Dzisiaj jest sobota 19 września 2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17729) SPORT FORUM FIRMY (5535) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 11oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Piłkarska kolejka: Drugi beniaminek na drodze Górn ... (0)Konin. Pamiętają o historii. Złożyli kwiaty i zapa ... (12)

Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 15.12.2019 22:17

Po zuchwałej kradzieży powielacza z baraku Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ulicy Sosnowej 12 (opisanej w artykule „Chcieli wysadzić pomnik, skończyło się na włamaniu po powielacz”), cenne urządzenie znalazło się w mieszkaniu Andrzeja Dyki w pobliskim wieżowcu. Dla uczestników akcji było jasne, że trzeba go jak najszybciej przenieść w bardziej bezpieczne miejsce.

Wiadomo było, że najpóźniej w poniedziałek rano wszystko się wyda i zadanie będzie jeszcze trudniejsze, jeśli nie niemożliwe. Znów konieczna jest uwaga dla czytelników, nie pamiętających tamtych czasów. Otóż na początku lat osiemdziesiątych samochody osobowe wciąż były rzadkością, a w związku z tym niebezpieczeństwo przypadkowego skontrolowania akurat tego, którym będą przewozili swój łup było wysoce prawdopodobne. A 1 sierpnia 1982 roku to był dopiero ósmy miesiąc stanu wojennego, kiedy na ulicach wszystkich polskich miast, w tym i Konina, aż roiło się od patroli milicji i wojska.

Trefny towar w autobusie

I wtedy wpadli na szalony plan przewiezienia powielacza... autobusem komunikacji miejskiej. Był to pomysł zuchwały, ale i niepozbawiony sensu, ponieważ autobusami przewożono wtedy bardzo wiele rzeczy, również tych większych rozmiarów, a w niedzielę prawdziwe tłumy mieszkańców Konina jeździły na ogródki działkowe, taszcząc ze sobą wiadra, skrzynki i najróżniejsze narzędzia.

Jako się już rzekło, rozmiary powielacza wykluczały przenoszenie go w jednym kawałku, więc Mariusz Wiatrowski oddzielił stalową podstawę urządzenia od właściwego mechanizmu, co pozwoliło zapakować go do dwóch toreb. Do trzeciej włożył papier, farbę i woskowe matryce. Dla ograniczenia liczby osób, znających lokalizację cennego urządzenia, a co za tym idzie zminimalizowania ryzyka wpadki, w transporcie pomagał mu tylko Andrzej Orłowicz, właściciel mieszkania na Heimacie czyli dzisiejszym osiedlu Armii Krajowej w starym Koninie, gdzie powielacz miał odtąd pracować.

Azyl wojenny

Andrzej Orłowicz nie należał wcześniej do szkolnej paczki naszych bohaterów, choćby z tego powodu, że był kilka lat od nich starszy. Miał za to samodzielne mieszkanie na drugim końcu miasta, które z tej racji doskonale nadawało się na nielegalną drukarnię. Oprócz Mariusza wiedział o nim tylko Waldek Sroczyński, który dostarczył na Heimat maszynę do pisania, również wyniesioną z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Kilka dni później trzeba było jeszcze wtajemniczyć Czarka, bo okazało się, że choć Mariusz rozłożył powielacz tylko na dwie części, to z powrotem nijak się ich połączyć nie dawało. Z czym Cezary, było nie było student Politechniki, poradził sobie bez problemu.

strona 1 z 3
1 2 3
Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza
Slajd 1/4

"Azyl Wojenny" drukowany na cyklosie miał o wiele lepszą jakość od dotychczasowych wydań

Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza

slajd 1 z 4

"Azyl Wojenny" drukowany na cyklosie miał o wiele lepszą jakość od dotychczasowych wydań

Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza

slajd 2 z 4

Zdjęcie zrobione kilka lat po opisywanych tu wydarzeniach. Stoją od lewej: Marzena Bartoszak, Andrzej Dyka, Alicja Wurster, Mariusz Wiatrowski, Mirek Gruszka, Andrzej Orłowicz. Siedzą: Tomek Szyszko i Jola Szczepaniak. Leży Włodek Kubacki.

Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza

slajd 3 z 4

Książkę Małgorzaty Klunder „Grupa 1 sierpnia czyli ekspropriacja” można kupić w księgarni MAWI w Koninie przy ul. 3 Maja 2

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar jakież to znamienne....
Dodano: 16.12.2019 09:12    Przez: zx
avatar Proponuję by wszyscy żyjący powtórzyli to wspólne zdjęcie w tym samym układzie. Ciekawe co robili wtedy "Prawdziwi Polacy" ? Pewnie spali do południa jak Prezes.
Dodano: 16.12.2019 09:25    Przez: Hans Gruber

KOMENTARZE

avatar jakież to znamienne....
Dodano: 16.12.2019 09:12    Przez: zx
avatar Proponuję by wszyscy żyjący powtórzyli to wspólne zdjęcie w tym samym układzie. Ciekawe co robili wtedy "Prawdziwi Polacy" ? Pewnie spali do południa jak Prezes.
Dodano: 16.12.2019 09:25    Przez: Hans Gruber
Witam a czy bohaterowie tej kradzieży oddali sprzęt czyli powielacz czy zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.W tamtych czasach było to bardzo drogie urządzenie.Kradzież jest zawsze kradzieżą.
Dodano: 16.12.2019 10:58    Przez: jan kowalski
Po doczytaniu,że samochód był wtedy rzadkością,za to ulice się roiły od milicji i wojska,odechciało mi się czytać.Mam tylko nadzieję,że kiedyś ktoś odbierze przywileje internowanym,"rodzinom poległym pod Smoleńskiem",obecnym rządzącym złodziejom,zdrajcom,którzy sprowadzają na Polskę zagrożenie i wydają miliardy,zamiast na szpitale,to na złom amerykański,itd,itp.etc...
Dodano: 16.12.2019 16:01    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.