Dzisiaj jest poniedziałek 1 czerwca 2020, imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18071) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (17) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 9oC
Jutropogoda
16 / 7oC
Pojutrzepogoda
18 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Licheń. Wstąpił do kościoła w wigilię Zesłania Duc ... (4)Znamy dokładną datę powrotu Igora Jakubowskiego na ... (0)

Jak konspiratorzy z Konina esbeków na manowce wyprowadzili

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 26.12.2019 01:48

Przez niemal trzy miesiące powielacz, który siódemka mieszkańców Konina wykradła w sierpniu 1982 roku z siedziby Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, drukował nielegalne wydawnictwa bez żadnych przeszkód i perturbacji (więcej na ten temat: „Chcieli wysadzić pomnik, skończyło się na włamaniu po powielacz” i „Wytrzymał wielogodzinne bicie. Następstwa kradzieży powielacza”).

Jednak wczesnym rankiem 28 października funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zjawili się w domu Waldemara Sroczyńskiego i zabrali go na komendę przy ulicy Przemysłowej. Jego brat zdążył zawiadomić rodziców Mariusza Wiatrowskiego, którzy natychmiast wysłali do Poznania osiemnastoletnią córkę, żeby uprzedziła brata o niebezpieczeństwie.

Do Konina z esbekami

Na wysokości parku Wilsona (wtedy Marcina Kasprzaka), mniej więcej w połowie drogi do stancji, zajmowanej wspólnie przez Mariusza i Tomka Szyszkę, Agnieszkę Wiatrowską zatrzymał milicyjny patrol.

- A dokąd to, panienko, o tej porze?

- Do brata.

- Do brata? Lepiej się przyznaj, że idziesz do chłopaka.

Milicjanci puścili dziewczynę, nie sprawdzając nawet jej dokumentów, nie wiemy więc, czy konińska bezpieka przekazała już wtedy do Poznania wiadomość, że poszukuje studenta z Konina. Jego poznańskiego adresu nie mieli, bo rodzice Mariusza zaparli się, że nie znają miejsca zamieszkania syna. Po przekazaniu wiadomości bratu, Agnieszka wróciła do Konina, a Mariusz i Tomek zajęli się oczyszczeniem mieszkania z nielegalnych wydawnictw.

Rano Tomek poszedł na zajęcia, a Mariusz postanowił jechać do domu. Uznał, że ukrywać się na dłuższą metę nie da rady, więc lepiej będzie stawić czoła wydarzeniom. Ale zanim opuścił kwaterę, w lokalu pojawili się funkcjonariusze z konińskiej SB i zapewnili bezpłatny przewóz do rodzinnego miasta. Przed Wrześnią skręcili w las pod pretekstem załatwienia potrzeby.

Potknięcie na schodach

- Wiesz, czasami zdarza się kogoś postrzelić w czasie ucieczki – rzucił jeden z nich, przeładowując broń. To było jeszcze przed zakatowaniem Grzegorza Przemyka na warszawskim komisariacie i śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki, więc Mariuszowi nie przychodziły do głowy najgorsze scenariusze, ale i tak zrobiło to nim odpowiednie wrażenia!

strona 1 z 3
1 2 3

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar Co mają teraz do POwiedzenia na ten temat obrońcy praw funkcjonariuszy SB. Co myślą aktywiści KOD-u spod konińskiego Sądu o rozliczeniu tych, co legalizowali i chronili przed odpowiedzialnością oprawców? Dopóki "sądy są nasze" to włos im z głowy nie spadnie?
Dodano: 26.12.2019 18:25    Przez: Józef Bąk
Te miernoty mogą tylko łapki w dół ...Nie mają zielonego pojęcia o patryjotyźmie ani o walce o Ojczyznę !!!
Dodano: 26.12.2019 22:26    Przez: ~Najszttub,Wellman,Durcok
Od kiedy nagradza się złodzieja , tak sobie myślę że w stanie wojennym mogłem ukraść samochód i byłbym tematem w gazecie jako osoba walcząca z komuną.
Dodano: 26.12.2019 22:42    Przez: jan kowalski

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.