Dzisiaj jest poniedziałek 10 maja 2021, imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17248) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
21 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Bezpieczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Materiał promocyjny

Dodano: 28.10.2019 11:48
 • Bezpiecznie sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie to temat, który coraz częściej pojawia się w domach Polaków. Co ważne – nie podchodzimy do niego tylko teoretycznie, ale praktycznie. Zdajemy sobie sprawę, że warto oszczędzać i uczymy tego także swoje dzieci. Sposobów na odkładanie pieniędzy jest mnóstwo – to od nas zależy, co wybierzemy.

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o oszczędności naszego życia, preferujemy głównie lokaty i konta oszczędnościowe. Pewnym jest, że chcemy oszczędzać. Ale zupełnie nie zamierzamy korzystać z opcji wysokiego ryzyka. Sytuacje z Amber Gold pokazały, że nie warto ufać wszystkim. Nie należy wierzyć w duże zyski, gdyż w większości przypadków to się nie sprawdza. Jednocześnie takie afery powodują, że zupełnie nie wiemy, gdzie ulokować swoje pieniądze - powiedział w rozmowie z nami Michał Pakuła, przedstawiciel serwisu finansowego Banki24.

Lokata i konto oszczędnościowe to produkty bankowe, które nie są objęte żadnym ryzykiem. Zyski nie są zbyt imponujące, ale nic na tym nie stracimy. Badania pokazują, że prócz tego, iż w ogóle nie chcemy wybierać produktów bankowych obarczonych ryzykiem, pieniądze trzymamy także w domu. Uważa się, że co piąty Polak trzyma gotówkę w przysłowiowej skarpecie. Jednak w tym przypadku nasze oszczędności nie zarabiają. Warto zmienić swoje nastawienie i wybrać się do banku. Skupmy się tylko i wyłącznie na lokatach i kontach oszczędnościowych. Te rozwiązania są o wiele bardziej opłacalne. Pytanie brzmi tylko – które z nich wybrać?

Lokata a konto oszczędnościowe – czym się różnią?

Lokata i konto oszczędnościowe to produkty bankowe. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mamy możliwość zdeponowania pieniędzy. Środki są oprocentowane – ich wysokość będzie sukcesywnie rosnąć. Mimo to, pomiędzy tymi produktami jest kilka znaczących różnic. W momencie otwierania lokaty wpłacamy gotówkę, którą możemy wypłacić w dniu jej zamknięcia. Co prawda mamy możliwość, by wykonać wypłatę wcześniej, ale w tym wypadku utracimy zarobione odsetki. Pewnym jest, że w międzyczasie nie będziemy mieli możliwości dopłacenia pieniędzy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku konta oszczędnościowego. Tu możemy dowolnie wpłacać i wypłacać środki. Jest jednak pewne „ale” – banki oferują nam jedną darmową wypłatę w ciągu miesiąca z konta oszczędnościowego.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

 • Brak minimalnej wpłaty;
 • Już pierwsza złotówka gwarantuje nam zyski;
 • Brak ograniczeń co do pierwszej wpłaty;
 • Przez cały czas mamy dostęp do pieniędzy;
 • W międzyczasie możemy dokonywać wpłat;
 • Konto możemy zamknąć wcześniej bez utraty zgromadzonych dotychczas środków.

Jakie wady ma konto oszczędnościowe?

 • Limity bezpłatnych transakcji – zazwyczaj w ciągu miesiąca możemy tylko raz wykonać darmową wypłatę. Później może nas to kosztować nawet ok. 7 złotych (każdy bank pobiera opłaty w różnej wysokości);
 • Niskie oprocentowanie – promocje pojawiają się tylko w przypadku nowych środków, następnie musimy liczyć się z mniejszymi zyskami;
 • Łatwy dostęp do gotówki, który pojawił się w zaletach, może stanowić także wadę – poprzez taką możliwość możemy szybciej wydać pieniądze;
 • Mały zarobek – w porównaniu do innych form oszczędzania mówimy tu o jednym z najmniejszych zysków.

Konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem. Owy produkt to bezpieczny sposób na odkładanie pieniędzy przy jednocześnie łatwym dostępnie do gotówki w razie niezaplanowanych wydatków.

Jakie zalety ma lokata?

 • Bezpieczny sposób na inwestowanie pieniędzy – w przypadku tego produktu istnieje znikome prawdopodobieństwo, że stracimy kapitał;
 • Do wyboru mamy lokaty krótkoterminowe i lokaty długoterminowe;
 • W porównaniu do konta oszczędnościowego mamy tu wyższe oprocentowanie;
 • Założenie lokaty wiąże się z minimum formalności – nawet jeśli bank wymaga od nas posiadanie konta;
 • W tym przypadku nie tak chętni będziemy do wypłaty gotówki z uwagi na utratę odsetek – to może spowodować, że przetrwamy i nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy.

Jakie wady ma lokata?

 • Limit wpłaty – bank ustala, ile maksymalnie możemy wpłacić pieniędzy;
 • W trakcie jej trwania nie możemy do niej dopłacić gotówki;
 • W przypadku zamknięcia lokaty przed czasem musimy liczyć się z utratą zarobionych dotychczas odsetek;
 • Niektóre z banków w celu założenia lokaty wymagają dodatkowo założenia konta osobistego w tym samym banku;
 • Podatek Belki – każdą osobę zakładającą lokatę czeka podatek w wysokości 19% od zysku.

Lokata przeznaczona jest głównie dla osób, które chcą oszczędzać długoterminowo i przy tym zarabiać. Masz odłożone pieniądze na emeryturę lub wydatek, który będzie za rok czy dwa? Lokata w tym przypadku będzie idealna!

Co ostatecznie wybrać – lokatę czy konto oszczędnościowe?

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam. Z pewnością powyższe zestawienie zalet i wad obydwu opcji powinno nam w tym pomóc. Czy wolimy ulokować swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym, które jest bardziej elastyczne, a może na lokatę, która zamrozi naszą gotówkę? Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – na co odkładamy pieniądze, jaki mamy główny cel, możliwości finansowe? Jedno jest najważniejsze – zarówno jedna, jak i druga opcja to bezpieczny sposób na oszczędzanie pieniędzy.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:pieniądze,   finanse osobiste,   oszczędzanieNAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.