Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi

Konin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi

Nie tylko ulica Piłsudskiego, ale też wybitnych lekarzy. Nowe osiedle w starej części Konina ma nowe nazwy ulic.

W połowie kwietnia wręczono klucze do bloku wybudowanego i przekazanego miastu przez Itę Plutowską-Witaszek i Wojciecha Pluta-Plutowskiego. Warta ponad 3,5 mln zł inwestycja to 24 mieszkania, które w części zostały przekazane na mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nowi lokatorzy niedawno wprowadzili się na ul. Piłsudskiego 24, a teraz otrzymują pisma na adres Erazma Pietrygi.

- Zdziwiłem się jak zobaczyłem pismo zaadresowane na ul. Pietrygi. Pytałem w MTBS i w wydziale geodezji, nikt nic mi nie powiedział. Czym ten Pan Pietryga się zasłużył? I dlaczego nikt nie zapytał mieszkańców o zdanie? - pyta jeden z lokatorów bloku.

Decyzja o nazwaniu ulicy zapadła 18 września podczas sesji Rady Miasta Konina. Uchwalono wówczas, że na nowo powstającym osiedlu patronami ulic będą lekarze. Propozycje pierwszych nazwisk wywołały dyskusję światopoglądową. Zaproponowano między innymi Michalinę Wisłocką, ale po posiedzeniu komisji prezydent zrezygnował z tej propozycji. Pozostały ulice: Erazma Pietrygi, Andrzeja Ziajki, Olgi Krzyżanowskiej i Zofii Kuratowskiej.

- Powinniśmy unikać przy podejmowaniu tego rodzaju uchwał decyzji politycznych. Dwie panie są przedstawicielkami konkretnych środowisk. Chciałbym, żebyśmy proponowali mniej kontrowersyjne postaci. Proponujmy osoby, na które będzie powszechne przyzwolenie. Wobec tych osób widzę zastrzeżenia – mówił podczas wrześniowej sesji wiceprzewodniczący Rady Miasta – Zenon Chojnacki.

Sławomir Lorek natomiast apelował o zachowanie maksymalnego ekumenizmu, a radna Monika Kosińska podkreśliła, że obie zgłoszone kobiety były wybitnymi lekarkami.

- Nie widzę tutaj polityki. Nie przyglądamy się temu, jakie poglądy polityczne mieli patroni na przykład konińskich rond – mówiła Monika Kosińska.

Ostatecznie 19 głosami za, przy jednym przeciwnym i trzech wstrzymujących, uchwała została przyjęta.

- Tam są położone w dużej mierze miejskie działki przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Warto było je nazwać wcześniej, żeby nie trzeba było później przerabiać dokumentów – mówi wiceprezydent Paweł Adamów. - Powstawał budynek przekazany miastu i chcieliśmy nazwać tę ulicę zanim mieszkańcy tam zamieszkali. Wszelkie formalności były załatwiane w oparciu o nową ulicę. Nie konsultowaliśmy tego z mieszkańcami. To są mieszkania komunalne, nie ma tam mieszkań prywatnych – dodaje.

Nadane nowe nazwy ulic są uhonorowaniem i upamiętnieniem polskich lekarzy. Przypomnijmy, że Erazm Pietryga był ginekologiem pracującym w konińskim szpitalu, którego też był przez jakiś czas dyrektorem. Pozyskał środki na budowę nowego szpitala i był współpomysłodawcą realizacji wydziału pielęgniarstwa PWSZ w Koninie, a profilaktyka nowotworowa u kobiet była jednym z priorytetów jego działalności społecznej. Erazm Pietryga został odznaczony 35 orderami i odznaczeniami, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Odznaką Honorową za zasługi dla Miasta Konina (1979, 1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Odznaką Honorową „Za zasługi w rozwoju konińskiej chorągwi ZHP” (1984), Odznaką Honorową PCK trzeciego stopnia (1986).

Andrzej Ziajka był wybitnym lekarzem, nauczycielem i wychowawcą wielu doskonałych anestezjologów. Pracował w konińskim szpitalu, był ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pełnił również funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. W latach 80. był radnym, przewodniczącym Komisji Zdrowia, członkiem zarządu miasta. Zofia Kuratowska była lekarką, działaczką „Solidarności”, senatorką w latach 1989-1997. Była również współzałożycielką ROAD i Unii Wolności, wicemarszałkiem Senatu, a przede wszystkim pionierką w badaniach i walce z AIDS w Polsce. W latach 1990-1997 kierowała Kliniką Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie. Olga Krzyżanowska natomiast była lekarką, harcerką Szarych Szeregów. Została odznaczona Krzyżem Walecznych. Działaczka "Solidarności", pierwsza wicemarszałek Sejmu kontraktowego, a potem senator. Córka legendarnego dowódcy AK płk. Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego, tzw. "żołnierza wyklętego", sama w czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Odznaczona Krzyżem Walecznych.

Konin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole