LM.plWiadomościMemoriał Zenona Ryszewskiego. Finały dla Sosnowca i Warszawy

Memoriał Zenona Ryszewskiego. Finały dla Sosnowca i Warszawy

Żaden z reprezentantów KKSz Konin nie awansował do finałów III Pucharu Polski Seniorek i Seniorów, będącego jednocześnie Memoriałem Zenona Ryszewskiego. Najwięcej medali wywalczyli zawodnicy z Warszawy i Sosnowca.

28 zawodniczek wystartowało ostatecznie w III Pucharze Polski Seniorek. Spośród reprezentantek KKSz Konin najwyżej sklasyfikowana została Sylwia Matuszak. Walcząca o olimpijską kwalifikację szablistka z Konina przystąpiła do turnieju nie w pełni sił, mimo tego była bliska awansu do półfinału. W fazie grupowej Matuszak zanotowała pięć zwycięstw i porażkę, a w fazie pucharowej wygrała z klubową koleżanką Weroniką Waleriańczyk 15:8, a w ćwierćfinale uległa późniejszej finalistce Zuzannie Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 14:15.

Finał należał do zawodniczek z Sosnowca. Cieślar zmierzyła się w nim z Martą Pudą (TMS Sosnowiec). Starsza i bardziej doświadczona nie dała większych szans zawodniczce Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego. Kontrolowała pojedynek i ostatecznie zwyciężyła 15:8.

W turnieju mężczyzn aż trzech koninian dotarło do ćwierćfinału, żaden jednak nie zdołał go wygrać. Adrian Stanisławski uległ 13:15 Jakubowi Broniszewskiemu (Victor Warszawa), Krystian Borkiewicz przegrał 12:15 z Mateuszem Prokopowiczem (UKS 13 Białystok), a Mateusz Godlewski odpadł po porażce 11:15 z Krzysztofem Kaczkowskim (Zagłębiowski Klub Szermierczy).

W finale bratobójczy pojedynek stoczyli zawodnicy Victora Warszawa. Pierwsza część walki była zacięta, Piotr Szczepanik prowadził z Jakubem Broniszewskim tylko 8:7. Po przerwie Szczepanik zdobył już znaczą przewagę i ostatecznie triumfował 15:7. Była to jego pierwsza wygrana w Memoriale Zenona Ryszewskiego.

Memoriał Zenona Ryszewskiego odbywa się w Koninie od 1993 roku. Poświęcony jest trenerowi, który założył pierwszą sekcję szermierki w Koninie, a przez wiele kolejnych lat rozwijał i popularyzował tę dyscyplinę sportu w naszym mieście. Od 1995 roku Memoriał ma rangę Pucharu Polski.

Szabla kobiet:
1. Marta Puda (TMS Sosnowiec)
2. Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy)
3. Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa)
3. Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa)
5. Marta Okine (KS Karabela)
6. Sylwia Matuszak (KKSz Konin)
7. Julia Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy)
8. Urszula Kurzyna (UKS 13 Białystok).

Miejsca pozostałych zawodniczek KKSz Konin:
13. Weronika Waleriańczyk, 14. Małgorzata Zawodniak, 16. Natalia Nowinowska, 20. Zuzanna Buselt, 21. Natalia Koziarska, 22. Ewelina Owczarek, 27. Nikola Woźniak, 28. Martyna Dzięcielak.