Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

PILNE

IMGW: W nocy z wtorku na środę prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.

LM.plWiadomości380 zawodników otworzyło nowy rozdział Biegu o Lampkę Górniczą

380 zawodników otworzyło nowy rozdział Biegu o Lampkę Górniczą

Pierwszy raz od wielu lat głównymi ulicami nowej części Konina pobiegli zawodnicy startujący w Biegu o Lampkę Górniczą. Tegoroczna edycja rozpoczęła nowy rozdział w historii tego zasłużonego wydarzenia w Koninie.

Nie na uboczu, w Morzysławiu, ale w samym centrum nowej części Konina rywalizowali w tym roku zawodnicy startujący w Biegu o Lampkę Górniczą. Biegacze wystartowali z Al. 1 Maja, by następnie pokonać niemal dziesięciokilometrową trasę ulicami: Dworcową, Wyszyńskiego, Wyzwolenia, Sosnową, Okólną, Zakole, 11 Listopada, Kolejową, Przemysłową, aż pod halę Rondo, gdzie umiejscowiona była meta. Do pełnych dziesięciu kilometrów zabrakło kilkuset metrów, inaczej jednak nie dało się skalkulować trasy. - To taki prezent mikołajkowy - mówił z przymrużeniem oka po biegu główny organizator Adam Gapski o ,,uciętych" metrach.

Tegoroczna edycja biegu to nowy rozdział w jego historii. Na starcie zawodów stanęło łącznie 380 zawodników, co już czyni tegoroczną edycję największą od lat imprezą biegową w Koninie. Ambicje organizatorów z KB Aktywni Konin są jednak znacznie większe i liczba uczestników biegu ma sukcesywnie w kolejnych latach rosnąć. Choć już w tym roku tak duża grupa biegaczy w samym centrum Konina robiła wrażenie.

Również sportowo rywalizacja budziła emocje. Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Piotr Frydrychowski z Kleczewa (31:58), który pokonał Tarasa Kulaja, tegorocznego zwycięzcę Biegu Milowego Słupa (32:27) i Fabiana Florka z Julianowa (32:39). Cała trójka niemal od początku odłączyła się od reszty zawodników i rozstrzygnęła kolejność na podium między sobą. - Bardzo fajny bieg, w końcu udało się go odczarować, bo jeszcze nie wygrałem Biegu o Lampkę Górniczą. Podchodziłem do tego biegu z małą niepewnością, bo tydzień temu biegłem półmaraton w Gdańsku. Na ostatnich dwóch kilometrach przycisnąłem, żeby postawić na swoim i wygrać ten bieg - mówił po minięciu mety Piotr Frydrychowski. - Trasa jest dużo ciekawsza, nie nudzi się, bardzo szybko zleciał mi ten bieg. Na starej trasie bieganie trzech kółek jednak się dłużyło. Dublowanie przeszkadzało w osiąganiu dobrych wyników.

Wśród kobiet pierwsza była Michalina Walczak-Pecyna z Budzisławia Górnego (37:49). Rywalizację z Izabelą Wierzchowską z Kalisza (38:02) wygrała jednak dopiero na finiszu. - Strategii nie było. Z Izą Wierzchowską zmieniałyśmy się na pozycji pierwszej. Udało się finiszem zwyciężyć, z czego bardzo się cieszę, bo Iza jest świetną zawodniczką - mówiła zwyciężczyni po ukończeniu biegu. Podium uzupełniła Monika Wojciechowska z Koła (40:46).

Tradycyjnie, w ramach biegu, wyłoniono również najlepszego górnika, którym został Rafał Ślebioda z Adamowa (36:40). Wśród reprezentantów młodzieży szkolnej wygrał Mikołaj Kowalski z Koła (42:53), a rywalizację uczniów konińskich szkół średnich zwyciężył Adrian Bońka z Zespołu Szkół Budowlanych (42:56).