Dzisiaj jest poniedziałek 10 sierpnia 2020, imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16977) SPORT FORUM FIRMY (5516) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 19oC
Jutropogoda
25 / 16oC
Pojutrzepogoda
23 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
5 września odbędzie się gala MMA Brave Combat Fede ... (0)Oblężona twierdza nie padła. Sokół zremisował z Po ... (0)

Przelew w euro - jak uniknąć kosztownych błędów?

Materiał promocyjny

Dodano: 2.12.2019 13:57

Prowadząc działalność gospodarczą coraz częściej rozliczamy się w euro, bowiem współpraca z zagranicznymi kontrahentami daje nam większe możliwości na rozwój biznesu. Również w zakresie prywatnych potrzeb niejednokrotnie realizujemy przelewy w obcej walucie - np. w ramach płatności za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych albo w związku z rezerwacją noclegu w miejscu, do którego wybieramy się na urlop. Mimo iż wraz z przystąpieniem Polski do UE waluta euro stała się nam bliższa, zdarza się, że względem transakcji bezgotówkowych nadal popełniamy błędy, które obciążają nas zbędnymi kosztami.

Zarezerwowany dla euro przelew SEPA

W ramach banków należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro możemy zrealizować tani i szybki przelew SEPA. Rozwiązanie to eliminuje zbędne koszty i przyspiesza zaksięgowanie pieniędzy u odbiorcy. Środki dostarczane są zazwyczaj w ciągu jednego dnia roboczego, a transakcja to wydatek co najwyżej rzędu 5 - 10 zł.  Dzieje się tak, ponieważ w operacji nie biorą udziału banki pośredniczące. Mimo wiedzy o tejże opcji wielu ludzi nadal popełnia błędy, które skutkują zbędnymi, często nieprzewidzianymi opłatami. Jak to możliwe? Otóż pamiętać trzeba, że przelew SEPA zarezerwowany jest wyłącznie dla waluty euro, a więc gdy będziemy chcieli wysłać go w złotych, bank doliczy koszt przewalutowania. Zwrócić należy też uwagę na to, gdzie mają trafić pieniądze - przelew SEPA musi być skierowany do jednego z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Islandii bądź Liechtensteinu. Jeżeli będzie dotyczył państwa spoza Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, zostanie potraktowany według standardowych procedur dotyczących transferów międzynarodowych.

Konto w euro i pieniądze na rachunku

Przy dążeniu ku realizacji tanich przelewów europejskich, nasuwa się jeden wniosek: konieczne jest założenie konta walutowego. Teoretycznie rozwiązałoby to nasze problemy. Kłopot w tym, że mieszkając w Polsce zazwyczaj zarabiamy w złotych, więc jeśli chcemy wysłać przelew SEPA, musimy najpierw pozyskać euro. Niby prosta sprawa, gdyż waluta euro jest na tyle popularna, że bez problemu kupimy ją w banku, w którym posiadamy rachunek, lecz czy nie popełnimy tu gafy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niestety tak właśnie będzie. Większość banków oferuje bowiem niezbyt korzystne warunki wymiany walut: spora marża, spread w granicach 2-5% lub wyższy… a chcieliśmy, by cały proces był prosty i nie generował strat! Wbrew pozorom jest to możliwe, trzeba tylko poszukać dobrych alternatyw. Można je znaleźć całkiem niedaleko, bo pozostając przy rozwiązaniach internetowych. 

Od ponad dekady kantory i platformy społecznościowe, takie jak np. Walutomat.pl znane są z bardzo atrakcyjnych kursów i niskich kosztów przewalutowań. Odwiedzając po raz pierwszy stronę Walutomatu: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ potencjalni klienci bywają zaskoczeni tym, że kurs euro, po jakim waluta dostępna jest od ręki, niemalże nie różni się od średniego rynkowego.  Co więcej, wymiana nie jest obciążona spreadem walutowym, jedyny koszt to prowizja w wysokości 0,2% wartości transakcji. Dodatkowo, przelew zwrotny w euro do kilkunastu polskich banków wykonamy z Walutomatu bezpłatnie.

Gdy wysyłasz euro sporadycznie

Rachunek w euro wydaje się być podstawą, aby móc przekazać pieniądze za granicę bez nadwyrężania firmowego bądź domowego budżetu. Niemniej jednak osoby realizujące przelewy w walucie sporadycznie, np. raz do roku lub rzadziej, zazwyczaj nie chcą uruchamiać dodatkowego konta w banku. Czy jest to równoznaczne z niemożnością wysłania przelewu SEPA oraz korzystnego zakupu euro? Obecnie już nie, ponieważ usługi współczesnych kantorów internetowych nie ograniczają się wyłącznie do samego przewalutownia środków. Z Walutomatu można nie tylko nadać przelew SEPA do zagranicznego odbiorcy, ale również uprzednio wymienić za jego pośrednictwem PLN na EUR bez konieczności posiadania rachunku w walucie. Podsumowując, żeby otrzymać wyjątkowo atrakcyjny kurs euro i przekazać pieniądze dalej, nie narażając się jednocześnie na dodatkowe koszty, wystarczy nam zwykłe konto w złotych.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:bank,   przelew,   biznes,   euro

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.