Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJakie mogą być powikłania po histeroskopii?

Jakie mogą być powikłania po histeroskopii?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jakie mogą być powikłania po histeroskopii?
Jakie mogą być powikłania po histeroskopii?

Macica to narząd, który pełni najważniejszą rolę w prawidłowej pracy układu rozrodczego każdej kobiety. Jedną z najskuteczniejszych metod diagnozowania i leczenia schorzeń w obrębie macicy jest histeroskopia (inaczej wziernikowanie macicy). Wiele kobiet, u których wykryto niepokojące zmiany, zastanawia się, czy zastosowanie histeroskopu jest bezpieczne i wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Jakie mogą być powikłania po histeroskopii zabiegowej i operacyjnej?

Histeroskopia diagnostyczna a histeroskopia operacyjna
Zanim zostaną omówione możliwe powikłania po histeroskopii, należy wspomnieć, na czym polega samo badanie diagnostyczne – jest przeprowadzane dzięki precyzyjnemu narządowi optycznemu o niewielkiej średnicy (3 mm), który wprowadza się do jamy macicy (przez pochwę). Lekarz specjalista widzi bardzo dokładnie zmiany na monitorze komputera (histeroskop pozwala nawet 150-krotnie powiększyć obraz), może ocenić jamę macicy, endometrium, ujścia macicznych jajowodów.

Jeśli chodzi o histeroskopię operacyjną – do zabiegu wykorzystywany jest histeroskop o większej średnicy niż w przypadku badania diagnostycznego (7 mm), za jego pomocą lekarz wprowadza narzędzia chirurgiczne i przeprowadza zabieg leczniczy. Aby nie dopuścić do ewentualnych dolegliwości bólowych, pacjentce podawane jest znieczulenie ogólne.

Powikłania po histeroskopii a wskazania do badania
Histeroskopia (diagnostyczna i operacyjna) jest wskazana w następujących sytuacjach:

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • trudności z donoszeniem ciąży,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego (np. obfite, nieregularne i bolesne miesiączki),
  • mięśniaki podśluzówkowe,
  • polipy macicy,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • wady macicy,
  • ciała obce w jamie macicy (np. wkładka wewnątrzmaciczna).

Przygotowanie do histeroskopii
Wiele kobiet nie wie, jak przygotować się do badania macicy. Kilka tygodni przed planowanym zabiegiem pacjentka musi przyjmować leki hormonalne, które wpływają na endometrium. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań po histeroskopii i zapewnić pacjentce bezpieczeństwo, przed zabiegiem należy dokładnie sprawdzić jej stan zdrowia. Standardem są:

  • morfologia krwi,
  • RTG klatki piersiowej,
  • USG miednicy mniejszej,
  • EKG.

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz wyjaśnia kobiecie cel badania, przebieg oraz mówi o ewentualnych powikłaniach po histeroskopii. Wykonywane jest również klasyczne badanie ginekologiczne (trwa 15-30 minut) oraz przeprowadza się wywiad anestezjologiczny (ze względu na narkozę stosowaną przy histeroskopii operacyjnej). Jakie mogą być powikłania po histeroskopii?

Możliwe powikłania po histeroskopii
Jak każdy zabieg medyczny, histeroskopia niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy zaznaczyć, że powikłania po histeroskopii nie są częstym zjawiskiem, to niezwykle bezpieczna metoda lecznicza (ale oczywiście zdarzają się takie przypadki). Po histeroskopii diagnostycznej możliwe są lekkie krwawienia z jamy macicy, ból podbrzusza po stosunku czy zakażenia bakteryjne. Jeśli chodzi o histeroskopię operacyjną, możliwe są urazy ściany macicy i towarzyszące im krwotoki czy zator gazowy. W ciągu 3 dni od zabiegu powinna ustąpić gorączka oraz upławy, które są jednymi z najłagodniejszych powikłań. W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub niepokojących objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podsumowując, powikłania po histeroskopii pojawiają się niezwykle rzadko, a ta metoda pozwala nie tylko pobierać wycinki z zaobserwowanych nieprawidłowości, aby poddać je badaniom histopatologicznym, lecz także usuwać wszelkie zmiany patologiczne. Wszystko to jest możliwe dzięki precyzyjnemu narządowi optycznemu, który wprowadza się do jamy macicy (przez pochwę).

Czytaj więcej na temat:zdrowie, histeroskopia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole