Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZgarnij siano od księdza. Zanim wsiądziesz do karocy, uczyń dobro

Zgarnij siano od księdza. Zanim wsiądziesz do karocy, uczyń dobro

Dodano:
Zgarnij siano od księdza. Zanim wsiądziesz do karocy, uczyń dobro

Zgarnij siano od księdza – to hasło jednoosobowej akcji, którą prowadzi ksiądz Kamil Jakubowski z parafii św. M. Kolbe w Koninie.

Po „Ławeczce spotkania”, czy „Spacerze miłosierdzia”, ksiądz wpadł na kolejny pomysł, aby zaktywizować nie tylko wiernych z parafii,  zachęcić do pomocy, dzielenia się z innymi. Od jakiegoś czasu duszpasterz konsekwentnie zachęca do spotkań, rozmowy, dzielenia się. Tym razem dzieje się to przy świątecznych ozdobach na placu Wolności.

- Zanim wsiądziesz do karocy, zrób coś jak król i uczyń dobro – zachęca ksiądz Kamil Jakubowski przez media społecznościowe. - W czwartki, podczas „Ławeczki spotkania”, możesz nie tylko przygotować się duchowo na święta, ale także nabyć u księdza sianko na stół wigilijny. Fundusze z puszki przeznaczymy na wigilię i upominki dla pacjentów hospicjum JP II w Koninie. Ławeczka spotkania w czwartek od 15.30 na placu Wolności przy karocy.

- Robimy dobra ile się da. Próbujemy – mówi ksiądz Kamil Jakubowski. – Zawsze warto wiedzieć, jaki jest tego cel i źródło, a więc co świętujemy. Przede wszystkim jest to świętowanie, tak to ładnie nazwijmy, rodzącej się miłości, czyli Jezusa. A to pozwala nam czynić dobro, a tego teraz bardzo wszyscy potrzebujemy, każdy z nas, w kościele i poza kościołem.

Zgodnie z zapowiedzią, od kilku tygodni, księdza można spotkać w czwartki, od godz. 15.30 na placu Wolności i łatwo go znaleźć bowiem wybrał ławkę przy rozświetlonej po zmroku karecie. - Postanowiłem połączyć przyjemne z przyjemnym, pożyteczne z pożytecznym – mówi ksiądz. – Pasjonuje mnie, jak mogę zrobić dobro. Czuję się szczęśliwym, że sam mogę coś zrobić, pomóc, pokazać, czy nauczyć młodych. Taki ma cel, aby młodzi czuli się też potrzebni w Kościele i żebyśmy wspólnie coś zdziałali.

Zgarnij siano od księdza – to hasło pod młodych. – Tak sobie wymyśliłem – przyznaje ks. K. Jakubowski. - Zbieramy na hospicjum, a w zamian dostajemy siano pod wigilijny obrus. Niech przypomina, że są ludzie, którzy potrzebują bliskości, wsparcia, tacy jak pacjenci hospicjum, którzy zostają tam na święta. Zbiórka z siana będzie przeznaczona dla pacjentów, na drobny upominek, na wsparcie. Moim zadaniem jest podsuwać sobie i innym okazje do dobra. Aby oprócz podziwiana tych ozdób, zrobić coś jeszcze.

Jak przyznaje duszpasterz, w przygotowaniu paczek z siankiem, pomagali uczniowie z III LO, w którym uczy religii. - Młodzi są chętni do pomocy, do czynienia dobra. Jak w to wierzę, widzę, jestem im wdzięczny, że pomogli pakować te symboliczne paczuszki. Mieli okazję dołączyć do dobra.

Przy okazji tych zewnętrznych objawów świąt, jak imponujące ozdoby na konińskim rynku, ksiądz chciałby pokazać zasadnicze oblicze Bożego Narodzenia. - Można się przygotować duchowo do świąt. Po to tutaj  jestem – przyznaje. - Trzeba pamięć o duchowym wymiarze, które jest najważniejsze. Wszystkie wystroje, bombki, choinki, to jest dodatek.

Wychodzenie do ludzi, duchowny określa jako „nowe metody w kościele”. - Czuje się jednak potrzebny. Czasami ktoś przychodzi wyżalić się, pogadać. Chodzi mi o to, żeby porozmawiać na temat kościoła, porozmawiać o takim obliczu, którego ja doświadczyłem. Dlatego jestem tutaj, czy na skwerze przy KDK, czy na spacerze przy parafii. Ludzie tego potrzebują, ale musimy ich do tego zachęcić, nauczyć, przekonać.  

Zgarnij siano od księdza. Zanim wsiądziesz do karocy, uczyń dobro
Zgarnij siano od księdza. Zanim wsiądziesz do karocy, uczyń dobro
1575806695-r6sdu4-sianko4.jpg
1575806698-139u12-sianko2.jpg
1575806698-wc9bqr-sianko3.jpg
1575806702-p64t_7-sianko5.jpg
1575806703-l7usb4-sianko6.jpg
1575806729-2dl46s-sianko1.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole