Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSetna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum

Dodano:
Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum

Miał 47 lat, gdy stanął nad morskim brzegiem w Pucku, w dłoni miał dwie obrączki, jedną za chwilę miał wrzucić do morza, a drugą założyć na palec i nosić do końca życia na znak zaślubin Bałtyku z Polską.

Dziś mija 100 rocznica symbolicznych zaślubin polski z morzem bałtyckim, których dokonał gen. Józef Haller (1893-1960). Wydarzenie miało miejsce 100 lat temu, 10 lutego 1920 r. - W naszym muzeum przechowujemy bezcenny skarb - obrączkę z zaślubin z morzem należącą do gen. Józefa Hallera, właśnie tę którą generał nosił na palcu do końca życia"- opowiada Anita Rossa, historyk sztuki z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. - Jest zupełnie niepozorna, taka jak wiele innych obrączek. Wyróżnia ją grawerunek na złotej wkładce: Gdańsk/10. 2. 1920 Puck. A jednak to ona jest związana z tak podniosłym wydarzeniem.

We wspomnieniach generała Józefa Hallera czytamy taki opis tamtego wydarzenia. - Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławi rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy. Po Mszy Świętej przy salutach armatnich i odegraniu hymnu polskiego morska bandera polska wzniosła się na maszt. Dotychczasowy strażnik wybrzeża rybak kaszubski z jedyną bronią, wiosłem u boku, oddawał straż w ręce marynarza polskiego. Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego-zaślubin Polski z Bałtykiem – rzucam pierścień ofiarowany przez ludność Gdańska, który znów będzie polskim. Za tym pierścieniem pobiegło po lodowej tafli lśniącej pod wodami kilku Kaszubów, lecz żaden z nich nie mógł uchwycić pierścienia, który wiernie połączył się z wodami Bałtyku, a na moje zapytanie: – Czemuście go nie pochwycili? – odpowiedzieli proroczo: Będziemy go mieli w Szczecinie. Bardzo mnie to ujęło, gdyż wyczuwaliśmy, że Puck to nie jest pełne morze, a tylko małe okienko na nie...." Pamiętniki, Józef Haller, Londyn, 1964 r.

Część pamiątek, związanych z osobą gen. Józefa Hallera, ks. Józef Jarzębowski otrzymał od samego generała, z którym się przyjaźnił. Pozostałe przekazał do muzeum syn generała- Eryk - informuje Anita Rossa. - Od maja w naszym muzeum będzie dostępna dla zwiedzających wystawa „Zaślubiny polski z morzem 1920”. Będzie tam można zobaczyć m.in. obrączkę.

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum
Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum
Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole