Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17955) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 14oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Okręgu na Jeziorze Pątnowskim. 60 lat ... (0)Strażacy uratowali kota uwięzionego w przewodzie w ... (6)

Święta na zesłaniu. Smutna wigilia na obczyźnie we wspomnieniach

Dodano: 23.12.2019 08:40

W zbiorach Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu zachowały się wspomnienia świąt na zesłaniu.

Święta Bożego Narodzenia, to okres rodzinnego ciepła, bliskości. Opłatek, wieczerza wigilijna, choinka, pasterka. Jednak dzieci z ośrodka dla polskich uchodźców w Santa Rosa, w Meksyku na długo zapamiętały inną Wigilię. Było zimno, czasami bez najbliższej osoby, czasami nie było co jeść - taką Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dane im było przeżyć po deportacji w głąb Rosji. Na polecenie nauczycielki języka polskiego i ks. Józefa Jarzębowskiego, spisały swoje przeżycia w kilkunastu zeszytach. Dzieci opisały moment wybuchu drugiej wojny światowej, wywózkę i Wigilię na obczyźnie.

Oto wspomnienia Helenki Romanowskiej. Dziewczynka tak opisuje Wigilię przeżytą na Syberii.

-Jakże smutna była wigilia Bożego Narodzenia spędzona na obczyźnie. Ja jej wcale nie pamiętam. Byłam ciężko chora i leżałam w szpitalu, w gorączce majaczyłam o choince i o Polsce. Rodziców do mnie nie puszczono, tylko siostra szpitalna siedziała ciągle przy mnie i opowiadała mnie o Wigilii w Polsce. Ja tego nie pamiętałam, opowiadała mnie o tem później ona sama. I dowiedziałam się od niej z jej opowieści dużo o naszym kraju i o tym, że w Polsce Polacy nie mają Wigilii jak przed wojną. Gdy czułam się nieco lepiej starałam się unieść na łóżku i choć jeden pacierz zmówić za kraj nasz cały i za wszystkich Polaków tych którzy byli na wygnaniu i za tych którzy pozostali w Polsce. Przykro mi było bardzo, że nie mogłam podzielić się opłatkiem z rodzicami. Takie były moje święta Bożego Narodzenia". Helena Romanowska, klasa I gimnazjum 1943 r., Santa Rosa, Meksyk, ośrodek dla uchodźców polskich.

Pierwsza wywózka miała miejsce 10 lutego 1940 r. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono ok. 140 tys. Polaków. Wielu zmarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wysiedlani mieszkańcy byli często zaskakiwani przez Sowietów w nocy lub o świcie, a następnie zmuszani do szybkiego spakowania. Wywożono ich do Kraju Krasnojarskiego, Komi, a także obwodów: archangielskiego, swierdłowskiego oraz irkuckiego.

W latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów wywieziono łącznie ponad milion osób cywilnych. Część z nich wydostała się z nieludzkiej ziemi dzięki formowanej na terenie Rosji (po zawarciu układu Sikorski-Majski) armii gen. Władysława Andersa.

Fot. Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu 

 

  • Święta na zesłaniu. Smutna wigilia na obczyźnie we wspomnieniach

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.