Dzisiaj jest niedziela 20 września 2020, imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17874) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
20 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Idealnie nie było, ale wygrać się udało. MKS MOS p ... (0)Poznawali Radolinę. Młodzież i cykliści odkrywali ... (0)

Zaburzenia koncentracji u dzieci - jak pomóc rozkojarzonemu dziecku?

Materiał promocyjny

Dodano: 10.11.2019 22:20
  • Zaburzenia koncentracji u dzieci - jak pomóc rozkojarzonemu dziecku?

Zaburzenia koncentracji u dzieci są obecnie wyjątkowo powszechnym problemem. Nie zawsze jednak maluch, który np. porzuca wykonywane zadanie, rzeczywiście ma kłopoty ze skupieniem. Dowiedz się, jak poprawić koncentrację u dziecka i jakie są objawy oraz przyczyny kłopotów ze skupieniem!

Jak rozpoznać zaburzenia koncentracji u dzieci?
Część rodziców martwi się, kiedy dziecko rezygnuje z powierzonego mu zadania lub zaczyna niespokojnie kręcić się podczas jego wykonywania. Jednak nie zawsze powinien to być powód do obaw. Małe dzieci zwykle bardzo szybko tracą zainteresowanie wykonywaną czynnością. Przedszkolak zazwyczaj skupia się na jednej rzeczy przez ok. 5-10 minut, natomiast dziecko w wieku szkolnym powinno móc skoncentrować się przez 15 minut. Jeśli zatem maluch w tym wieku nie potrafi skończyć zadania, które wymaga znacznie dłuższego skupienia uwagi, nie oznacza to jeszcze problemów z koncentracją.

Warto pamiętać również, że każdy, w tym również dzieci, ma nieco inne, naturalne metody skupienia uwagi. Niektóre dzieci, aby się skoncentrować, będą poruszać nogami i rękami czy wiercić się na krześle podczas nauki. Ważny jest jednak rezultat. Jeżeli malec, pomimo ciągłego kręcenia się, skończy powierzone zadanie, oznacza to, że nie ma problemów z koncentracją. Rodzic powinien skupić się zatem na efektach, a nie sposobach ich osiągnięcia.

Zaburzenia koncentracji u dzieci mają miejsce w momencie, gdy malec nie jest w stanie skupić się przez czas określony przez specjalistów jako odpowiedni dla jego wieku. To poważny problem, ponieważ na skutek tego typu kłopotów bardzo szybko pojawią się zaległości w nauce, które trudno nadrobić. Co więcej, zaburzenia koncentracji będą miały też wpływ na późniejsze dorosłe życie dziecka. Dlatego warto jak najszybciej zająć się tym problemem.

Przyczyny zaburzeń koncentracji u dzieci
Zaburzenia koncentracji u dzieci stały się wyjątkowo powszechne między innymi na skutek wszechobecności gadżetów elektronicznych. Ekrany smartfonów, komputerów i tabletów są codziennością już nawet dla kilkulatków. Jednak ich mózgi nie są przystosowane do odbierania i przetwarzania takiej ilości bodźców. Dziecko do dwóch lat w ogóle nie powinno spędzać czasu przed ekranem, jednak obecnie maluch w tym wieku często sprawnie obsługuje prostsze urządzenia elektroniczne, np. tablet. Maluch do 5. roku życia nie powinien natomiast spędzać przed ekranem dłużej niż 1 godzinę. Zbyt długie oglądanie telewizji czy surfowanie po internecie nie tylko przyczynia się do zaburzeń koncentracji u dzieci, lecz także między innymi spowalnia ich rozwój oraz może wywoływać problemy psychologiczne, np. napady agresji.

Inną przyczyną zaburzeń koncentracji u dzieci bywa niewłaściwa dieta. Maluchy zwykle bardzo chętnie jedzą żywność wysokoprzetworzoną, w tym fast-foody, a także chętnie sięgają po słodycze, z niechęcią natomiast patrzą na warzywa. Niestety, rodzice często ulegają swoim pociechom. To poważny błąd, ponieważ uboga w składniki odżywcze dieta może mieć fatalne skutki w przyszłości. Za właściwe skupienie uwagi odpowiadają między innymi witaminy z grupy B, w tym szczególnie foliany i niacyna, czyli witamina B3, stymulujące właściwy rozwój układu nerwowego. Ważna dla prawidłowej pracy mózgu jest również witamina E oraz niektóre składniki mineralne, w tym magnez, cynk i żelazo. W diecie dziecka nie może zabraknąć także kwasów Omega-3, 6 i 9 oraz lecytyny.

Zaburzenia koncentracji u dzieci mogą być również skutkiem zaburzeń rozwoju malucha. W takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Jak poprawić słabą pamięć i koncentrację u dzieci
Działania, jakie należy podjąć w przypadku zaburzeń koncentracji u dzieci, będą w dużej mierze zależeć od przyczyn problemu. Maluchowi, spędzającemu zbyt dużo czasu na korzystaniu z urządzeń elektronicznych, należy powoli ograniczać do nich dostęp. Nie będzie to proces łatwy i dziecko z pewnością będzie się buntować, nie wolno się jednak poddawać. Dobrym sposobem będzie przede wszystkim spędzanie większej ilości czasu z pociechą i wystawianie jej na nowe bodźce, np. podczas wyprawy na łono natury. Warto wypróbować nowe zabawy, szczególnie te wymagające koncentracji, jak np. wspólne układanie puzzli, oczywiście dostosowanych do wieku malca.

W przypadku nieprawidłowej diety konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Jadłospis dziecka z zaburzeniami koncentracji powinien być bogaty w warzywa i ryby, ponieważ zawarte w nich składniki doskonale stymulują rozwój mózgu. Dobrym wyborem będą też jajka, będące cennym źródłem lecytyny. Często pomocne jest również stosowanie preparatów witaminowych, które pozwalają szybko uzupełnić braki składników odżywczych.

Zaburzenia koncentracji u dzieci mogą mieć wyjątkowo negatywny wpływ na ich rozwój, a co za tym idzie, również na przyszłość maluchów. Dlatego tak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem i dbanie o jego prawidłową dietę.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dzieci,   rozwój,   koncentracja

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.