Dzisiaj jest piątek 10 kwietnia 2020, imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17068) SPORT FORUM FIRMY (5477) PRACA (20) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 6oC
Jutropogoda
12 / 6oC
Pojutrzepogoda
14 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Radykalna podwyżka opłat na cmentarzu, która jest... obniżką

KONIN JEST NASZ

Dodano: 4.02.2020 17:10

O sto procent wzrosła od stycznia tego roku opłata za przedłużenie o następnych dwadzieścia lat prawa do zachowania dwuosobowego grobu na cmentarzu komunalnym. Mieszkańcy Konina są zaskoczeni, a ci mniej zamożni wręcz przerażeni skalą podwyżki.

Zacznijmy od tego, że Konin nie jest jedyną gminą, która podniosła opłaty na cmentarzach, bo samorządy od lat dopłacały do swoich nekropolii. Teraz, kiedy rząd - między innymi obniżając PIT - spowodował znaczący spadek dochodów gmin, wszystkie przeglądają budżety w poszukiwaniu oszczędności i urealniają opłaty, między innymi za cmentarze.

W Koninie wzrosły one dwukrotnie, przynajmniej w przypadku najczęściej wykupywanych grobów pojedynczych i podwójnych. Do tej pory za miejsce pochówku dla jednej osoby trzeba było zapłacić (brutto) 324 zł, a teraz ta kwota wzrosła do 648 zł. Miejsce spoczynku dla dwóch osób kosztowało dokładnie dwa razy więcej, a więc dzisiaj opłata wynosi 1296 zł. Wzrost cen jest zróżnicowany i na przykład za pole urnowe (dwa miejsca) trzeba teraz zapłacić 378 zł, zamiast - jak do tej pory - 216 zł. Szczegółowe cenniki można zobaczyć na stronie BIP miasta: tutaj stary z 2017 roku, a tutaj nowy, obowiązujący od stycznia 2020 (oba zawierają ceny netto).

Niewiele taniej (1188 zł za grób podwójny) jest w Kaliszu, ale niewykluczone, że i tam podniosą ceny, obowiązujące na nie zmienionym poziomie od ośmiu lat. Natomiast w wielkich miastach jest dużo drożej, bo Poznań z 1500 zł pozostaje na tym samym poziomie co Wrocław (1520 zł), a tańszy jest od Łodzi (1680 zł) i Gdyni (1760 zł) oraz zdecydowanie od Krakowa (3160 zł).

Konińskiej podwyżce towarzyszy rezygnacja z corocznej opłaty eksploatacyjnej, która dla grobu dwuosobowego (jednopoziomowego) wynosiła 75 zł brutto. Przemnożona przez dwadzieścia lat dawała kwotę 1500 zł, która po zsumowaniu z jednorazową opłatą 648 zł daje 2148 zł, a więc więcej niż nowa opłata po podwyżce. Nie będą też już pobierane opłaty za ustawienie nagrobka (400 zł dla grobu podwójnego). W rezultacie rzeczywiście mamy do czynienia z obniżką cen, a nie podwyżką.

następna
strona 1/2
  • Radykalna podwyżka opłat na cmentarzu, która jest... obniżką

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Cóż tutaj komentowac po raz kolejne zdzieranie skóry z mieszkańców nie dając im nawet możliwości płatności w w ratach . Jaka przychylność i zaufanie obecna władza oferuję mieszkańcom Konina ...??? Żadne , gdzie już po raz kolejny tylo zagląda do kieszeni mieszkańcom , parkingi , śmieci , Najważniejsze są premie dla obecnych włodarzy jak i kolesi pseudo fachowców w spółkach miejskich . Za nic kasę biorą typowy rasowy układ kolesiostwa w spółkach miejskich gdzie ma na zły wpływ i wizerunek na rozwój miasta Konina . Typowi rasowi wizjonerzy .
Dodano: 4.02.2020 17:58    Przez: dino...
To już ostatnia kadencja obecnej władzy a może i nawet rok gdzie władza w Koninie musi się koniecznie zmienić ... Absolutne działania nieróbstwa i zasiadanie w intratnych stołkach za kasę podatników.
Dodano: 4.02.2020 18:13    Przez: PLAC WOLNOSCI
Bez głosowania i udziału radnych na forum , po cichutku ...bez żadnego rozgłosu w tym temacie . Żadnych propozycji wstępnych , sondaży z mieszkańcami , żadnych informacji wcześniejszych , Mieszkańców jak zawsze mają głęboko w poważaniu jak zawsze. Taki właśnie wizerunek i obraz zbudowała obecna władza Konina . Nie potrafią publicznie poinformować , tylko jak zawsze po chamsku w mieszkańca !! Widać jak działa obecna władza bez żadnego profesjonalizmu i przygotowani jak i znajomości zasad samorządowych . Typowi samołuki na stołkach jak i w spółkach i tylko kasę doją z kasy miasta , czyli podatników .
Dodano: 4.02.2020 18:06    Przez: monika
Jak sobie wybraliście tak dzisiaj macie , dopiero Wam się oczy otwierają kto rządzi Koninem ??? Żadnych pokryć w słowach przedwyborczych a Wy im uwierzyliście ...?? Obecna władza nie jest dla mieszkańców !! Skoro nie ma możliwości płacenia w ratach to nic innego jak władza pazerna na pieniądze mieszkańców Konina . Czy to aż tak trudno zrozumieć . Gdzie tutaj podanie dłoni pomocnej osobom starszym , mniej zamożnym , emerytom . samotnym . Każdemu mieszkańcowi się należy pomoc ale nie przy obecnej władzy jaką ma Konin. To obecną władzę nie obchodzi . Doić potrafią i brać ...
Dodano: 4.02.2020 18:25    Przez: Herta
To dopiero początek roku .... musimy się przygotować na kolejne niespodzianki
Dodano: 4.02.2020 18:09    Przez: sam

KOMENTARZE

Cóż tutaj komentowac po raz kolejne zdzieranie skóry z mieszkańców nie dając im nawet możliwości płatności w w ratach . Jaka przychylność i zaufanie obecna władza oferuję mieszkańcom Konina ...??? Żadne , gdzie już po raz kolejny tylo zagląda do kieszeni mieszkańcom , parkingi , śmieci , Najważniejsze są premie dla obecnych włodarzy jak i kolesi pseudo fachowców w spółkach miejskich . Za nic kasę biorą typowy rasowy układ kolesiostwa w spółkach miejskich gdzie ma na zły wpływ i wizerunek na rozwój miasta Konina . Typowi rasowi wizjonerzy .
Dodano: 04.02.2020 17:58    Przez: dino...
avatar Najważniejsze by się napchać za kadencji. Znacie przysłowie: "Psy szczekają, a karawana idzie dalej" - To co my tu piszemy, to dla nich szczekanie psa, a Oni czyli karawana idzie dalej, czyli robią co chcą, bez oglądania się na wyborców, którzy na nich głosowali.
Dodano: 04.02.2020 20:53    Przez: Pulsar71
siana nie ma, trzeba doić
Dodano: 04.02.2020 17:58    Przez: wodór
Bez głosowania i udziału radnych na forum , po cichutku ...bez żadnego rozgłosu w tym temacie . Żadnych propozycji wstępnych , sondaży z mieszkańcami , żadnych informacji wcześniejszych , Mieszkańców jak zawsze mają głęboko w poważaniu jak zawsze. Taki właśnie wizerunek i obraz zbudowała obecna władza Konina . Nie potrafią publicznie poinformować , tylko jak zawsze po chamsku w mieszkańca !! Widać jak działa obecna władza bez żadnego profesjonalizmu i przygotowani jak i znajomości zasad samorządowych . Typowi samołuki na stołkach jak i w spółkach i tylko kasę doją z kasy miasta , czyli podatników .
Dodano: 04.02.2020 18:06    Przez: monika
avatar Ależ tak działa wychwalana w mediach demokracja na wzór tej z USA, - czyli wy wybieracie, a my robimy co chcemy. Drugiej Szwajcarii z jej licznymi referendami tu nie będzie, bo zaraz pewne grona podniosą krzyk, iż demokrację się łamie, gdy podejmie się próbę ograniczenia władzy nad ludem i kontrolę wybrańców po przez referenda. Stąd też nigdy nie oddadzą prawa decyzyjnego wyborcom, bo co niektórzy szybko by pospadali ze stołków. A przecież definicja demokracji, to właśnie rządy ludu. A ja tu raczej widzę rządy cwaniaków, którzy prawo ustawiają pod siebie, by tylko im było dobrze. "Folwark Zwierzęcy" George'a Orwella się kłania.
Dodano: 04.02.2020 21:14    Przez: Pulsar71
To dopiero początek roku .... musimy się przygotować na kolejne niespodzianki
Dodano: 04.02.2020 18:09    Przez: sam
To już ostatnia kadencja obecnej władzy a może i nawet rok gdzie władza w Koninie musi się koniecznie zmienić ... Absolutne działania nieróbstwa i zasiadanie w intratnych stołkach za kasę podatników.
Dodano: 04.02.2020 18:13    Przez: PLAC WOLNOSCI
Radykalne podwyżki .... radykalna zmiana władz
Dodano: 04.02.2020 18:15    Przez: kris -
Jak sobie wybraliście tak dzisiaj macie , dopiero Wam się oczy otwierają kto rządzi Koninem ??? Żadnych pokryć w słowach przedwyborczych a Wy im uwierzyliście ...?? Obecna władza nie jest dla mieszkańców !! Skoro nie ma możliwości płacenia w ratach to nic innego jak władza pazerna na pieniądze mieszkańców Konina . Czy to aż tak trudno zrozumieć . Gdzie tutaj podanie dłoni pomocnej osobom starszym , mniej zamożnym , emerytom . samotnym . Każdemu mieszkańcowi się należy pomoc ale nie przy obecnej władzy jaką ma Konin. To obecną władzę nie obchodzi . Doić potrafią i brać ...
Dodano: 04.02.2020 18:25    Przez: Herta
Rodzisz się płaci rodzina - rodzice ,chrzest , komunia , bierzmowanie , ślub i umieranie za wszystko się płaci , czy tak to miało wyglądać wiara za kasę , może taniej będzie pochować się na swojej działce
Dodano: 04.02.2020 20:48    Przez: paweł jeckson
po****lo ich
Dodano: 04.02.2020 22:54    Przez: ~yyyyyyy
Co by nie napisać to tylko słowa powielane po stokroć.Może i dobrze że władza uderzyła w swój żelazny elektorat może w końcu głosujący na PO-SLD pujdą po rozum do głowy i przestaną wierzyć w bajki wyborcze oby tak się stało!
Dodano: 05.02.2020 06:39    Przez: ~Żal mi mojego miasta
Zal mieszkańców którzy naiwnie wierzą w hasła wyborcze nie kierują się rozsądkiem . przecież to gołym okiem widać że obecny prezydent z tymi swoimi przybocznymi to totalne nie porozumienie . Tacy ludzie powinni być eliminowani że skutkiem natychmiastowym od władzy im szybciej tym lepiej dla Konina . Oni nie mają zielonego pojęcia o pracy w samorządzie to są ludzie bez przygotowania . Wystarczy na nich spojrzeć . Pan Korytkowski to naprawdę słabeusz on myśli że ludzie nie wiedzą co robił gdzie pracował i jak pracował ..
Dodano: 05.02.2020 08:48    Przez: ~Ola
1 z 2
12>>