Dzisiaj jest poniedziałek 25 stycznia 2021, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17794) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -1oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowa Rada Rynku Pracy. Inauguracja kadencji 2 ... (0)Prezent od prezydenta dla Poli - pierwszej koninia ... (1)

Turek. Policjanci i strażacy ostrzegali dzieci przed zabawą na lodzie

Dodano: 28.01.2020 11:50
Źródło: LM.pl

Policjanci i strażacy z Turku instruowali dzieci jak zachować się na zamarzniętych akwenach wodnych. Ćwiczenia odbyły się na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Turku.

Ferie to czas zimowego odpoczynku, ale też często zabaw na śniegu i lodzie. Trzeba pamiętać, że pojęcie „bezpiecznego lodu” nie istnieje, a zbyt duża liczba osób na lodowej tafli może spowodować jego załamanie. Policjanci oraz strażacy przypominali dzieciom i młodzieży, że wraz ze wzrostem temperatury, spada wytrzymałość lodu, a śnieg maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej. 

- Najlepiej nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów. Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, itp. jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej – informuje rzecznik policji w Turku. - Co roku pod lodem ginie kilkaset osób, w większości są to wędkarze. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności – dodaje.

W razie pękania lodu należy spokojnie położyć się na nim, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała na większej powierzchni. Jeśli wpadniemy do wody, trzeba przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i wzywać pomocy. Ratując człowieka spod lodu, nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki. Najlepiej jest poszukać długiego przedmiotu, położyć się na lodzie i doczołgać się na bezpieczną odległość, a potem rzucić przedmiot i cofając się wolno wyciągać go na lód. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, trzeba najszybciej jak to możliwe wezwać policję lub straż pożarną.

fot. KPP Turek

  • Turek. Policjanci i strażacy ostrzegali dzieci przed zabawą na lodzie
  • Turek. Policjanci i strażacy ostrzegali dzieci przed zabawą na lodzie
  • Turek. Policjanci i strażacy ostrzegali dzieci przed zabawą na lodzie
  • Turek. Policjanci i strażacy ostrzegali dzieci przed zabawą na lodzie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.