Dzisiaj jest czwartek 9 lipca 2020, imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17815) SPORT FORUM FIRMY (5506) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 14oC
Jutropogoda
20 / 17oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Krzymów. Urzędnicy przystąpili do akcji pomocowej ... (0)Konin. Miejski Płatny Parking powiększony od począ ... (3)

Kara za brak OC w 2020 roku sięgnie 7800 zł. Co zrobić by jej nie płacić?

Materiał Partnera

Dodano: 30.01.2020 16:42
 • Kara za brak OC w 2020 roku sięgnie 7800 zł. Co zrobić by jej nie płacić?

W roku 2020 kierowcy zapłacą wyższe kary za brak ubezpieczenia samochodu. Opłata za brak OC auta osobowego będzie o 700 zł wyższa niż w roku ubiegłym. W jeszcze gorszej sytuacji będą posiadacze samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych. W ich przypadku kara za brak ciągłości OC powyżej 14 dni wzrośnie o nawet 1050 zł.
 

Jaka kara czeka kierowców za brak OC w 2020 roku?

Kara za brak OC przez 1 dzień może wynieść kilkaset złotych. Najwięcej zapłacą jednak kierowcy, którzy z odnowieniem polisy czekali więcej niż 14 dni. Wysokość kary za brak OC jest uzależniona od poziomu płacy minimalnej w danym okresie. Od stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie brutto wyniesie 2600 zł, zatem wzrosną także opłaty za nieubezpieczone auta. Maksymalna wysokość kary za brak OC zależy od rodzaju pojazdu oraz tego, jak długo trwała przerwa w ciągłości ubezpieczenia. Kara za brak OC samochodu osobowego:

 • powyżej 14 dni - 5200 zł
 • przez 4-14 dni - 2600 zł
 • przez 1-3 dni - 1040 zł

Kara za brak OC samochodu ciężarowego / autobusu / ciągnika samochodowego:

 • powyżej 14 dni - 7800 zł
 • przez 4-14 dni - 3900 zł
 • przez 1-3 dni - 1560 zł

Kara za brak OC innych pojazdów mechanicznych:

 • powyżej 14 dni - 870 zł
 • przez 4-14 dni - 430 zł
 • przez 1-3 dni - 170 zł

Czy kara za brak OC przez kilka lat będzie wyższa niż kara za 14 dni bez ubezpieczenia? Na szczęście nie. Kary nakładane są wyłącznie za okres, w którym wykryto przerwę w ciągłości polisy co oznacza, że zapłacimy maksymalnie 5200 zł w przypadku samochodu osobowego i 7800 w przypadku pojazdu ciężarowego.
 

Czy jest sposób, jak uniknąć kary za brak ciągłości OC?

Grozi ci kara za brak OC i zastanawiasz się jak jej uniknąć? Niestety, to nie takie proste. Właściciele muszą mieć ważne ubezpieczenie OC przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany. Niezależnie od tego, czy jest on użytkowany, czy nie. Oznacza to, że kara za brak OC spotka nas nawet, jeśli auto stoi w garażu i to niezależnie od jego stanu technicznego. Niektórzy kierowcy nie są świadomi, że ich OC straciło ważność. Dzieje się tak szczególnie przy krótkoterminowym OC lub kupowaniu OC na raty. Po nabyciu używanego auta z ważną polisą wielu niedoświadczonych kierowców zapomina, że ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie na następny rok. Nawet, jeśli właściciel pojazdu nie wiedział o braku OC, UFG naliczy wysokie kary za brak polisy.
 

Co jeśli zapomniałem zapłacić składkę OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co roku karze tysiące właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. Czy może to spotkać także ciebie? To zależy. Jeśli od lat poruszasz się tym samym autem i zwyczajnie spóźniłeś się z opłaceniem jednej składki, ubezpieczyciel może automatycznie przedłużyć ważność polisy. Jeśli jednak w ciągu kilku dni nie uregulujesz opłat, mimo ponagleń ze strony ubezpieczyciela, OC straci ważność. Warto pamiętać, że automatyczne przedłużenie OC nie nastąpi jeśli kierowca:

 • nie opłacił pełnej kwoty za rok ubiegły i nastąpiło wypowiedzenie umowy OC przez ubezpieczyciela,
 • zdecydował się na odstąpienie od dotychczasowej umowy OC i nie wykupił kolejnej polisy,
 • kupił używane auto i polisa poprzedniego właściciela straciła ważność.
   

Komu przysługuje odwołanie od kary za brak OC?

UFG bez powodu naliczyło kary za brak OC? Przysługuje ci odwołanie od tej decyzji. Odwołanie do UFG jest możliwe, wyłącznie jeśli grzywna została nałożona niesłusznie. Powodem może być m.in. nieprzesłanie przed towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedniej informacji o polisie klienta do UFG. Jeśli kierowca opłacił wszystkie składki lub obowiązek posiadania polisy go nie dotyczy, ma on 30 dni na przesłanie odwołania do UFG. Do pisma należy dołączyć potwierdzenie zawarcia polisy na dany rok kalendarzowy. Jeśli go nie posiadamy, ubezpieczyciel ma obowiązek wystawić zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (ZOPUK). Jeśli sprzedaliśmy auto, konieczne będzie przesłanie do UFG umowy kupna-sprzedaży potwierdzającej, że nie jesteśmy już właścicielem zarejestrowanego pojazdu. Z obowiązku posiadania polisy OC są także zwolnieni posiadacze pojazdów historycznych, do momentu wprowadzeniu pojazdu do ruchu.
 

Kiedy można liczyć na umorzenie kary za brak OC?

Umorzenie kary za brak OC lub rozłożenie jej na raty może nastąpić, jeśli sytuacja finansowa lub życiowa kierowcy uniemożliwia uregulowanie należności. Wniosek o umorzenie kary za brak OC lub udzielenie ulgi w spłacie, właściciel auta musi przesłać do UFG. Wniosek musi zawierać informacje o:

 • sytuacji majątkowej i życiowej,
 • liczbie osób w gospodarstwie domowym,
 • miesięcznych dochodach,
 • miesięcznych wydatkach na życie,
 • pracodawcy,
 • dacie zarejestrowania się w urzędzie pracy, w przypadku osób bezrobotnych.

Każdy wniosek o umorzenie kary za brak OC jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stwierdzi, że unikanie opłat było wynikiem złej woli właściciela pojazdu, czekają go wysokie kary pieniężne i wpis do rejestru dłużników.
 

Kara za brak OC - kiedy nastąpi przedawnienie długu?

Przedawnienie kary za brak OC może nastąpić dopiero po 3 latach od dnia dokonania kontroli ważności polisy. Po tym czasie świadczenie nie będzie już wymagalne. Warto jednak pamiętać, że podjęcie jakiegokolwiek działania w sprawie długu spowoduje przerwanie biegu przedawnienie. Oznacza to, że wymagany trzyletni termin przedawnienia będzie liczony od początku. Przerwanie biegu przedawnienia kary za brak OC może być spowodowane przez m.in.:

 • ponowne skierowanie sprawy do sądu przez UFG,
 • rozpoczęcie egzekwowania roszczenia przez organ egzekucyjny,
 • zawarcie ugody między dłużnikiem a UFG,
 • uznanie długu przez dłużnika.
   

Inne konsekwencje braku ważnego OC

Kontrolą ciągłości płacenia składek OC i egzekwowaniem opłat karnych zajmuje się policja oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). To między innymi ta instytucja określa koszt polisy OC dla poszczególnych pojazdów. Ponad 70 proc. nieprawidłowości dotyczących polis OC jest wykrywana wirtualnie przez UFG. Informacje pochodzą przede wszystkim z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Widoczne są tam przerwy OC ubezpieczanych dotychczas aut, jak i opóźnienia w zawarciu polisy OC dla samochodów sprowadzanych zza granicy. Aktualną cenę ubezpieczenia swojego auta można sprawdzić wykorzystując internetowy kalkulator OC i AC dostępny w Ocenapolis. Za brak ubezpieczenia OC możemy zapłacić więcej niż wyniósłby koszt jakiejkolwiek polisy. Kara od UFG i mandat to nie wszystko. Jeśli kierowca bez ważnego OC spowodował wypadek drogowy, to koszty naprawy pojazdów oraz ewentualnego leczenia ofiar będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach wydatki mogą przekroczyć milion złotych. Do odpowiedzialności finansowej może być pociągnięty zarówno właściciel pojazdu bez ważnego OC, jak i kierowca, który prowadził to auto w chwili wypadku.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:komunikacja,   ubezpieczenia

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.https://play.google.com/stor
Dodano: 30.01.2020 20:53    Przez: Michał Nowak
Sprawdź opcję na najtańsze ubezpieczenie na http://tiny.cc/tanieoc
Dodano: 02.02.2020 21:34    Przez: Doradca ubezpieczeniowy
Kary dla właścicieli samochodów bez ważnego OC zdecydowanie przewyższają kwotę rocznej składki, dlatego warto nie ryzykować i wykupić ubezpieczenie. Ważne jest, aby wybrać ofertę, która w pełni spełni nasze oczekiwania. W podjęciu decyzji pomoże nam porównywarka Superpolisa, która umożliwia sprawdzenie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najlepszej z opcji.
Dodano: 10.02.2020 10:58    Przez: Ekspert Superpolisy

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.