Dzisiaj jest środa 8 kwietnia 2020, imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17025) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (19) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 10oC
Jutropogoda
15 / 5oC
Pojutrzepogoda
13 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Odpust parafialny ku czci św. Doroty, patronki licheńskiej parafii

Dodano: 8.02.2020 11:54

Ks. Rafał Krauze MIC przewodniczył mszy w kościele parafialnym pw. św. Doroty, patronki licheńskiej parafii.

W słowie skierowanym do wiernych ks. Krauze, mówiąc o uroczystościach odpustowych ku czci św. Doroty, zaznaczył, że w ludzkim rozumieniu są to imieniny patronki kościoła parafialnego. Kapłan wyjaśnił, że skoro parafia ma swoje imieniny, to znaczy że wszyscy członkowie wspólnoty świętują, niejako są zaproszeni na „imprezę” ku czci patronki świątyni.  Wychodząc ze świątyni wierni mogli zabrać do domu jabłka znajdujące się w koszach w prezbiterium, gdyż właśnie te owoce symbolizują św. Dorotę.

Najświętszą Eucharystię koncelebrowali księża z mariańskiego domu zakonnego, w tym m.in. ks. Bogusław Binda MIC, przełożony wspólnoty, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz licheńskiej parafii oraz księża z pobliskich parafii: ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu oraz ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie-Laskówcu.  Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Grób św. Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Liturgiczny obchód ku czci św. Doroty przypada w dniu 6 lutego.

Święta Dorota jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, młodych małżeństw i matek. W ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako młoda kobieta w królewskim stroju, z diadem lub koroną na głowie i atrybutami: kwiatem róży lub bukietem, wiankiem lub krzewem rosnącym u jej stóp oraz z koszyczkiem z owocami i kwiatami.

 

  • Odpust parafialny ku czci św. Doroty, patronki licheńskiej parafii
  • Odpust parafialny ku czci św. Doroty, patronki licheńskiej parafii

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   sanktuarium maryjne,   odpust parafialny,   św. Dorota,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Wszystkie święte są dziewicami, a na plebaniach często takie qrestwo?????
Dodano: 09.02.2020 08:48    Przez: Romek Ress
Ja do Lichenia jechać nie mogę, bo co przejeżdżamy przez Laskówiec to szlag mnie trafia i ciśnienie rośnie, gdy spojrzę na Dwór Biesiadny......
Dodano: 09.02.2020 08:50    Przez: Romek Ress
Naiwny katolik uważa,że tzw.imieniny,to jego święto-niestety,czci w ten sposób swojego "patrona".To samo jest ze spowiedzią,myśli,że wyznaje swoje "przestępstwa",a on tylko donosi na siebie kiecunowi.Chrzest był kiedyś przyjęciem do wspólnoty,teraz jest nadaniem imienia.Dziecinni ci "wierni mierni",że tylko płakać.
Dodano: 09.02.2020 16:58    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.