Dzisiaj jest poniedziałek 18 stycznia 2021, imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16932) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (38) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-15 / -5oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
2 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Posoka osierocona. Minionej nocy zmarła Bohdana Cz ...II liga. Liderki tabeli nie dały szans MKS MOS. Po ... (1)

Konin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi

Dodano: 4.11.2019 15:14
Źródło: LM.pl

Nie tylko ulica Piłsudskiego, ale też wybitnych lekarzy. Nowe osiedle w starej części Konina ma nowe nazwy ulic.

W połowie kwietnia wręczono klucze do bloku wybudowanego i przekazanego miastu przez Itę Plutowską-Witaszek i Wojciecha Pluta-Plutowskiego. Warta ponad 3,5 mln zł inwestycja to 24 mieszkania, które w części zostały przekazane na mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nowi lokatorzy niedawno wprowadzili się na ul. Piłsudskiego 24, a teraz otrzymują pisma na adres Erazma Pietrygi.

- Zdziwiłem się jak zobaczyłem pismo zaadresowane na ul. Pietrygi. Pytałem w MTBS i w wydziale geodezji, nikt nic mi nie powiedział. Czym ten Pan Pietryga się zasłużył? I dlaczego nikt nie zapytał mieszkańców o zdanie? - pyta jeden z lokatorów bloku.

Decyzja o nazwaniu ulicy zapadła 18 września podczas sesji Rady Miasta Konina. Uchwalono wówczas, że na nowo powstającym osiedlu patronami ulic będą lekarze. Propozycje pierwszych nazwisk wywołały dyskusję światopoglądową. Zaproponowano między innymi Michalinę Wisłocką, ale po posiedzeniu komisji prezydent zrezygnował z tej propozycji. Pozostały ulice: Erazma Pietrygi, Andrzeja Ziajki, Olgi Krzyżanowskiej i Zofii Kuratowskiej.

- Powinniśmy unikać przy podejmowaniu tego rodzaju uchwał decyzji politycznych. Dwie panie są przedstawicielkami konkretnych środowisk. Chciałbym, żebyśmy proponowali mniej kontrowersyjne postaci. Proponujmy osoby, na które będzie powszechne przyzwolenie. Wobec tych osób widzę zastrzeżenia – mówił podczas wrześniowej sesji wiceprzewodniczący Rady Miasta – Zenon Chojnacki.

Sławomir Lorek natomiast apelował o zachowanie maksymalnego ekumenizmu, a radna Monika Kosińska podkreśliła, że obie zgłoszone kobiety były wybitnymi lekarkami.

- Nie widzę tutaj polityki. Nie przyglądamy się temu, jakie poglądy polityczne mieli patroni na przykład konińskich rond – mówiła Monika Kosińska.

Ostatecznie 19 głosami za, przy jednym przeciwnym i trzech wstrzymujących, uchwała została przyjęta.

- Tam są położone w dużej mierze miejskie działki przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Warto było je nazwać wcześniej, żeby nie trzeba było później przerabiać dokumentów – mówi wiceprezydent Paweł Adamów. - Powstawał budynek przekazany miastu i chcieliśmy nazwać tę ulicę zanim mieszkańcy tam zamieszkali. Wszelkie formalności były załatwiane w oparciu o nową ulicę. Nie konsultowaliśmy tego z mieszkańcami. To są mieszkania komunalne, nie ma tam mieszkań prywatnych – dodaje.

Nadane nowe nazwy ulic są uhonorowaniem i upamiętnieniem polskich lekarzy. Przypomnijmy, że Erazm Pietryga był ginekologiem pracującym w konińskim szpitalu, którego też był przez jakiś czas dyrektorem. Pozyskał środki na budowę nowego szpitala i był współpomysłodawcą realizacji wydziału pielęgniarstwa PWSZ w Koninie, a profilaktyka nowotworowa u kobiet była jednym z priorytetów jego działalności społecznej. Erazm Pietryga został odznaczony 35 orderami i odznaczeniami, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Odznaką Honorową za zasługi dla Miasta Konina (1979, 1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Odznaką Honorową „Za zasługi w rozwoju konińskiej chorągwi ZHP” (1984), Odznaką Honorową PCK trzeciego stopnia (1986).

Andrzej Ziajka był wybitnym lekarzem, nauczycielem i wychowawcą wielu doskonałych anestezjologów. Pracował w konińskim szpitalu, był ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pełnił również funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. W latach 80. był radnym, przewodniczącym Komisji Zdrowia, członkiem zarządu miasta. Zofia Kuratowska była lekarką, działaczką „Solidarności”, senatorką w latach 1989-1997. Była również współzałożycielką ROAD i Unii Wolności, wicemarszałkiem Senatu, a przede wszystkim pionierką w badaniach i walce z AIDS w Polsce. W latach 1990-1997 kierowała Kliniką Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie. Olga Krzyżanowska natomiast była lekarką, harcerką Szarych Szeregów. Została odznaczona Krzyżem Walecznych. Działaczka "Solidarności", pierwsza wicemarszałek Sejmu kontraktowego, a potem senator. Córka legendarnego dowódcy AK płk. Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego, tzw. "żołnierza wyklętego", sama w czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Odznaczona Krzyżem Walecznych.

  • Konin. Blok podarowany miastu stoi przy ulicy Erazma Pietrygi

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co za buta. Jak można powiedzieć "tam mieszkania komunalne" to że komunalne to ulice możecie nazwać jak Wam się chce nie pytając mieszkańców. Ul. Pietrygi to bardzo ciekawe to że miał tyle odznaczeń w czasach komunistycznych to nie znaczy że był dobrym lekarzem i czym się tak przysłuzyl. Tak leczył żeby tylko kasa szła, a efektów zero. Trzeba było jechać do Poznania żeby się wyleczyć. Gdzie wystarczyły dwie wizyty a nie 16 i bez efektów. Co za brak kompetencji,.az nie dobrze się robi na te bzdurne posunięcia tych pseudoprezydentów.
Dodano: 4.11.2019 19:39    Przez: ~Ola
Dziwne , że ulica koniecznie musi się nazywać nazwiskiem konińskich lekarzy ??Czy nie można po prostu ulicy nazwać niezależnie od nazwisk konińskich tylko np. Cedrowa czy też Słodka gdzie nie będzie żadnych protestów i nie będzie wzbudzała kontrowersji. Najpierw niech pokażą kim może się obecnie szczycić szpital koniński , a nie na chwilą obecną reputacja szpitali konińskich jest na dnie !!! Dlaczego żaden z lekarzy czy też wszyscy lekarze w Koninie powinni się solidaryzować z pacjentami a nie zachowują się bardzo obskurnie gdzie zachowanie jest żenujące i traktują jak zwierzęta . Kiedy w końcu w szpitalach konińskich zapanuje równowaga polegająca na jakości fachowej i do tego kultura jaka panuje w innych szpitalach . Tak żeby pacjent miał poczucie fachowej porady i czuł się bezpiecznie . Kiedy zniknie w końcu wizerunek koninskiego szpitala nazywany RZEŻNIĄ..??
Dodano: 5.11.2019 10:56    Przez: pacjentka
Być może w ten sposób na ołtarze (tablice z nazwami ulic) drogę przeciera znany lekarz dr W.Steinke???
Dodano: 5.11.2019 12:45    Przez: Oscar
OSCAR - dokładnie tak jest , że wygląda na KO lejny idiotyczny pomysł Sztenky ,Znowu musimy zmagać się z absurdami w Koninie . Raz w mieście rzucają publicznie propozycje wśród mieszkańców wyłonienie nazwy np. bulwarów a teraz bez rozgłosu i nic innego jak narzucenie od siebie bzdurnej nazwy . To wygląda jakby promowanie szpitali w Koninie nazwami lekarzy z Konina . Co to za hołota takie działania wymyśla !!! budzi to niepotrzebny niepokój wśród społeczeństwa .Niech właśnie najpierw sami w szpitalach poprawią wizerunek wśród prawdziwej pomocy fachowej żeby mieszkańcy nie mieli obaw przychodzić do szpitala , bojąc się czy w ogóle wyjdą lub też bez powikłań nieporządanych powstałych z przyczyn zaniedbań po stronie lekarzy !! Lekarze powinni dbać o zdrowie mieszkańców i ich rodzin powiatu Konina .
Dodano: 5.11.2019 16:56    Przez: zanette
dlaczego mieszkańcy nie mogą wybrać nazwy ulicy? Cholerni politycy nawet o takie błahe rzeczy musza dyskutować i się kłócić. Skandal i wstyd! Dajcie głos ludziom! Chyba władza niektórym uderzyła do głów.
Dodano: 6.11.2019 08:21    Przez: Radosław

KOMENTARZE

Co za buta. Jak można powiedzieć "tam mieszkania komunalne" to że komunalne to ulice możecie nazwać jak Wam się chce nie pytając mieszkańców. Ul. Pietrygi to bardzo ciekawe to że miał tyle odznaczeń w czasach komunistycznych to nie znaczy że był dobrym lekarzem i czym się tak przysłuzyl. Tak leczył żeby tylko kasa szła, a efektów zero. Trzeba było jechać do Poznania żeby się wyleczyć. Gdzie wystarczyły dwie wizyty a nie 16 i bez efektów. Co za brak kompetencji,.az nie dobrze się robi na te bzdurne posunięcia tych pseudoprezydentów.
Dodano: 04.11.2019 19:39    Przez: ~Ola
avatar Ładna elewacja, prosta i elegancka.
Dodano: 05.11.2019 08:30    Przez: Marianello_5000
Dziwne , że ulica koniecznie musi się nazywać nazwiskiem konińskich lekarzy ??Czy nie można po prostu ulicy nazwać niezależnie od nazwisk konińskich tylko np. Cedrowa czy też Słodka gdzie nie będzie żadnych protestów i nie będzie wzbudzała kontrowersji. Najpierw niech pokażą kim może się obecnie szczycić szpital koniński , a nie na chwilą obecną reputacja szpitali konińskich jest na dnie !!! Dlaczego żaden z lekarzy czy też wszyscy lekarze w Koninie powinni się solidaryzować z pacjentami a nie zachowują się bardzo obskurnie gdzie zachowanie jest żenujące i traktują jak zwierzęta . Kiedy w końcu w szpitalach konińskich zapanuje równowaga polegająca na jakości fachowej i do tego kultura jaka panuje w innych szpitalach . Tak żeby pacjent miał poczucie fachowej porady i czuł się bezpiecznie . Kiedy zniknie w końcu wizerunek koninskiego szpitala nazywany RZEŻNIĄ..??
Dodano: 05.11.2019 10:56    Przez: pacjentka
Być może w ten sposób na ołtarze (tablice z nazwami ulic) drogę przeciera znany lekarz dr W.Steinke???
Dodano: 05.11.2019 12:45    Przez: Oscar
OSCAR - dokładnie tak jest , że wygląda na KO lejny idiotyczny pomysł Sztenky ,Znowu musimy zmagać się z absurdami w Koninie . Raz w mieście rzucają publicznie propozycje wśród mieszkańców wyłonienie nazwy np. bulwarów a teraz bez rozgłosu i nic innego jak narzucenie od siebie bzdurnej nazwy . To wygląda jakby promowanie szpitali w Koninie nazwami lekarzy z Konina . Co to za hołota takie działania wymyśla !!! budzi to niepotrzebny niepokój wśród społeczeństwa .Niech właśnie najpierw sami w szpitalach poprawią wizerunek wśród prawdziwej pomocy fachowej żeby mieszkańcy nie mieli obaw przychodzić do szpitala , bojąc się czy w ogóle wyjdą lub też bez powikłań nieporządanych powstałych z przyczyn zaniedbań po stronie lekarzy !! Lekarze powinni dbać o zdrowie mieszkańców i ich rodzin powiatu Konina .
Dodano: 05.11.2019 16:56    Przez: zanette
dlaczego mieszkańcy nie mogą wybrać nazwy ulicy? Cholerni politycy nawet o takie błahe rzeczy musza dyskutować i się kłócić. Skandal i wstyd! Dajcie głos ludziom! Chyba władza niektórym uderzyła do głów.
Dodano: 06.11.2019 08:21    Przez: Radosław
Jak będzie rządzić normalny prezydent to zmienimy nazwę ulicy. Takim samym sposobem jak oni robią to w Warszawie, Białymstoku itd.
Dodano: 07.11.2019 18:06    Przez: ~Ola
Buta to jak ktoś dostal mieszkanie za darmo i nazwa ulicy mu się nie podoba. Chyba za dużo czasu ma i problemow wyszukuje. Ludziom nie można dawać za darmo
Dodano: 07.11.2019 21:02    Przez: Ilona
A to dostałaś za darmo? . Mnie nikt nic nie chciał dać. Jakoś nie po drodze do darczyńców. I dziękuję Bogu że nie muszę do nikogo po jałmużne prosić. Sami z mężem musieliśmy zapracować na dom i resztę. To w jaki sposób się traktuje ludzi którzy muszą zamieszkać w komunalnym mieszkaniu to jest wyraz mojego niezadowolenia że nawet ulica jest zarezerwowana dla władzy a mieszkańcy Konina maja zamknąć usta i wyrzucić kluczyk tak, tak ma być pani zdaniem. To gdzie demokracja o której tak dużo się mówi co usta pełne frazesów. I ma być tak jak było od 30 lat. Najwyższy czas dojrzeć do demokracji i nie obrażania mieszkańców mieszkań komunalnych. Jaka władza w Koninie taka demokracja. Krótko do d....
Dodano: 07.11.2019 23:50    Przez: ~Ola

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.