Dzisiaj jest środa 28 października 2020, imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16793) SPORT FORUM FIRMY (5540) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 9oC
Jutropogoda
11 / 7oC
Pojutrzepogoda
8 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pumptrack - nowe miejsce dla młodzieży. Powstał ze ... (2)Brzeźno. Szkoła zaangażowała się w jesienną zbiórk ... (1)

„To impreza dla twardzieli”. Regaty Barbórkowe za dwa tygodnie

Dodano: 5.11.2019 12:48
Źródło: LM.pl

- Nie trzeba Przylądka Horn, mamy przystań Pątnów - mówi Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, o zbliżających się Regatach Barbórkowych. 16 listopada na Jezioro Pątnowskie wypłynie ponad 50 załóg z całej Polski.

Tegoroczne Regaty Barbórkowe będą jubileuszowe, bo już 25. Ich historia jest jednak znacznie dłuższa i sięga ponad 50 lat. Pierwsza zimowa rywalizacja na konińskich jeziorach odbyła się w 1968 r. z inicjatywy Andrzeja Pietrzyka. - Ówczesne władze sekcji żeglarskiej przy Zagłębiu Konin wymyśliły regaty, które miały propagować konińskie jeziora. Wtedy w listopadzie zamarzały wszystkie jeziora, a nasze, ze względu na podgrzewanie elektrowni, nie zamarzały - wspomina Andrzej Mrówczyński, koniński żeglarz i sędzia główny najbliższych regat. 

Po przerwie regaty powróciły w 1998 r. Przez wszystkie te lata na konińskich jeziorach rywalizowali najwięksi polscy żeglarze, m.in. olimpijczyczy Andrzej Zawieja i Zbigniew Kania, czy znany kapitan Roman Paszke. Od kilku lat Zimowe Regaty Barbórkowe znów rosną w siłę. W zeszłym roku do rywalizacji stanęło ponad 50 załóg, podobna ich liczba może pojawić się w tegorocznej edycji. - Przyjeżdżają na te regaty byli zawodnicy, którzy w przeszłości ścigali się po całym świecie, a dziś, ze względu na wiek, przesiedli się na bardziej turystyczne klasy. Są to największe i najbardziej prestiżowe regaty w naszym regionie - podkreśla Andrzej Mrówczyński.

Choć od kilku lat zawody odbywają się nie w grudniu, a w listopadzie, żeglarze nie mogą narzekać na nudę. Śnieg, szadź, niska temperatura, a czasem tak gęsta mgła, że jachtów po prostu nawet nie widać - to wyzwania, z którymi muszą radzić sobie uczestnicy zawodów. - Te regaty czasem zakrawają o ekstremalny sport dla żeglarzy, którzy na mrozie muszą przebywać wiele godzin - ocenia Jakub Piasecki z KŻ KWB Konin, a Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina mówi wprost: - To jest impreza dla twardzieli, dla ludzi, którzy wiedzą, jak sobie poradzić w takich warunkach. Nie trzeba Przylądka Horn, mamy przystań Pątnów. 

W tym roku pogoda również nie powinna zawieść, prognozy mówią o temperaturze w okolicach dwóch stopni. - Życzyłbym sobie, żeby był wiatr. Obojętnie, w jakim kierunku, ustawimy trasę i regaty będą - mówi Andrzej Mrówczyński. Regaty rozgrywane będą, w zależności od liczby uczestników i pogody, w sześciu - siedmiu klasach i na czterech - pięciu biegach.

Od 2013 roku regatom towarzyszy reaktywowany koncert szant Złota Szekla. W tym roku gwiazdą będzie Grzegorz Tyszkiewicz. Towarzyszyć mu będą zwycięzcy Szkolnej Szekli, czyli konkursu piosenki żeglarskiej. W środę w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie odbędą się eliminacje, w których wystartuje siedemnastu młodych artystów. Trójka najlepszych pojawi się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. 

XXV Regaty Barbórkowe odbędą się w sobotę 16 listopada na Jeziorze Pątnowskim. Uroczyste otwarcie zawodów o godz. 10.00 na przystani żeglarskiej w Pątnowie. Koncert Złota Szekla odbędzie się w piątek 15 listopada o godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Organizatorami obu wydarzeń są KŻ KWB Konin, KŻ Energetyk Konin i Koniński Okręgowy Związek Żeglarski

  • ,,To impreza dla twardzieli". Regaty Barbórkowe za dwa tygodnie
  • ,,To impreza dla twardzieli". Regaty Barbórkowe za dwa tygodnie
  • ,,To impreza dla twardzieli". Regaty Barbórkowe za dwa tygodnie
  • ,,To impreza dla twardzieli". Regaty Barbórkowe za dwa tygodnie

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.