Dzisiaj jest poniedziałek 30 marca 2020, imieniny: Amelii, Kwiryna, Dobromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17770) SPORT FORUM FIRMY (5467) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -1oC
Jutropogoda
4 / -2oC
Pojutrzepogoda
5 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezydent odwołał się od decyzji o zamknięciu stra ... (2)W konińskim szpitalu kilkanaście osób czeka na wyn ... (5)

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum

Dodano: 10.02.2020 15:48

Miał 47 lat, gdy stanął nad morskim brzegiem w Pucku, w dłoni miał dwie obrączki, jedną za chwilę miał wrzucić do morza, a drugą założyć na palec i nosić do końca życia na znak zaślubin Bałtyku z Polską.

Dziś mija 100 rocznica symbolicznych zaślubin polski z morzem bałtyckim, których dokonał gen. Józef Haller (1893-1960). Wydarzenie miało miejsce 100 lat temu, 10 lutego 1920 r. - W naszym muzeum przechowujemy bezcenny skarb - obrączkę z zaślubin z morzem należącą do gen. Józefa Hallera, właśnie tę którą generał nosił na palcu do końca życia"- opowiada Anita Rossa, historyk sztuki z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. - Jest zupełnie niepozorna, taka jak wiele innych obrączek. Wyróżnia ją grawerunek na złotej wkładce: Gdańsk/10. 2. 1920 Puck. A jednak to ona jest związana z tak podniosłym wydarzeniem.

We wspomnieniach generała Józefa Hallera czytamy taki opis tamtego wydarzenia. - Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławi rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy. Po Mszy Świętej przy salutach armatnich i odegraniu hymnu polskiego morska bandera polska wzniosła się na maszt. Dotychczasowy strażnik wybrzeża rybak kaszubski z jedyną bronią, wiosłem u boku, oddawał straż w ręce marynarza polskiego. Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego-zaślubin Polski z Bałtykiem – rzucam pierścień ofiarowany przez ludność Gdańska, który znów będzie polskim. Za tym pierścieniem pobiegło po lodowej tafli lśniącej pod wodami kilku Kaszubów, lecz żaden z nich nie mógł uchwycić pierścienia, który wiernie połączył się z wodami Bałtyku, a na moje zapytanie: – Czemuście go nie pochwycili? – odpowiedzieli proroczo: Będziemy go mieli w Szczecinie. Bardzo mnie to ujęło, gdyż wyczuwaliśmy, że Puck to nie jest pełne morze, a tylko małe okienko na nie...." Pamiętniki, Józef Haller, Londyn, 1964 r.

Część pamiątek, związanych z osobą gen. Józefa Hallera, ks. Józef Jarzębowski otrzymał od samego generała, z którym się przyjaźnił. Pozostałe przekazał do muzeum syn generała- Eryk - informuje Anita Rossa. - Od maja w naszym muzeum będzie dostępna dla zwiedzających wystawa „Zaślubiny polski z morzem 1920”. Będzie tam można zobaczyć m.in. obrączkę.

  • Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum
  • Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum
  • Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Obrączka w muzeum

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:licheńskie muzeum,   Licheń muzeum,   gen. Haller,   zaślubiny z morzem,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar Dziękuję autorowi za krótką notkę o tak ważkim dla każdego Polaka fakcie. Podziwiam, że choć anonimowo, ale zdobył się na niepożądany obecnie przez niektóre środowiska akt patriotyzmu. Dzisiaj w Pucku, niewielka grupa polskojęzycznych uczestników obchodów 100 rocznicy zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim zakłóciła uroczystość. Tak istotne dla nas fakty historyczne, drażnią i mobilizują wielu nieprzychylnych pomyślności Naszej Ojczyzny. W czyim interesie i na czyje polecenie to czynią?
Dodano: 10.02.2020 17:48    Przez: Józef Bąk
Ta w morzu dawno tego wyciagnięta przez detektorystów :)
Dodano: 10.02.2020 18:28    Przez: ~oj
Po II w.św.rząd londyński stwierdził,że nie interesuje go Wrocław,Szczecin, ani Pomorze,ale wyłącznie Kresy wschodnie.
Dodano: 10.02.2020 21:26    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.