Dzisiaj jest niedziela 26 stycznia 2020, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20868) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
4 / 3oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących do godz. 10.00

Polecamy:

Kolejne podejście do podwyżki opłat za śmieci. Wzrost do 20 zł 

Dodano: 28.10.2019 09:52

Wraca dyskusja na temat opłat za śmieci w Koninie. Kolejne podejście do podwyżki będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Konina (30 października).

Proponowana przez władze Konina stawka to 20 złotych od osoby. W grę wchodzą śmieci segregowane bo taki jest teraz obowiązek ustawowy. Dla niesegregujących będzie opłata/kara – 50 złotych.

- Będziemy wracać do tego tematu bo jesteśmy odpowiedzialni za finanse miasta – uzasadnia Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. -  Ustawa wyraźnie mówi, że wszystkie zadania związane z gospodarką odpadami powinny być finansowane z opłat od mieszkańców, a opłaty powinny być przekazane wyłącznie na system gospodarki odpadami. Nie powinniśmy finansować sytemu gospodarki odpadami z innych źródeł, ale też nie powinniśmy z tych opłat realizować innych zadań, dlatego system powinien się bilansować.

Władze miasta proponujemy w najnowszym projekcie uchwały 20 złotych od mieszkańca. - Poprzednia dyskusja opierała się na kwocie 16 złotych, zwiększyliśmy stawkę ponieważ zwiększyła się od tego czasu dziura budżetowa – mówi P. Adamów. -  Na 2019 rok zaplanowaliśmy 12 mln złotych na system. To są optymistyczne szacunki bo wiemy już dzisiaj, że te wydatki będą większe, mogą sięgnąć nawet 14 mln złotych. Natomiast wpływy, które zbierzemy z opłat w 2019 roku wyniosą niecałe 9 mln, deficyt sięga ponad 3 mln. Jeżeli wydatki będą większe on może wynieść nawet 5 mln złotych. W kontekście różnych problemów nie pozostaje nam nic innego, jak zaproponować stawkę, która będzie bilansować ten system, czyli 20 złotych od osoby.

Zastępca prezydenta Konina przypomniał, że ostania podwyżka miała miejsce w 2017 roku, ale wtedy już się nie bilansowało. - Od 2017 roku zmieniło się wiele rzeczy, zwiększono pensję minimalna  z 2000 do 2600 złotych brutto, zwiększyło się średnie wynagrodzenie w Polsce z 4600 zł na 5200 złotych brutto. To pokazuje jak przez dwa lata wzrosły koszty pracy, jak zmienił się rynek, z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Mocno wzrosły ceny oleju napędowego. Warto dodać, że spółki miejsce nie mają w kosztach elementów amortyzacyjnych.

Tymczasem ustawa nałożyła na mieszkańców nowe obowiązki, które zdaniem władz miasta, podrażają system. – Dotkliwy będzie obowiązek bioodpadów. Od 1 stycznia musimy wyposażyć wszystkie budynki wielorodzinne w dodatkowy pojemnik na bioodpady. Musimy to sfinansować jako gmina – mówi P. Adamów. - To wszystko powoduje, że te naliczenia są na poziomie 20 złotych. Sprawa podwyżek w gospodarce odpadami to jest sprawa ogólnopolska bo wszystkie samorządy stają przed tym problemem. I sprawa apolityczna. Wiele miast podnosi stawki nawet na ponad 30 złotych za osobę. Dlatego odpowiedzialnie podchodząc do finansów miasta, przedkładamy taką propozycję i wzrost opłaty z 12 do 20 złotych od osoby, co oznacza ponad 60 procent.

- Jeśli przejdzie stawka 20 złotych to będzie najtaniej w Wielkopolsce – dodał Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Poza tym mamy zalecenia RIO do poprzedniego budżetu, które wyraźnie wskazują na to, że nie możemy dokładać do systemu gospodarki odpadami w mieście.

Na pytanie czy miasto zrobiło wszystko, aby oszacować koszty gospodarki odpadami w przeliczeniu na mieszkańca, Paweł Adamów odpowiedział. - Zrobiliśmy szczegółową kontrolę mieszkańców w zakresie deklaracji, współpracujemy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w tym zakresie, przeprowadziliśmy kampanię społeczno – edukacyjną jak segregować odpady, robiliśmy spotkania z mieszkańcami spółdzielni i pokazywaliśmy co do jakiego kosza wrzucić. Przejrzeliśmy finanse spółek MZGOK i PGKiM. Sprawdziliśmy również  czy przetarg zewnętrzny na te usługi były opłacalny, ale wyszło nam o wiele drożej. Nasze spółki, jak się okazuje, realizują to po kosztach.

A dla tych, którzy nie segregują, proponowane jest 50 złotych. – Dotyczy to  jednak małej grupy mieszkańców Konin. Obecnie kilkadziesiąt osób deklaruje, głównie właściciele domków jednorodzinnych, że nie segregują śmieci. Ustawa zmieniła jednak całkowicie podejście do niesegregowanych, teraz jest obowiązek segregacji, a kto nie segreguje, jest obciążany. To nie jest opłata tylko kara nakładana przez gminę - powiedział P. Adamów. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:opłaty za śmieci,   śmieci Konin,   MZGOK,   PGKiM,   Paweł Adamów,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dosyć gnebienia mieszkańców za nieróbstwo i brak pomysłów pseudozarządu. Koszty spalarni sa zawyzane etatami dla kolesi partyjnych, złą organizacją i brakiem kontroli. Zrobcie z tym porzadek, chcemy placic 10 zl za osobe.
Dodano: 28.10.2019 10:53    Przez: Bazyli Opona
Taka sama spalarnia w Poznaniu zatrudnia wiele mniej osób i ma niższe koszty utrzymania. Wystarczy porównać i może czas najwyższy oddać władzę tym, którzy znają się na zarządzaniu, a nie tylko POdwyżki POdwyżki POdwyżki.
Dodano: 28.10.2019 11:48    Przez: Przemyslaw Dudek
Przy obecnej władzy miasta Konina gonimy Europę ale cenowo ale zapominają jak wyglądają wypłaty nie w Europie, mieszkamy w PL ...??? To chamstwo tak postępować ze społeczeństwem w mieście Konin . Mieszkańcy nie zarabiają aż tyle co prezydent za nieróbstwo żeby płacić aż tyle . 12 zł to max co można podnieść do tej granicy . Przecież miasto Konin to wiekszość emeryci i skąd oni mają brać . No moze pan prezydent dołoży emerytom coś od siebie ? Do tej części społeczeństwa już się nie odniósł , zapomniał . Tylko ściemniać potrafi , i chce przeforsować tak dużą podwyżkę , to chore w jaki sposób myślą władze w mieście Konin. Wizjonerzy zamykania ulic w Koninie i wizjonerzy podwyżek dla kolegów w spółkach kosztem pieniędzmi podatników !
Dodano: 28.10.2019 14:22    Przez: asia
To bardzo dużo 20 zł od osoby powinno wynosić 16 zł .Dlaczego Prezydent argumentuje to wzrostem paliwa gdzie wcale paliwo nie wzrosło do tego wyższą minimalną płacą . Może prezydent odniesie się do emerytur , ile się zwiększyły...?? Do tego obsadzanie swoich kolesi w spółce miejskiej MZGOK i to nie fachowców za NASZE pieniądze podatników mają iść na premie tych pseudo prezesów ta podwyżka jest absolutnie kretyńska i nie jest brana pod uwagę opinia społeczna , opinia podatników . My się nie zgadzamy żeby Nasze pieniądze były w ten sposób rozdysponowane , wyrzucane w błoto . Mieszkańcy miasta Konina nie będą płacić na pseudo fachowców ....!!! Niech prezydent płaci ze swoich pieniędzy dla swoich kolesi w spółkach a nie szasta publicznymi pieniędzmi na prawo i lewo ...!! Dość okradania miasta Konina i zaglądanie w kieszeń mieszkańców ..!!!
Dodano: 28.10.2019 14:11    Przez: demokrata
wyjdziemy na ulice zaprotestujemy przeciwko komunie w pałacu i bandy złodzieji w koninie nie będzie komuna okradać mieszkańców a sami na nią głosowali podwyżki ciepła i mieszkań tera smieci i jeszcze co to nie konieć ale bedzie koniec z wami mieszkańcy osiedla obudzą sie nastepnego roku kiedy żmienią odczytniki na grzejnikach to jest łapka aby sie nie zjednac i protestować
Dodano: 28.10.2019 15:06    Przez: Kuba Bartek

KOMENTARZE

Nawet jak podwyżka, to nie może być o 2 zł, o 3 zł, musi być natychmiast o 8 zł. A gdzie inwestorzy panie prezydencie? Bawią się w kartonowe wystawy?
Dodano: 29.10.2019 17:25    Przez: Koninmojemiasto
avatar Ja jestem za tym, by w końcu zaistniały masowe skupy surowców wtórnych (makulatura, szkło, plastik, itp.), to wtedy nie trzeba by wyrzucać odpadów do koszy przy śmietniskach, bowiem ludzie by sami zawozili to w odpowiednie miejsca, a przy okazji mieli by zwrot pieniędzy za to co wcześniej sami kupili. Tyle, że cwaniaki z mafii śmieciowej wolą za darmo odbierać od nas ten surowiec i jeszcze każą sobie za to słono płacić, iż niby łaskę robią że te śmieci przetworzą. Przecież to jest chore! W normalnym kraju jest kaucja za opakowania, i skupy na inne śmieci, tak samo jak są skupy metali. Kiedy ten naród się obudzi, iż robiony jest w balona, przez cwaniaków u władzy, byle by tylko kasę od ludzi wysępić, i do tego odpowiednie ustawy wydawać by ludzi straszyć prawem. Ten kraj to jedna wielka mafia.
Dodano: 29.10.2019 23:45    Przez: Pulsar71
3 z 3
<<123

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.