Dzisiaj jest środa 24 lutego 2021, imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17652) SPORT FORUM FIRMY (5583) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 7oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Prezydent analizuje utworzenie zespołów prz ... (1)Krajobraz księżycowy na konińskich drogach osiedlo ... (1)

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 20.11.2019 20:20

Mniej więcej w tym samym czasie Julian Grętkiewicz brał udział w dyskusji Rady Miasta Konina, obradującej nad budową elektrowni miejskiej. Ojciec Wincentego był jednym z czternastu radnych, którzy głosowali za rozpoczęciem tej inwestycji. O jego pozycji w środowisku konińskich przedsiębiorców świadczy też obecność – już po odzyskaniu niepodległości - w zarządzie Banku Ludowego w Koninie, razem z Michałem Opasem, Wincentym Wodzińskim i Ludwikiem Ganowiczem.

Walka z bronią w ręku nie była więc jedynym przykładem zaangażowania w sprawy społeczne, z jakim zetknął się przyszły burmistrz Konina, jednak kiedy przyszedł moment próby, Wincenty ochotniczo zaciągnął się do wojska. Od początku 1920 roku walczył na Ukrainie, od kwietnia służył w Ekspozyturze Oddziału II Sztabu w Koninie, a w grudniu tego samego roku skończył Szkołę Podchorążych w Bydgoszczy.

O zarządzaniu Koninem nie pisał

Pierwszą pracę po ukończeniu studiów prawniczych w Poznaniu Wincenty Grętkiewicz podjął w Słupcy, gdzie od 1924 roku był sekretarzem Wydziału Powiatowego. Po likwidacji w 1932 roku powiatu słupeckiego (i włączeniu go do powiatu konińskiego) został zatrudniony jako inspektor samorządu gminnego w Pułtusku, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Apolonię Polakowską.

Dwa lata później został burmistrzem Konina, zastępując na tym stanowisku Ludwika Ganowicza, który najdłużej w czasach II Rzeczpospolitej, bo aż dziesięć lat sprawował w Koninie ten urząd. O tym jednak z jego wspomnień niczego się nie dowiemy, bo z tylko sobie wiadomych powodów lat tych nie opisał. Rok po objęciu urzędu został wybrany posłem na Sejm RP. W powiatach konińskim i słupeckim, które wchodziły w skład okręgu wyborczego nr 19, głosowało na niego dokładnie 40 271 osób. Przez całą czwartą kadencję przedwojennego parlamentu pracował w komisji prawniczej.

W Koninie pozostać nie mógł

Kilka lat przed wojną Wincenty Grętkiewicz wybudował dom na rogu dzisiejszych ulic Szarych Szeregów i Wodnej, który stoi w tym miejscu do dzisiaj. Podczas wojny Niemcy ulokowali tam gestapo i tuż po zatrzymaniu przez okupantów koniński burmistrz był więziony... we własnej piwnicy.

Wywieziony do Ostrowca Świętokrzyskiego, do Konina wrócił dopiero w 1945 r. Jednak jako były burmistrz i osoba kojarzona z sanacyjnym reżimem nie mógł tu pozostać, przeniósł się więc do Wrocławia. Tam zatrudnił się w Okręgowym Urzędzie Likwidacyjnym, po czym przez wiele lat pracował w Narodowym Banku Polskim.

Wspomnienia spisał po przejściu na emeryturę. Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego bardzo wysoko ocenia ich rzetelność i wiarygodność. – Nie są sprzeczne z innymi znanymi źródłami – tłumaczy. Niezwykle szczegółowo opisał na przykład starcie rosyjsko-niemieckie, do jakiego doszło w Koninie w listopadzie 1914 roku, dzięki czemu mógł powstać artykuł „Bitwa pod Koninem”.

Będzie książka

Wincenty Grętkiewicz zmarł we Wrocławiu w 1984 roku w wieku 86 lat. Wspomniany na wstępie film dokumentalny o przedwojennym konińskim burmistrzu powstał, z udziałem jego córki Hanny Jarodzkiej, w ramach projektu Muzeum Okręgowego w Koninie. Oprócz filmu, na płycie DVD, która trafi do konińskich szkół, znajdą się również skany jego wspomnień.

Wspomnienia te będą też wkrótce – jak mnie zapewnił dyrektor Damian Kruczkowski - dostępne w formie książkowej, bowiem do druku przygotowuje je właśnie wydawnictwo Setidava Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Robert Olejnik

poprzednia
strona 2/2
Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy
Slajd 1/7

Wincenty Grętkiewicz w harcerskim mundurze

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 1 z 7

Wincenty Grętkiewicz w harcerskim mundurze

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 2 z 7

Wincenty Grętkiewicz (pierwszy z prawej) z kolegami z Polskiej Organizacji Wojskowej

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 3 z 7

Dom Wincentego Grętkiewicza do dzisiaj stoi na rogu ulic Szarych Szeregów i Wodnej. Podczas wojny tutaj miało swoją siedzibę gestapo.

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 4 z 7

Hanna Jarodzka i Andrzej Moś podczas realizacji filmu

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 5 z 7

Zdjęcia do filmu kręcone były w konińskim Archiwum Państwowym. Z lewej Andrzej Moś, któremu Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum, pokazuje stronice przedwojennego Głosu Konińskiego.

Burmistrz Wincenty Grętkiewicz był więziony we własnej piwnicy

slajd 6 z 7

Zdjęcia do filmu kręcone były w konińskim Archiwum Państwowym

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

No,to chyba o komune chodzi,bo żeby gestapo???
Dodano: 21.11.2019 15:42    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.