Dzisiaj jest czwartek 1 października 2020, imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18113) SPORT FORUM FIRMY (5537) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Michalski o sytuacji Górnika. „Jako prezes jestem ... (0)Konin. Miejski Klub Seniora pod opieką Konińskiego ... (0)

Już 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji

Dodano: 12.11.2019 12:47

W środę, 13 listopada w Koninie odbędzie się Koniński Dzień Relacji.

Razem z przedszkolami, szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w Koninie i powiecie konińskim organizowane jest wyjątkowe wydarzenie, które będzie świętem poznawania siebie, budowania relacji i integracji szkolnych społeczności.

Na Konińskim Kongresie Edukacyjnym, który odbył się w czerwcu 2019 roku wspólnie stworzyliśmy wizję szkoły przyszłości - Szkoły Naszych Marzeń. Szkoły, która jest miejscem przyjaznym dla dzieci, nauczycieli i rodziców a nauka bazuje na rozbudzaniu ciekawości w samodzielnym odkrywaniu świata i uczeniu przez doświadczanie. Miejscem, które rozwija indywidualny potencjał uczniów, rozbudza kreatywność i innowacyjne myślenie. Wyposaża w kompetencje społeczne, wspiera autonomię, kształtuje zdolność decydowania o sobie a rywalizację zastępuje poczuciem odpowiedzialności za własny rozwój, umiejętnością współpracy, dzieleniem się wiedzą, współdziałaniem w szukaniu rozwiązań dla dobra wspólnoty.

W Szkole Naszych Marzeń nauka odbywa się w przyjaznej przestrzeni dostosowanej do działania, współpracy i twórczości. Docenia się w niej kontakty z rodzicami, nauczyciel przyjmuje rolę mentora. Fundamentem „Szkoły naszych marzeń” jest przede wszystkim dbałość o relacje oraz komunikacja, która oparta jest na empatii, szacunku i zrozumieniu potrzeb swoich jak i młodego człowieka. Celem jest również budowanie zespołów umiejących współpracować z innymi placówkami, zespołów, które potrafią szukać nowych rozwiązań wsparcia dziecka w procesie edukacji i wdrażać wypracowaną wizję zmian. 22 października 2019 r. odbyło się pierwsze pokongresowe wydarzenie - konferencja warsztatowa „Spektrum oddziaływań w edukacji” realizowana przez Konińską Spółdzielnię Socjalną SPEKTRUM. Naszym kolejnym działaniem skierowanym do prekursorów i liderów zmian w edukacji a zainicjowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcące jest „Koniński dzień relacji”, który odbędzie się 13 listopada 2019r.

Dzień Relacji oraz poruszane w nim zagadnienia i sposób realizacji pozwolą nauczycielom na bliższe poznanie uczniów, zbudowanie z nimi więzi i głębszej relacji a nauczycielom na zdobycie nowych kompetencji w tworzeniu atmosfery sprzyjającej rozwojowi całej społeczności szkolnej, by edukacja stawała się dla wszystkich jej uczestników wspaniałą przygodą a szkoła jeszcze bardziej przyjaznym miejscem.

Wydarzenie jest organizowane także we współpracy z osobami zaangażowanymi w ogólnopolską i oddolną akcję Rok Relacji w Edukacji 2.0., m.in. w kooperacji z inicjatorką akcji Martą Rosińską. Ambasadorkami Roku Relacji w Koninie są Ewa Walczak oraz Agnieszka Namysł-Burlaga.

Do akcji przyłączyło się 24 placówki: Przedszkole z Oddziałami dla Dzieci z Autyzmem Pinokio, przedszkola 2, 4, 7, 8, 10, 13, 14, 16, 17, a także szkoły podstawowe 1, 4, 8, 9, 10, 12, 15 oraz I, II, III LO, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, Specjalny Ośrodek Szkolnov-vWychowawczy im. J. Korczaka

Scenariusz Dnia Relacji. Propozycja przeprowadzenia w konińskich szkołach Konińskiego Dnia Relacji:

9.40 – 12.30. Od godz. 9:40 (po dwóch pierwszych lekcjach), zaprośmy uczniów oraz chętnych rodziców na warsztaty, które poprowadzą wychowawcy klas oraz nauczyciele, którzy wesprą działania poszczególnych klasach. Ważne, by każdy nauczyciel w tym dniu wziął udział w zajęciach, ponieważ za budowanie atmosfery na lekcjach, relacji odpowiadamy wszyscy. Scenariusz jest elastyczny; jeśli nauczyciel ma swoje pomysły na zajęcia w tym dniu, oczywiście może je włączyć w realizację. Jeżeli wychowawca uzna, że chciałby podjąć w swojej klasie temat związany z tolerancją a nie np. z poczuciem własnej wartości - też ma takie prawo wyboru. Pamiętajmy, że każda klasa ma swoje indywidualne potrzeby. Istotą warsztatów jest to, by podkreślić edukatorom, że jest to dzień, w którym wszyscy pracujemy nad naszymi relacjami. Zadbajmy o klasową przestrzeń (np. o muzykę relaksacyjną albo żeby ławki nie były ustawione "niczym w pociągu"). Dajmy dzieciom swobodę. Niech chodzą po sali, komunikują się, śmieją. Warsztaty w szkołach zakończą się o 12.30.

Warsztaty dla nauczycieli w I Liceum Ogólnokształcącym 13.00 – 17.00 przy ul. A Mickiewicza 14, Konin. Tego samego dnia zapraszamy chętnych nauczycieli oraz rodziców na warsztaty: „Emosapiens w szkole, czyli jak budować relacje w klasie” „Moja supermoc, moja komunikacja”.

Grupa Koordynująca projekt „Szkoła naszych marzeń”: Miasto Konin, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Konińska Spółdzielnia Socjalna SPEKTRUM, Przedszkole nr 8, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła, Podstawowa nr 10, I Liceum Ogólnokształcące, Portal Konin Dzieciom, II Liceum Ogólnokształcące, Centrum Doskonalenia Nauczycieli (grupa jest otwarta). 

  • Już 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.