Dzisiaj jest czwartek 24 września 2020, imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18253) SPORT FORUM FIRMY (5536) PRACA (67) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 16oC
Jutropogoda
22 / 14oC
Pojutrzepogoda
14 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Słońce zamiast węgla. ZE PAK zbuduje elektrownię s ... (0)Puchar Polski. Niespodzianka w Dobrowie, SKP lepsz ... (0)

Konin. Polscy nobliści w dziedzinie literatury. Galeria w bibliotece

Dodano: 19.02.2020 18:44
Źródło: LM.pl

W konińskiej bibliotece powstała niezwykła galeria. Przedstawia ona polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla.

To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1901 roku. Czytelnicy i osoby odwiedzające Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie mają szansę poznać pięcioro laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Wśród nich znaleźli się: Henryk Sienkiewicz, który odebrał Nobla w 1905 roku za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". Nie brakuje też portretu Władysława Reymonta, który otrzymał wyróżnienie w 1924 roku "za wybitny polski epos narodowy Chłopi" i Czesława Miłosza, który w 1980 roku odebrał Nobla za to, że "z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie wystawiony jest człowiek w świecie ostrego konfliktu".

Są też dwie wybitne pisarki. Wisława Szymborska, która otrzymała Nagrodę Nobla w 1996 roku za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". I najnowsza polska noblistka – Olga Tokarczuk, wyróżniona „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

fot. MBP Konin

  • Konin. Polscy nobliści w dziedzinie literatury. Galeria w bibliotece

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

No nie wiem-promujecie Tokarczuk zamiast Zenka-czy chcecie,żeby jakaś dżuma pisowska wpadła do Was na kontrolę?
Dodano: 20.02.2020 22:33    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.