Skocz do zawartości
LM.plWiadomościBank Żywności w Koninie z "Ekomisją". Jak ograniczyć marnowanie?

Bank Żywności w Koninie z "Ekomisją". Jak ograniczyć marnowanie?

Dodano:
Bank Żywności w Koninie z "Ekomisją". Jak ograniczyć marnowanie?

Bank Żywności w Koninie podsumował miniony rok. Przedstawiono także plany na najbliższe miesiące. 

- Weszliśmy w rok 2020 z opóźnionym programem operacyjnym – pomoc żywnościowa. Zamiast we wrześniu, wydawanie produktów zaczęło się w styczniu tego roku – powiedział na wstępie Ireneusz Niewiarowski, prezes. - Podsumowując miniony rok mamy jednak 16.900 podopiecznych. W minionym roku odbyło się 120 warsztatów żywieniowych, rozdaliśmy 1.170.000 kilogramów żywności o wartości 6.350.000 złotych. Akcja Pogotowia Świętego Mikołaja przyniosła 4400 paczek. W tamtym roku pomagało nam 1778 wolontariuszy.

- Program operacyjny pomoc żywnościowa rozpoczął się z czteromiesięcznym opóźnieniem – potwierdziła Joanna Piekarczyk, dyrektor BŻ w Koninie. - Odbywa się już wydawanie produktów za pośrednictwem organizacji, które z nami współpracują. Poza tym organizujemy warsztaty kulinarne dla osób, które z tej pomocy korzystają. BŻ w Koninie współpracuje 26 gminami, które mają 17.000 podopiecznych. Program żywnościowy będzie realizowany do sierpnia 2020. Statystycznie każdy beneficjent tego programu otrzyma ok. 50 kilogramów żywności na osobę. Są to zróżnicowane produkty: cukier, olej, ser żółty, makaron, konserwy, ale także przetwory warzywne jak na przykład marchewka z groszkiem czy fasola, po raz pierwszy sok jabłkowy. Uzupełnieniem będą warsztaty kulinarne. Liczymy na to, że z formy nauki jak zdrowo, smacznie, bezpiecznie i tanio przygotować posiłek z produktów skorzysta około 1600 osób na 120 spotkaniach.

Od tego roku Bank Żywności w Koninie realizuje także program pod hasłem „Ekomisja – nie marnuję”. - Jest to nowy program skierowany do uczniów szkół podstawowych. W naszym regionie bierze w nim udział 10 szkół, ok oło 700 uczniów ze szkół: SP 15, 9, 6, 7 w Koninie oraz szkoły w okolicznych gminach: Stare Miasto, Rychwał i Babiak. Chodzi o to, aby od najmłodszego pokolenia edukować w zakresie niemarnowania – powiedziała Joanna Piekarczyk, dyrektor BŻ. - Program polega na tym, by w szkole powstały tematyczne koła zainteresowań, kluby niemarnowania żywności, gdzie zostaje zgłębiona wiedza odnośnie niemarnowania. Powstają także różne projekty ekologiczne. Program „Ekomisja” jest po raz pierwszy realizowany przez bank żywności i potrwa do kwietnia.

Poza tym w zakresie BŻ jest działalność wynikająca z przyjętej w zeszłym roku ustawy, która narzuca sieciom i sklepom obowiązek współpracy z organizacjami i przekazywanie żywności, która mogłaby być zniszczona i zmarnowana, a jest dystrybuowana do potrzebujących. - Z tych sklepów otrzymaliśmy do tej pory 34.812 kilogramów żywności o wartości powyżej 700 tysięcy złotych. To działanie dopiero się rozpoczęło – powiedziała Joanna Piekarczyk.

Poza tym Bank Żywności w Koninie wzbogacił się w nowy samochód ciężarowy do transportowania produktów spożywczych. Pojazd udało się zakupić dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Bank Żywności w Koninie z
Bank Żywności w Koninie z
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole