Dzisiaj jest czwartek 9 kwietnia 2020, imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16948) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (20) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 5oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Konin. Dom Janiny Parathoner ma w tym roku tętnić życiem

Dodano: 16.02.2020 11:10
Źródło: LM.pl

Po Janinie Perathoner została tylko szafa, ale jej dom znowu zaczyna tętnić życiem. Zajrzeliśmy na ul. Staszica, żeby sprawdzić jak rozgościli się w nim konińscy artyści.

Janina Perathoner, która pisała pod pseudonimem Weneda, przekazała w marcu 2012 roku to, co miała najcenniejszego. Najpierw były to prawa autorskie do jej twórczości, a później dom z działką przy ul. Staszica. Sędziwa wówczas pisarka chciała zabezpieczyć swoją twórczość, a nieruchomość przeznaczyć na cele kulturalne, edukacyjne lub opiekuńcze. Janina Parathoner zmarła 29 stycznia 2014 roku. Aż do połowy ubiegłego roku w domu pisarki nic się nie działo. Miasto nie miało pomysłu na jego zagospodarowanie, a ponosiło koszty utrzymania ( blisko 5 tys. zł rocznie). Pojawił się jedynie pomysł na wyburzenie nieruchomości. 

Ostatecznie, po zmianie rządów w mieście, w lipcu ubiegłego roku dom wraz z działką przekazano konińskim artystkom: Ewie Gaj i Katarzynie Mijakowskiego. Obie miały tam otworzyć swoje pracownie, organizować wystawy, ale też prowadzić lekcje artystyczne dla dzieci i młodzieży. W końcu jednak Katarzyna Mijakowska z domu Wenedy zrezygnowała, a w jej miejsce swoją pracownię renowacji mebli zaczął prowadzić Jacek Rządzicki. Zobaczcie jak dzisiaj wygląda dom po pisarce i co będzie się w nim działo już w tym roku! Zaglądajcie też na fanpage w mediach społecznościowych: Dom Janiny Wenedy. Willa Weneda.

 

  • Konin. Dom Janiny Parathoner ma w tym roku tętnić życiem

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Każdy prowadzący swoją działalność gospodarczą musi sobie lokal wybudować lub wynająć i opłacać. Myślę, że i w tym przypadku będzie tak samo.
Dodano: 16.02.2020 15:09    Przez: Matilan

KOMENTARZE

Każdy prowadzący swoją działalność gospodarczą musi sobie lokal wybudować lub wynająć i opłacać. Myślę, że i w tym przypadku będzie tak samo.
Dodano: 16.02.2020 15:09    Przez: Matilan

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.