Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJuż 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji

Już 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji

Dodano:
Już 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji

W środę, 13 listopada w Koninie odbędzie się Koniński Dzień Relacji.

Razem z przedszkolami, szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w Koninie i powiecie konińskim organizowane jest wyjątkowe wydarzenie, które będzie świętem poznawania siebie, budowania relacji i integracji szkolnych społeczności.

Na Konińskim Kongresie Edukacyjnym, który odbył się w czerwcu 2019 roku wspólnie stworzyliśmy wizję szkoły przyszłości - Szkoły Naszych Marzeń. Szkoły, która jest miejscem przyjaznym dla dzieci, nauczycieli i rodziców a nauka bazuje na rozbudzaniu ciekawości w samodzielnym odkrywaniu świata i uczeniu przez doświadczanie. Miejscem, które rozwija indywidualny potencjał uczniów, rozbudza kreatywność i innowacyjne myślenie. Wyposaża w kompetencje społeczne, wspiera autonomię, kształtuje zdolność decydowania o sobie a rywalizację zastępuje poczuciem odpowiedzialności za własny rozwój, umiejętnością współpracy, dzieleniem się wiedzą, współdziałaniem w szukaniu rozwiązań dla dobra wspólnoty.

W Szkole Naszych Marzeń nauka odbywa się w przyjaznej przestrzeni dostosowanej do działania, współpracy i twórczości. Docenia się w niej kontakty z rodzicami, nauczyciel przyjmuje rolę mentora. Fundamentem „Szkoły naszych marzeń” jest przede wszystkim dbałość o relacje oraz komunikacja, która oparta jest na empatii, szacunku i zrozumieniu potrzeb swoich jak i młodego człowieka. Celem jest również budowanie zespołów umiejących współpracować z innymi placówkami, zespołów, które potrafią szukać nowych rozwiązań wsparcia dziecka w procesie edukacji i wdrażać wypracowaną wizję zmian. 22 października 2019 r. odbyło się pierwsze pokongresowe wydarzenie - konferencja warsztatowa „Spektrum oddziaływań w edukacji” realizowana przez Konińską Spółdzielnię Socjalną SPEKTRUM. Naszym kolejnym działaniem skierowanym do prekursorów i liderów zmian w edukacji a zainicjowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcące jest „Koniński dzień relacji”, który odbędzie się 13 listopada 2019r.

Dzień Relacji oraz poruszane w nim zagadnienia i sposób realizacji pozwolą nauczycielom na bliższe poznanie uczniów, zbudowanie z nimi więzi i głębszej relacji a nauczycielom na zdobycie nowych kompetencji w tworzeniu atmosfery sprzyjającej rozwojowi całej społeczności szkolnej, by edukacja stawała się dla wszystkich jej uczestników wspaniałą przygodą a szkoła jeszcze bardziej przyjaznym miejscem.

Wydarzenie jest organizowane także we współpracy z osobami zaangażowanymi w ogólnopolską i oddolną akcję Rok Relacji w Edukacji 2.0., m.in. w kooperacji z inicjatorką akcji Martą Rosińską. Ambasadorkami Roku Relacji w Koninie są Ewa Walczak oraz Agnieszka Namysł-Burlaga.

Do akcji przyłączyło się 24 placówki: Przedszkole z Oddziałami dla Dzieci z Autyzmem Pinokio, przedszkola 2, 4, 7, 8, 10, 13, 14, 16, 17, a także szkoły podstawowe 1, 4, 8, 9, 10, 12, 15 oraz I, II, III LO, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, Specjalny Ośrodek Szkolnov-vWychowawczy im. J. Korczaka

Scenariusz Dnia Relacji. Propozycja przeprowadzenia w konińskich szkołach Konińskiego Dnia Relacji:

9.40 – 12.30. Od godz. 9:40 (po dwóch pierwszych lekcjach), zaprośmy uczniów oraz chętnych rodziców na warsztaty, które poprowadzą wychowawcy klas oraz nauczyciele, którzy wesprą działania poszczególnych klasach. Ważne, by każdy nauczyciel w tym dniu wziął udział w zajęciach, ponieważ za budowanie atmosfery na lekcjach, relacji odpowiadamy wszyscy. Scenariusz jest elastyczny; jeśli nauczyciel ma swoje pomysły na zajęcia w tym dniu, oczywiście może je włączyć w realizację. Jeżeli wychowawca uzna, że chciałby podjąć w swojej klasie temat związany z tolerancją a nie np. z poczuciem własnej wartości - też ma takie prawo wyboru. Pamiętajmy, że każda klasa ma swoje indywidualne potrzeby. Istotą warsztatów jest to, by podkreślić edukatorom, że jest to dzień, w którym wszyscy pracujemy nad naszymi relacjami. Zadbajmy o klasową przestrzeń (np. o muzykę relaksacyjną albo żeby ławki nie były ustawione "niczym w pociągu"). Dajmy dzieciom swobodę. Niech chodzą po sali, komunikują się, śmieją. Warsztaty w szkołach zakończą się o 12.30.

Warsztaty dla nauczycieli w I Liceum Ogólnokształcącym 13.00 – 17.00 przy ul. A Mickiewicza 14, Konin. Tego samego dnia zapraszamy chętnych nauczycieli oraz rodziców na warsztaty: „Emosapiens w szkole, czyli jak budować relacje w klasie” „Moja supermoc, moja komunikacja”.

Grupa Koordynująca projekt „Szkoła naszych marzeń”: Miasto Konin, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Konińska Spółdzielnia Socjalna SPEKTRUM, Przedszkole nr 8, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła, Podstawowa nr 10, I Liceum Ogólnokształcące, Portal Konin Dzieciom, II Liceum Ogólnokształcące, Centrum Doskonalenia Nauczycieli (grupa jest otwarta). 

Już 13 listopada w placówkach oświatowych - Koniński Dzień Relacji
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole