Dzisiaj jest niedziela 26 stycznia 2020, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20868) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
4 / 3oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących do godz. 10.00

Polecamy:

Trudna sytuacja w szpitalu. Trwają rozmowy z lekarzami

Dodano: 11.12.2019 15:15
Źródło: LM.pl

„Cały czas mamy piłkę w grze” - tak o negocjacjach z lekarzami oddziału ortopedii oraz neurologii z oddziałem udarowym, mówi dyrektor konińskiego szpitala. Jeśli rozmowy nie przyniosą konkretnego rozwiązania, zarówno ortopedia jak i neurologia od stycznia zostaną zawieszone.

Sytuacja w konińskim szpitalu jest trudna. Z końcem grudnia kończy się okres wypowiedzenia lekarzy z oddziału neurologii oraz ortopedii. Medycy chcą podwyżki wynagrodzeń, a na określoną przez nich wysokość nie chce zgodzić się dyrekcja lecznicy. Szpital w tym roku odnotuje stratę na poziomie 13 – 15 mln zł.

- Szpital od 2 lat pracuje w reżimie programu naprawczego, który obliguje nas do zbilansowania jednostki pod względem przychodów i wydatków – mówi Leszek Sobieski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. - Jeśli nie dojdziemy do porozumienia do 31 grudnia to nie mamy obsady na neurologii i częściowo na ortopedii. Nie będziemy mogli wtedy zabezpieczyć zdrowia i życia pacjentów. To trudna dla nas okoliczność – dodaje.

Obecnie lekarze neurolodzy zarabiają 90 zł za godzinę, a postulują o 120 zł i drugiego dyżurnego. Natomiast lekarze ortopedzi z 80,80 zł za godzinę, chcieliby podwyżki w wysokości 130 zł. Dziś przed południem dyrekcja szpitala spotkała się z przedstawicielami zarówno neurologii jak i ortopedii.

- Są to dla budżetu szpitala kwoty znaczące – mówi Leszek Sobieski. - Oba oddziały funkcjonują ze stratą i nie wynika ona z jakości, czy ilości świadczeń – dodaje.

W perspektywie roku wzrost wynagrodzenia lekarzy to dla szpitala 2,5 mln zł. Obecnie jak podkreśla dyrekcja, taka podwyżka nie jest możliwa.

- Zaproponowałem lekarzom na ortopedii 90 zł, a po zakończeniu pierwszego kwartału 2020 roku podniesienie stawki w sytuacji wzrostu ryczałtu. To samo zaproponowałem lekarzom neurologii, z tym że tam jest też propozycja 120 zł za godzinę pracy dla drugiego lekarza dyżurnego – podkreśla dyrektor Sobieski.

Oferta dyrektora, jak sam mówi, jest ostateczna. Jednak po zakończeniu spotkania z dziennikarzami, na ręce Leszka Sobieskiego wpłynęło pismo od lekarzy neurologów, którzy przedstawili kolejną swoją propozycję: 100 zł za godzinę, dyżury od godz. 14.00 do 8.00 – 120 zł oraz przy braku lekarza dyżurnego – 150 % stawki dyżurowej.

- Musimy to przeliczyć. Mamy różnicę 10 zł. Jeśli ta propozycja będzie do zaakceptowania to ją zaakceptujemy. To jest już jakiś krok – stwierdził Leszek Sobieski.

Nie wiadomo jeszcze jak do propozycji dyrekcji ustosunkowali się lekarze ortopedzi. Czas na porozumienie ucieka. Jeżeli do niego nie dojdzie, w przyszłym tygodniu zostaną wstrzymane przyjęcia planowe na zagrożone oddziały.

  • Konin. Trudna sytuacja w szpitalu. Trwają rozmowy z lekarzami
  • Konin. Trudna sytuacja w szpitalu. Trwają rozmowy z lekarzami
  • Konin. Trudna sytuacja w szpitalu. Trwają rozmowy z lekarzami

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zarobki na poziomie 20-30 tysi nie dają komfortu dla jasnie pana doktora. Trzeba utrzymac dwie baby z dzieciakami, kilka aut, dom mieszkanie i dacze nad morzem. Jak żyć ?
Dodano: 11.12.2019 19:53    Przez: Bazyli Opona
A kto rządzi Koninem? od wielu lat Po-Sld bądź Sld-Po to czego się spodziewać, w tym mieście na nic nie ma pieniędzy.mosty się walą,odwiert geotermalny lipa,Dworzec lipa,przejazd okólna lipa,ulice np.Błaszaka lipa,amfiteart lipa.W szpitalu lipa ile jeszcze mieszkańcy wytrzymają .To Miasto to Lipa.Tylko ewakuacja nas czeka.Dziękujemy władzy w Koninie.
Dodano: 11.12.2019 19:42    Przez: ~Konin
W głowie się nie mieści , miesięcznie ok. 12000 tysięcy złotych za 7 godzin dziennie i mało, do tego dochodzą dyżury i prywatne gabinety. KRÓLOWIE ŻYCIA
Dodano: 11.12.2019 22:35    Przez: Lucynka
Lekarz też człowiek,i taki lekarz może mieć udar,to ciekawe gdzie on się wtedy zgłosi...!!!
Dodano: 11.12.2019 20:27    Przez: ~Doktorr
A co mają do tego pisiory. Jak głosował. Pan na SLD i PO to tak jest. Czas na zmiany taczki i wywiez. Koniec z tym PO i ta cała miernota, która nie umie prostej rzeczy załatwić. O to chodzi żeby wszystko zwalić na pisiorow , którzy nie mają nic wspólnego z rządzeniem w mieście przez nieudaczników od 30 lat drogi Panie 30lat brud i smród ¡!!!!!!!!!!!!
Dodano: 11.12.2019 20:33    Przez: ~Ola

KOMENTARZE

avatar To nas PIS-iory załatwiły! W tym tempie zostanie tylko zasiłek pogrzebowy z usług medycznych lub modlitwa.
Dodano: 11.12.2019 18:38    Przez: Hans Gruber
A co mają do tego pisiory. Jak głosował. Pan na SLD i PO to tak jest. Czas na zmiany taczki i wywiez. Koniec z tym PO i ta cała miernota, która nie umie prostej rzeczy załatwić. O to chodzi żeby wszystko zwalić na pisiorow , którzy nie mają nic wspólnego z rządzeniem w mieście przez nieudaczników od 30 lat drogi Panie 30lat brud i smród ¡!!!!!!!!!!!!
Dodano: 11.12.2019 20:33    Przez: ~Ola
A zasiłek pogrzebowy to zmniejszył z 6 tys do 4 tys. Wasz Tusk który wypiol się na Was Kłamał nie wybieram się do UE a za dwa miesiące uciekł jak szczur do UE obrzydliwosc!
Dodano: 11.12.2019 20:38    Przez: ~Ola
avatar W całym kraju likwidują się różne oddziały, a rząd nie widzi problemu. Starsze samotne nie mobilne osoby nie będą jechać do Poznania tylko będą umierać.
Dodano: 12.12.2019 05:39    Przez: Hans Gruber
A kto rządzi Koninem? od wielu lat Po-Sld bądź Sld-Po to czego się spodziewać, w tym mieście na nic nie ma pieniędzy.mosty się walą,odwiert geotermalny lipa,Dworzec lipa,przejazd okólna lipa,ulice np.Błaszaka lipa,amfiteart lipa.W szpitalu lipa ile jeszcze mieszkańcy wytrzymają .To Miasto to Lipa.Tylko ewakuacja nas czeka.Dziękujemy władzy w Koninie.
Dodano: 11.12.2019 19:42    Przez: ~Konin
Podpisuje się w 100%
Dodano: 11.12.2019 20:33    Przez: ~Ola
Prawda 1000%
Dodano: 11.12.2019 22:53    Przez: ~Lex
avatar Konin jest już w powolnej agonii. To stworzenie miejsc pracy za PRL było powodem jego rozwoju. A obecnie w PUP w Koninie mamy na dziś 11 miejsc pracy w regionie, a ogłoszenia o pracę na LM praktycznie nie istnieją, gdyż w 95% to czysty spam. I to w 70 tysięcznym Koninie, którego liczba mieszkańców spada notorycznie w dół. Nawet na tutejszym forum jeszcze z 10 lat temu tętniło życie i były tematy o dużej poczytalności z kilkuset komentarzami. A dziś jednie spamerzy uprawiający hejt na nim królują. Miasto żyje dzięki pokoleniu PRL-owskich emerytów i rencistów, którzy jak wymrą, to znikną banki, apteki i sklepy, bo nie będzie kto miał w nich zostawiać pieniądze, bowiem Ci jeszcze mają z czego płacić. Za 10-20 lat ludzie będą mieli minimalne emerytury z ZUS, albo wcale i będą żyć z kasy MOPR, co zresztą już powoli się dzieje. Wystarczy zobaczyć jaki jest przekrój pasażerów MZK - sama młodzież szkolna i emeryci. Jak tu zostanie z 40 tyś. ludzi to będzie cud! Chyba że imigranci tu zjadą.
Dodano: 12.12.2019 00:57    Przez: Pulsar71
Zarobki na poziomie 20-30 tysi nie dają komfortu dla jasnie pana doktora. Trzeba utrzymac dwie baby z dzieciakami, kilka aut, dom mieszkanie i dacze nad morzem. Jak żyć ?
Dodano: 11.12.2019 19:53    Przez: Bazyli Opona
Lekarz też człowiek,i taki lekarz może mieć udar,to ciekawe gdzie on się wtedy zgłosi...!!!
Dodano: 11.12.2019 20:27    Przez: ~Doktorr
W głowie się nie mieści , miesięcznie ok. 12000 tysięcy złotych za 7 godzin dziennie i mało, do tego dochodzą dyżury i prywatne gabinety. KRÓLOWIE ŻYCIA
Dodano: 11.12.2019 22:35    Przez: Lucynka
avatar Naczelna zasada etyczna w medycynie brzmi, - Primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”) – oczywiście lekarz myśli tylko siebie, - by nie szkodzić sobie.
Dodano: 12.12.2019 00:26    Przez: Pulsar71
niech każdy lekarz prywatnie przyjmuje orywatnie w swoim gabinecie i urządzeń za swoje kupione. a tak 7 .8 godz pracy reszta prywatnie i na szpitalnych maszynach. wizyta prywatnie jest na NFZ nie ma lub czekać kilka miesięcy albo lat. to na co idą moje skladki bo za wszystko i tak trzeba płacić prywatnie.w telewizji gadane jak to jest dobrze kolekki małe a szpitake oddziały likwidują.jak z tym szkolnictwie rodzice mowia nie ma miejsc oni mówią ze sa wolne albo na drugi koniec miasta lub kilkanascie km....gdzie jest tak dobrze ja tego nie widze ......tu dadza kase a 2 razy tyle zabiorą...gdzie są te mil za waty przekręty....chyba do layania dziury. to się skaczy pytanie skąd wezmą pieniądze na obietnicę...co dali lub dadzą.... a pieniędzy nie będzie i drozyzna wszędzie ! ! ! ! !
Dodano: 12.12.2019 05:59    Przez: ~adam
prawda 100 %Niech jadą za granice tam dostaną miliony i zostawią rodzinę.. Prawnicy i sądy zarobią bo będą rozwody.A pan czy pani będzie miała innego jeden do roboty_kasy a drugi domowy ogródek obskoczyć.
Dodano: 12.12.2019 06:03    Przez: ~ola
Biedny doktor, szkoda mi go, może jakaś zrzutka na "siepomaga"?90 zł * 8 godz. * 22 dni = 15 840 zł brutto miesięcznieJak żyć?120 zł*8 godz.*22 dni = 21120 zł brutto miesięcznie - może na sam chleb z margaryną wystarczy.Drodzy (o tak to dobre słowo) medycy - o ile ujawnicie swoje prawdziwe dochody czyli opodatkujecie swoje prywatne wizyty (kasy fiskalne) i zaczniecie płacić podatek dochodowy od tych wizyt i zaprzestaniecie używać szpitalnego sprzętu do "prywatnych" badań i zabiegów - to OK podwyżkę mogą wam dać. Mam też inne rozwiązanie - niech zarząd szpitala podpisze z nimi "lojalkę" - ok 130 za godzinę, ale zakaz pracy konkurencyjnej (przychodnie, prywatne gabinety i inna lewizna).
Dodano: 12.12.2019 07:52    Przez: Oscar
130 zł na godzinę za wydawanie poleceń panią pielęgniarką a i tak nie potrafią leczyć trzeba na Poznań jechać
Dodano: 12.12.2019 08:01    Przez: ~bp
Jak się nie podoba to do widzenia. Sprowadzić specjalistów z innych krajów. W USA jest prywatna służba zdrowia i to funkcjonuje. Każdy oplacilby składkę zamiast z niczyjego (panstwowego) NFZu do ubezpieczyciela a ten szybko zrobilby porządek z lekarzami i wyciekajacymi na lewo pieniędzmi. Oczywiście za emerytów placiloby państwo na średni pakiet ubezpieczenia. Nie wierzcie że lekarz za granicą zarabia 10 razy więcej od naszych lekarzy. Dr w Szwedzkim szpitalu zarabia ok. 23-30 tyś zł. Ale koszty życia ma trzykrotnie wyższe. Także niech Ci nasi nie płaczą bo w Polsce mają el dorado!
Dodano: 12.12.2019 09:27    Przez: Mr. Pepper
Ola jeszcze raz wszystkiego naj z okazji imienin może teraz nie skasują...