząc do finansów miasta, przedkładamy taką propozycję i wzrost opłaty z 12 do 20 złotych od osoby, co oznacza ponad 60 procent.

- Jeśli przejdzie stawka 20 złotych to będzie najtaniej w Wielkopolsce – dodał Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Poza tym mamy zalecenia RIO do poprzedniego budżetu, które wyraźnie wskazują na to, że nie możemy dokładać do systemu gospodarki odpadami w mieście.

Na pytanie czy miasto zrobiło wszystko, aby oszacować koszty gospodarki odpadami w przeliczeniu na mieszkańca, Paweł Adamów odpowiedział. - Zrobiliśmy szczegółową kontrolę mieszkańców w zakresie deklaracji, współpracujemy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w tym zakresie, przeprowadziliśmy kampanię społeczno – edukacyjną jak segregować odpady, robiliśmy spotkania z mieszkańcami spółdzielni i pokazywaliśmy co do jakiego kosza wrzucić. Przejrzeliśmy finanse spółek MZGOK i PGKiM. Sprawdziliśmy również  czy przetarg zewnętrzny na te usługi były opłacalny, ale wyszło nam o wiele drożej. Nasze spółki, jak się okazuje, realizują to po kosztach.

A dla tych, którzy nie segregują, proponowane jest 50 złotych. – Dotyczy to  jednak małej grupy mieszkańców Konin. Obecnie kilkadziesiąt osób deklaruje, głównie właściciele domków jednorodzinnych, że nie segregują śmieci. Ustawa zmieniła jednak całkowicie podejście do niesegregowanych, teraz jest obowiązek segregacji, a kto nie segreguje, jest obciążany. To nie jest opłata tylko kara nakładana przez gminę - powiedział P. Adamów. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:opłaty za śmieci,   śmieci Konin,   MZGOK,   PGKiM,   Paweł Adamów,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dosyć gnebienia mieszkańców za nieróbstwo i brak pomysłów pseudozarządu. Koszty spalarni sa zawyzane etatami dla kolesi partyjnych, złą organizacją i brakiem kontroli. Zrobcie z tym porzadek, chcemy placic 10 zl za osobe.
Dodano: 28.10.2019 10:53    Przez: Bazyli Opona
Taka sama spalarnia w Poznaniu zatrudnia wiele mniej osób i ma niższe koszty utrzymania. Wystarczy porównać i może czas najwyższy oddać władzę tym, którzy znają się na zarządzaniu, a nie tylko POdwyżki POdwyżki POdwyżki.
Dodano: 28.10.2019 11:48    Przez: Przemyslaw Dudek
Przy obecnej władzy miasta Konina gonimy Europę ale cenowo ale zapominają jak wyglądają wypłaty nie w Europie, mieszkamy w PL ...??? To chamstwo tak postępować ze społeczeństwem w mieście Konin . Mieszkańcy nie zarabiają aż tyle co prezydent za nieróbstwo żeby płacić aż tyle . 12 zł to max co można podnieść do tej granicy . Przecież miasto Konin to wiekszość emeryci i skąd oni mają brać . No moze pan prezydent dołoży emerytom coś od siebie ? Do tej części społeczeństwa już się nie odniósł , zapomniał . Tylko ściemniać potrafi , i chce przeforsować tak dużą podwyżkę , to chore w jaki sposób myślą władze w mieście Konin. Wizjonerzy zamykania ulic w Koninie i wizjonerzy podwyżek dla kolegów w spółkach kosztem pieniędzmi podatników !
Dodano: 28.10.2019 14:22    Przez: asia
To bardzo dużo 20 zł od osoby powinno wynosić 16 zł .Dlaczego Prezydent argumentuje to wzrostem paliwa gdzie wcale paliwo nie wzrosło do tego wyższą minimalną płacą . Może prezydent odniesie się do emerytur , ile się zwiększyły...?? Do tego obsadzanie swoich kolesi w spółce miejskiej MZGOK i to nie fachowców za NASZE pieniądze podatników mają iść na premie tych pseudo prezesów ta podwyżka jest absolutnie kretyńska i nie jest brana pod uwagę opinia społeczna , opinia podatników . My się nie zgadzamy żeby Nasze pieniądze były w ten sposób rozdysponowane , wyrzucane w błoto . Mieszkańcy miasta Konina nie będą płacić na pseudo fachowców ....!!! Niech prezydent płaci ze swoich pieniędzy dla swoich kolesi w spółkach a nie szasta publicznymi pieniędzmi na prawo i lewo ...!! Dość okradania miasta Konina i zaglądanie w kieszeń mieszkańców ..!!!
Dodano: 28.10.2019 14:11    Przez: demokrata
wyjdziemy na ulice zaprotestujemy przeciwko komunie w pałacu i bandy złodzieji w koninie nie będzie komuna okradać mieszkańców a sami na nią głosowali podwyżki ciepła i mieszkań tera smieci i jeszcze co to nie konieć ale bedzie koniec z wami mieszkańcy osiedla obudzą sie nastepnego roku kiedy żmienią odczytniki na grzejnikach to jest łapka aby sie nie zjednac i protestować
Dodano: 28.10.2019 15:06    Przez: Kuba Bartek

KOMENTARZE

To jest tak jak wybiera się ludzi do rządzenia którzy nie mają zielonego pojęcia o samorządach. Spadochrony bez wiedzy. Do roboty.
Dodano: 28.10.2019 17:16    Przez: ~Ola
Jestem tak zła na tych którzy głosowali na takich nieudaczników że mnie trzęsie jak czytam o ich pomysłach to wybitny brak wiedzy i komptetencji. Mam nadzieję że mieszkancy Konina połączą siły i zarządaja referendum i wyrzuca tych nieudaczników z miasta Konina
Dodano: 28.10.2019 18:12    Przez: ~Ola
Proponuję najpierw poczytać ustawy i zapisy w niej zawarte o przeznaczeniu środków z opłaty od mieszkańców a potem oceniać innych wtedy zobaczy Pani kto ma wiedzę i kompetencję. A demagogia która Pani uprawia ma zero merytoryki.
Dodano: 28.10.2019 19:07    Przez: Marcin Ginter
Panie V-ce Prezydencie m.Konina :1.gdzie były te szkolenia?2.dlaczego mieszkańcy nie byli powiadomieni o nich?3.kiedy konińskie SM podstawią kontynery na odpady segregowane w śmietnikach tak żeby mieszkańcy nie musieli biegać z workami przez połowę V osiedla?4.dlaczego za zaniedbania konińskich SM ma być karany mieszkaniec?może na te pytania Pan odpowie
Dodano: 28.10.2019 20:07    Przez: arletab.
Panie Adamów myśle, że takie rozwiąznie jak podwyżka należy do banalnie prostych działań,etap ekonomiczny na poziomie kształcenia szkoły podstawowej. Powstaje pytanie co państwo robicie z odpadami przenaczonymi do odzysku jak makulatura czy tworzywa sztuczne, bo przecież mozna sprzedawać, podobnie bio odpady. Jak rozwiązujecie Państwo sprawe odbioru opdadów od firm naszego miasta gdzie tak naprawdę jest najwięcej odpadów i sa najdroże w zagospodarowaniu, a więc i wpływy sa dla miasta większe,No ale przecież ten rynek uwolniliście i odbsługę oddaliście firmom zewnętrznym do obsługi którzy bija na tym kase a w im płacicie. Jak w takim rzie monotorujecie ilość i rodzaj odpadów oddawanych, czy wytwarzanych przez Firmy. No i na koniec pozostawiliście na rynku monopolistę eliminując mozliwość stawania do przetargu dfirmom zewnetrzym ,które moglby obsłuzyc miasto w zakresie GPO taniej, mówi Pan że sprawdziliście wycenę obsługi w oparciu o inne firmy, proszę więc upublicznić taką ofertę na do ...
Dodano: 28.10.2019 20:28    Przez: mieszkaniec
proszę sprawdzic wykaz zarejestrowanych firm w koninie i porównać z deklaracjami, tam sa pieniądze. trzeba wpuścić inna firmę do przetargu w zakresie obsługii z pewnoscia bedzie taniej, a nie eliminować jak w 2015 r. firmę SITA. stworzyliście monopol dla MZGOK blokujac firmy zewnetrzne,a teraz zamach na pieniadze mieszkańców, jak w takim razie wygladała kalkulacja kosztów obsługi. Nie przypominam sobie żeby od czasu kiedy na rynku zostala tylko miejska spólka wzrosły cena ropy, czy wynagrodze o 60 procent chyba ze mówimy o stanowiskach kierowniczych i wyżej bo ludzie produkcji mówia inaczej. oj brzydko kłamac osobie publicznej.
Dodano: 28.10.2019 20:47    Przez: tomasz michałowski
Marcin Ginter. O czym Pan pisze o jakiej demagogi. Pana sprawa jak Pan chce widzieć białe choć jest czarne to Pana sprawa. Niech pan słodzi tym nieudacznikom a ja nie muszę nikomu slodzic. To są układy i układziki niestety. To doskonale wybrzmialo wypowiedzi Neumanna tylko naiwni myślą że Konin jest czysty od układu.
Dodano: 28.10.2019 20:53    Przez: ~Ola
A od kiedy jest płaca minimalna na poziomie 2600zł??? Czy płaca minimalna nie jest na poziomie 2250zł?
Dodano: 29.10.2019 08:25    Przez: ~Jacek
To podwyżka od PO😂😂😂
Dodano: 29.10.2019 08:34    Przez: ~2250
Głosujmy na PO i SLD i będzie my Wenezuelą!!!
Dodano: 29.10.2019 08:30    Przez: ~Radny =Posadka +profity
Ale dlaczego Ci, którzy już musieli kupić sobie pojemniki mają być obciążani za pojemniki, które niektórym miasto chce sprezentować?
Dodano: 29.10.2019 14:32    Przez: Ola
Ola nie podpisuj się Ola bo wprowadza się bałagan
Dodano: 29.10.2019 15:36    Przez: ~Ola
avatar Ten cały proceder z segregacją dotyczy głownie domów jednorodzinnych, bo to od nich tego się najbardziej wymaga. Natomiast w blokowiskach sortuje się z grubsza, gdyż i tak odpady są pomieszanie w koszach na odpady biologicznie. Bo wyrzuca się je w reklamówkach i workach foliowych. Dawniej wynosiło się wszystko we wiadrach i nie było żadnych worków foliowych na śmieci. Zatem opłaty za śmieci są po to by komuś nabijać kabzę, gdyż realnie śmieci i tak nie są segregowanie jak powinny.Cała ta ekologia to jedna wielka lipa i naciąganie pieniędzy!
Dodano: 29.10.2019 16:20    Przez: Pulsar71
2 z 3
<<123>>