Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17828) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 14oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Idealnie nie było, ale wygrać się udało. MKS MOS p ... (0)Poznawali Radolinę. Młodzież i cykliści odkrywali ... (0)

Licheń. Niedziela Słowa Bożego. ,,Biblia nie jest martwą książką"

Dodano: 27.01.2020 13:05
Źródło: LM.pl

Uroczysta intronizacja Pisma Świętego, procesja z Ewangeliarzem, poświęcenie egzemplarzy Pisma Świętego - to tylko niektóre elementy, jakie podkreśliły dzisiejsze obchody Niedzieli Słowa Bożego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Uroczystości przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Podczas południowej Eucharystii około półtora tysiąca wiernych modliło się w bazylice, by Pismo Święte było we wspólnotach chrześcijańskich stale otwartym źródłem łaski niosącej światło dla sumień i radość Ducha dla duszy.

26 stycznia 2020 roku Kościół po  raz pierwszy obchodził Niedzielę Słowa Bożego. Dzień ten, przewidziany na trzecią niedzielę zwykłą, ustanowił papież Franciszek 30 września ubiegłego roku, aby pobudzić w wiernych chęć czytania Pisma Świętego i wprowadzania Słowa Bożego w życie. W bazylice główną mszę rozpoczęła uroczysta procesja z księgą Pisma Świętego. Ewangeliarz w późniejszej części Eucharystii spoczął przy tabernakulum, nawiązując do dawnego zwyczaju pierwszych chrześcijan, którzy przechowywali w nim zwoje Pisma Świętego obok naczynia z Ciałem Chrystusa.

W wygłoszonej homilii ks. Janusz Kumala MIC zachęcał, by „odkrywać obecność Jezusa w jego słowie, ponieważ Biblia nie jest martwą książką, aby wsłuchiwać się w słowa Boga skierowane do nas oraz pochylać nad nimi w naszej codzienności”. Kustosz licheńskiego Sanktuarium przekonywał, że „Pismo Święte nie jest zwykłą książką - to Jezus, który do nas mówi. Dlatego Biblię nie tyle się czyta, co słucha - ponieważ to Bóg mówi.”

Jak zauważył ks. Kumala:  „Jezus, chce do nas mówić, tylko my nie zawsze chcemy go słuchać, ale gdy słuchamy, pogłębia się nasza jedność. Niedziela Słowa Bożego obchodzona w tym czasie jest symboliczna – pochylając się nad Słowem Bożym, możemy wypełniać się jego miłością i dążyć do jedności podzielonych chrześcijan” – mówił kapłan nawiązując do zakończonego w sobotę Tygodnia Jedności chrześcijan.

26 stycznia to także obchodzony już po raz 20. w Kościele katolickim w Polsce Dzień Islamu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”. Inicjatywa ta zdaniem ks. Kumali „zachęca, by otworzyć nasze oczy i serca na wszystkich ludzi, uczyć się widzieć w sobie nawzajem brata i siostrę”. Zwracając uwagę na to, jak trudne są dziś relacje muzułmańsko-chrześcijańskie, podkreślił: „Wszystkich nas jednak łączy ojcostwo Boga – wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami, niezależnie od wyznawanej religii, czy ktoś wierzy, czy nie – to jest prawda, którą głosi Kościół i która może zmieniać oblicze tej ziemi”.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii ks. Kustosz zauważył: „Bądźmy podobni do Jezusa, który w Galilei pogan głosił Dobrą Nowinę o zbawieniu i wzywał do nawrócenia. Odkryjmy, że i nas Chrystus powołuje, abyśmy za nim szli i dawali świadectwo o miłości Boga przez naszą postawę życzliwości, dobroci i przebaczenia”.

Przed błogosławieństwem końcowym zostały pobłogosławione dwa egzemplarze Pisma Świętego i przekazanie lektorom, którzy czytali w czasie mszy jako symboliczny znak przyjęcia Słowa Bożego przez wszystkich uczestników celebracji.

W najbliższą niedzielę w bazylice licheńskiej zaplanowano obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W sanktuarium posługują trzy wspólnoty zakonne: siostry Imienia Jezus, siostry annuncjatki oraz księża i bracia marianie.

fot. Sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu  • Licheń. Niedziela Słowa Bożego. ,,Biblia nie jest martwą książką"
  • Licheń. Niedziela Słowa Bożego. ,,Biblia nie jest martwą książką"

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jeśli słyszymy,że "Jezus do nas mówi",to pędźmy szybko do psychiatry,bo wczesne wykrycie schizofrenii,może złagodzić jej przebieg.
Dodano: 29.01.2020 19:13    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.