Dzisiaj jest wtorek 22 września 2020, imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17878) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Okręgu na Jeziorze Pątnowskim. 60 lat ... (0)Strażacy uratowali kota uwięzionego w przewodzie w ... (8)

Kratka czy odpływ liniowy? Postaw na lepsze rozwiązanie w swoim domu

Materiał promocyjny

Dodano: 17.02.2020 19:01

Prawidłowe a przede wszystkim skuteczne odprowadzenie wody to jedno z podstawowych zadań odwodnienia. To wykorzystywane jest zarówno w budynkach, jak i poza nimi - na podjazdach, czy w ogrodach. Istnieją dwie możliwości w zakresie stworzenie rozwiązania, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się wody z powierzchni - jest to odwodnienie punktowe, czyli kratki ściekowe nazywane także kanalizacyjnymi oraz odwodnienie liniowe. Czym różnią się między sobą i od czego tak naprawdę zależy ich wybór?


Gdzie wykorzystywane jest odwodnienie?

Odwodnienie jest bardzo częstym zjawiskiem wykorzystywanym w budownictwie. Może odnosić się ono do różnych obszarów i w zależności od tego - będzie miało różny charakter. Nie mniej jednak w każdym przypadku termin ten odnosi się do tego samego - czyli odprowadzania wody z konkretnej powierzchni.

Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Najczęściej z odwodnieniem można spotkać się w budynkach - w łazienkach oraz pomieszczeniach takich jak pralnie, czy suszarnie. W tym przypadku, w większości można mówić o odwodnieniu punktowym. Oznacza to odprowadzanie wody z wykorzystaniem kratek kanalizacyjnych. Nie można jednak sugerować się wyłącznie ogólnymi założeniami, ponieważ coraz częściej odwodnienia liniowe można spotkać także w łazienkach, gdzie montowane są prysznice bez brodzika. Oczywiście wyglądają one zupełnie, niż modele montowane poza budynkami - dodaje.

Z typowymi odwodnieniami liniowymi można spotkać się w kilku obszarach. Są to między innymi garaże, podjazdy, a przede wszystkim ogrody. Wykonanie odpływów tego typu w niektórych przypadkach jest wręcz konieczne. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na terenach nieprzepuszczalnych oraz utwardzonych. W momencie bardzo dużych opadów lub roztopów w okresie wiosennym należałoby wówczas czekać, aż woda odparuje. Mogłoby to wpływać na wytrzymałość powierzchni, czy nawet jej uszkodzenia. Ponadto decydując się na wykonanie odwodnienia liniowego w garażu, czy na podjeździe, można pozwolić sobie również na wygodne umycie samochodu. W takim przypadku woda niemal natychmiast zostaje usunięta.


Czym charakteryzują się kratki kanalizacyjne?

Standardowe kratki kanalizacyjne dostępne na rynku, są produkowane z tworzywa sztucznego lub jego połączenia ze stalą nierdzewną. Zazwyczaj różnica polega na tym, z jakiego materiału został wykonany ruszt kratki ściekowej. Zarówno jedne, jak i drugie są odporne na uszkodzenia, nie ulegają także odkształceniom. Użytkownicy bardzo często zauważają jednak, że zdecydowanie bardziej estetyczne są te modele, w których do produkcji rusztu użyto stali nierdzewnej.

Klasyfikacja tego typu produktów odbywa się z uwzględnieniem klasy obciążeń. Inne kratki kanalizacyjne wykorzystywane będą na powierzchniach przeznaczonych dla ruchu pieszego, inne tam, gdzie istnieje możliwość najazdu na nie samochodem - na przykład w garażu. Co więcej, odwodnienia punktowe charakteryzują się także różnymi:

  • kształtami - okrągłe lub kwadratowe,
  • rozmiarami,
  • podłączeniem - boczne lub dolne.

Odpływy liniowe - co je wyróżnia?

Odpływy liniowe klasyfikowane są według swojego przeznaczenia. Mogą to być odwodnienia wewnętrzne lub zewnętrzne. To, gdzie są wykorzystywane, w dużej mierze determinuje materiał, z jakiego zostały wykonane, a także ich budowa. 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dom,   budowa

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.