Dzisiaj jest wtorek 18 maja 2021, imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17087) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
15 / 7oC
Pojutrzepogoda
16 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W licheńskim muzeum pamiątki związane z bitwą o Mo ... (6)Bieg Milowego Słupa znów przełożony. Nowy termin – ... (0)

Najlepszy prezent na Walentynki

Materiał promocyjny

Dodano: 31.01.2020 11:08
  • Najlepszy prezent na Walentynki

Do Walentynek pozostało już niedużo czasu, więc najwyższa pora pomyśleć o prezencie dla ukochanej dziewczyn lub chłopaka. W ostatniej chwili trudno będzie znaleźć coś oryginalnego i niebanalnego.

Walentynkowa tradycja

Niektórzy uważają, że Walentynki to święto komercyjne wymyślone przez kreatorów popkultury. Tymczasem nic bardziej mylnego. Walentynki mają korzenie chrześcijańskie i w Europie Zachodniej obchodzone są od czasów średniowiecza.

W pierwszych wiekach średniowiecza działało trzech kapłanów o imieniu Walenty, wszyscy w jakiś sposób działali na rzecz zakochanych młodych ludzi i wszyscy zginęli śmiercią tragiczną. Trudno jest dziś ustalić, który z nich jest dziś właściwym patronem święta miłości.

Pierwszy w schyłkowym okresie Cesarstwa Rzymskiego udzielał potajemnie ślubów zakochanym i za to został ścięty 14 lutego 269 r. Podobno podczas pobytu w więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika i na pożegnanie przed egzekucją zostawił jej krótki liścik w kształcie serca.

Drugi ze świętych żył w podobnym czasie i słynął z udzielania ślubów między poganami i wyznawcami wiary chrześcijańskiej. Zginął śmiercią męczeńską w 273 r. Niektórzy historycy twierdzą, że w obu przypadkach chodzi o tę samą osobę.

Trzeci św. Walenty żył znacznie później i zakochanymi nie miał nic wspólnego. Przypisywano mu umiejętność uzdrawiania epileptyków.

Niezależnie od przebiegu zdarzeń, faktem jest, że w 1496 r. Papież Aleksander VI ogłosił św. Walentego patronem zakochanych.
Święto dobrze wpisało się w etos rycerza i kultu kobiety. 14 lutego damy otrzymywały liczne liściki w kształcie serca z dowodami miłości i uwielbienia.

Walentynki w Polsce rozpowszechniły się w latach 90-tych XX w. i mimo krytyki szybko zyskały popularność, ale także znacznie większy zakres. Dowodami miłości obdarzają się nie tylko zakochani, ale także przyjaciele, członkowie rodziny i małżeństwa ze sporym stażem.

Jaki prezent na Walentynki?

Wbrew zarzutom niektórych, nie jest to święto komercyjne. Nie trzeba biegać wiele godzin po galeriach handlowych, by wybrać jakiś ekstra prezent. W przypadku Walentynek liczy się pamięć, humor, dowcip i własna inwencja.

Symbolem Walentynek jest serce i kolor czerwony i wszystkie drobiazgi powinny być utrzymane w tej konwencji.

Najbardziej tradycyjną Walentynką są kartki w kształcie czerwonego serca, w środku powinien być własny wiersz wyrażający uczucia do wybranki serca. Oczywiście nie jest to takie proste, bo nie każdy jest poetą. Do wyboru mamy gotowe karty z wydrukowanym tekstem, ale pomysł jest mało oryginalny. Lepszym rozwiązaniem jest kupienie w Dino lub Delikatesach Centrum pustych serc z napisem „Kocham Cię” i własnoręczne wpisanie w środku miłosnego wiersza jednego z poetów.

Efekt będzie murowany

Takie kartki tylko ze zmienionym tekstem można wręczyć także mamie, siostrze lub przyjaciółce. Niby nie wiele, ale tak wiele. Każdej z nich sprawi to ogromną radość.

Nie ulega kwestii, że tej jedynej wybranej lub wybranemu z okazji Walentynek chcemy wręczyć coś więcej. To nie powinno być nic wielkiego lecz bardziej sugestywnego. Delikatesy Centrum i market Dino oferują np. seksowne figi w kolorze czerwonym lub męskie bokserki. Do mniej intymnych prezentów należą pluszowe misie z czerwonym serduszkiem lub breloczki z różnymi zawieszkami nawiązującymi do Walentynek. Dobrym dodatkiem będzie także bukiet tulipanów lub róż w intensywnie czerwonym kolorze.

Inne pomysły na Walentynki

Walentynki to święto miłości i zakochanych. Ten wyjątkowy wieczór powinni spędzić we dwoje, tak jak lubią. Może być to romantyczna kolacja we dwoje przy świecach spędzona w domowym zaciszu lub kolacja w eleganckiej restauracji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ten wieczór spędzić na koncercie ulubionego zespołu lub na dyskotece w klubie. Ważne, by w tym dniu sprawić sobie wzajemnie przyjemność i wręczyć drobny upominek wyrażający uczucia.

W tym dniu pewien dyskomfort czują single, bo to święto trochę ich wykluczające. Ale przecież wokół nich jest mnóstwo życzliwych osób i to im mogą wręczać czerwone serduszka z dowodami sympatii, sami na pewno zbiorą ich nie mało.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:walentynki,   prezent,   miłośćDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.