Dzisiaj jest sobota 4 kwietnia 2020, imieniny: Izydora, Wacława, Platona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17450) SPORT FORUM FIRMY (5474) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 2oC
Jutropogoda
9 / 5oC
Pojutrzepogoda
12 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ślesin. Kilka tysięcy bezpłatnych masek do rozdani ... (4)Pracownicy pogotowia mają miejsce odpoczynku międz ... (4)

Poznaj najczęstsze powody odrzucenia Twojego wniosku o pożyczkę

Materiał Partnera

Dodano: 18.02.2020 14:23

Odrzucenie wniosku o kredyt w banku lub pożyczkę w firmie pozabankowej to sytuacje, które zdarzają się nad wyraz dużej liczbie konsumentów. Wbrew obiegowej opinii, potencjalnych przyczyn odrzucenia wniosku może być naprawdę wiele. Co więcej, zdarza się również tak, że w konkretnym przypadku o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o finansowanie decyduje jednocześnie więcej, niż jeden czynnik.

Co wywołuje odmowę pożyczenia pieniędzy?


1. Negatywna historia kredytowa

Praktyka pokazuje, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku pożyczkowego jest zła historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej i/lub Biurach Informacji Gospodarczej.

Jeżeli na skutek zaległych płatności nasze dane figurują np. w BIK, musimy liczyć się z tym, że praktycznie każdy bank negatywnie rozpatrzy nasz wniosek, nawet jeżeli przedmiotem wniosku będzie zwykły kredyt konsumpcyjny, a nasza obecna zdolność kredytowa prezentuje się korzystnie.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku instytucji pożyczkowych. Oczywiście, te podmioty również dokonują weryfikacji danych potencjalnego pożyczkobiorcy w bazach, jednak sporo instytucji pożyczkowych prowadzi raczej elastyczną politykę w tym zakresie.

Na rynku można także znaleźć oferty pożyczek kierowane specjalnie do osób zadłużonych, a nawet osób mających zajęcie komornicze.

Tym niemniej, pozostaje faktem stwierdzenie, że również w odniesieniu do ofert instytucji pożyczkowych ogromna część składanych przez klientów wniosków o przyznanie pożyczki zostaje odrzucona właśnie z tytułu negatywnej historii kredytowej, która jest widoczna w określonych bazach informacji.


2. Pozornie korzystna historia kredytowa

Ten punkt odnosi się przede wszystkim do modelu działalności banków, ze szczególnym uwzględnieniem kredytów hipotecznych.

Klienci często są przekonani, że np. duża liczba spłaconych pożyczek pozabankowych albo zakupów ratalnych oraz brak opóźnień w spłacie tego typu zobowiązań zawsze oznaczają pozytywną historię kredytową.

Otóż niekoniecznie. Warto mieć świadomość, że np. w przypadku kredytów hipotecznych banki stosują rozbudowane modele scoringu kredytowego. W ramach oceny zdolności kredytowej bank może brać pod uwagę między innymi nawyki oraz tendencje finansowe klienta.

Pożyczki pozabankowe lub zakupy ratalne w dużej liczbie mogą zaś zostać uznane przez bankowych analityków jako przejaw skłonności do ryzykownego zadłużania się klienta na cele konsumpcyjne, przez co według banku klient staje się mniej wiarygodny.


3. Zbyt niska zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to po prostu ocena naszej obecnej oraz przyszłej (prognozowanej) wydolności finansowej przez bank lub firmę pożyczkową.

Oczywiście, modele oceny zdolności kredytowej będą różnić się w zależności od statusu potencjalnego pożyczkodawcy (czy jest nim bank czy firma pożyczkowa), rodzaju i kwoty pożyczki lub kredytu a także indywidualnej polityki prowadzonej w tym zakresie przez konkretną instytucję.

W odniesieniu do firm pożyczkowych zbyt niedostateczna zdolność kredytowa oznacza najczęściej zbyt niskie miesięczne dochody w połączeniu ze zbyt wysokimi średnimi wydatkami.

Warto jednak pamiętać, że wiele będzie tutaj zależeć od wysokości pożyczki. Dochody, które mogą okazać się dla instytucji pożyczkowej niewystarczające w przypadku wnioskowania o pożyczkę ratalną na kwotę 30 tysięcy złotych, mogą być jednocześnie jak najbardziej wystarczające jeżeli przedmiot wniosku będzie stanowić chwilówka na 3 tysiące złotych.

W odniesieniu do banków ocena zdolności kredytowej jest procesem nieco bardziej skomplikowanym, zwłaszcza jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne.

Tutaj bank bierze pod uwagę już nie tylko naszą historię w bazach, dochody oraz wydatki, lecz także całe mnóstwo innych czynników, w tym między innymi nasze wykształcenie, perspektywy branży w jakiej pracujemy, naszą historię zawodową, posiadany przez nas majątek i oszczędności oraz wiele innych zmiennych.

Oczywiście model scoringu kredytowego może znacząco różnić się w zależności od polityki danego banku.

Niektóre banki większą wagę przywiązują np. do formy zatrudnienia oraz stabilności osiąganych dochodów, inne z kolei mogą zwracać większą uwagę np. na wykształcenie klienta oraz specyfikę branży, w jakiej pracuje potencjalny pożyczkobiorca.

Jeżeli chcesz bardziej szczegółowo dowiedzieć się od czego zależy zdolność kredytowa i poznać metody jej oceny to polecamy Ci ten artykuł https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/zdolnosc-kredytowa/.


4. Brak możliwości udokumentowania dochodów

W przypadku kredytu bankowego należy liczyć się z automatycznym odrzuceniem wniosku, bez możliwości jakiejkolwiek negocjacji.

Natomiast firmy pożyczkowe najczęściej nie żądają od swoich klientów żadnej formy potwierdzenia osiąganych dochodów. We wniosku o przyznanie pożyczki na dowód osobisty znajduje się zwykłe oświadczenie o dochodach, w którym klient po prostu deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia.

Zdarza się jednak, że firma pozabankowa dokonuje dodatkowej weryfikacji np. poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem firmy lub też skorzystanie przez klienta z aplikacji takich, jak Instantor lub Kontomatik (teoretycznie służą one do potwierdzania danych osobowych, jednak oprócz tego usługi te pobierają również historię naszego rachunku bankowego).

Czy każdy pożyczkodawca pozabankowy zgodzi się pożyczyć na sam dowód tożsamości?

Oczywiście nie każdy. Jednakże spora część z nich jest dosyć elastycznych oraz informują w swoich materiałach np. o potencjalnej dostępności pożyczek na dowód, bez potrzeby dostarczania zaświadczeń wykazujących poziom zarobków. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto więc sprawdzić, jak prezentuje się model działania danego podmiotu w interesującym nas zakresie.

Więcej informacji o pożyczce na dowód przeczytasz w tej publikacji: https://zgasryzyko.pl/pozyczki-chwilowki-online/na-dowod-bez-zaswiadczen/.


5. Zbyt duża liczba wniosków o kredyt/pożyczkę złożonych w krótkim czasie

Negatywne rozpatrzenie naszej prośby o przyznanie kredytu lub pożyczki może spowodować także uprzednie złożenie dużej ilości wniosków kredytowych w innych instytucjach. Jeżeli każdy z tych wniosków został rozpatrzony negatywnie, należy liczyć się z tym, że bank odrzuci nasz wniosek "z automatu".

W odniesieniu do firm pożyczkowych taka sytuacja może mieć miejsce przede wszystkim wtedy, gdy staramy się o pożyczkę ratalną na wysoką kwotę oraz z długim okresem spłaty. W odniesieniu do tzw. chwilówek duża liczba wniosków pożyczkowych złożonych przez klienta raczej nie jest brana pod uwagę.


6. Aktywne lub zaległe zobowiązanie w danej firmie pożyczkowe

Klienci niestety nadal często nie czytają prospektów informacyjnych ani ramowych umów pożyczek zamieszczanych przez instytucje pożyczkowe na ich witrynach internetowych. Tymczasem dokumenty te niemal zawsze zawierają informację, że warunkiem uzyskania pożyczki w danej firmie (nazwijmy ją firmą X) to między innymi:

  • 1. Brak zaległych pożyczek w firmie X
  • 2. Brak aktywnych pożyczek w firmie X (możliwość posiadania przez klienta tylko jednej aktywnej pożyczki)

To jednak jeszcze nie wszystko.

Należy pamiętać, że poszczególne instytucje pożyczkowe bardzo często są częścią większych grup. Oznacza to, że na przykład 3 lub 4 różne firmy pożyczkowe obecne na rynku de facto należą do tego samego konsorcjum, co oczywiście oznacza płynną wymianę informacji pomiędzy tymi podmiotami.

Wniosek o pożyczkę może zostać więc odrzucony również w sytuacji, gdy co prawda nie mamy aktywnego ani zaległego zobowiązania w firmie X, jednak posiadamy aktywne lub zaległe zobowiązanie w firmie Y, należącej do tej samej grupy.


7. Niepoprawne wypełnienie wniosku o pożyczkę

Wnioski pożyczkowe niemal zawsze mają bardzo prostą strukturę, a jednak spora część spośród nich jest odrzucana właśnie dlatego, że klient nie wypełnił dokumentu w sposób poprawny. Jakie remedium można tutaj zalecić?

Oczywiście, wystarczy wypełniać dokumenty według instrukcji udzielonych przez firmę pożyczkową. Jeżeli więc np. w formularzu musi znaleźć się numer telefonu komórkowego, nie podawajmy numeru domowego z dodanym na początku numerem kierunkowym.


8. Brak możliwości skontaktowania się z klientem

Bardzo często firma pożyczkowa wymaga dodatkowej weryfikacji zdolności kredytowej przez rozmowę telefoniczną lub też ustalenie w ten sposób warunków pożyczki. Jeżeli więc konsultant firmy nie będzie w stanie się z nami skontaktować, to wniosek po upływie określonego czasu zostanie automatycznie odrzucony.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:pieniądze,   pożyczki

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.