Dzisiaj jest środa 1 kwietnia 2020, imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17506) SPORT FORUM FIRMY (5469) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 3oC
Jutropogoda
7 / 5oC
Pojutrzepogoda
7 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Obowiązek noszenia masek. List otwarty lekarzy PPO ... (3)Konin. Zamknięty park i zakaz korzystania z roweró ... (0)

Soczewki kontaktowe - wszystko, co musisz wiedzieć o szkłach kontaktowych!

Materiał promocyjny

Dodano: 21.02.2020 11:00

Soczewki kontaktowe to jeden z najwygodniejszych sposobów korekcji wad wzroku. Nie ma z nimi takich problemów, jak z okularami. Szkła nie parują i nie ograniczają widoczności w żaden sposób. Każdy, kto chce kupić sobie pierwsze soczewki kontaktowe zastanawia się, jak je dobrać albo jak właściwie je nakładać? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą znać najważniejsze informacje na temat soczewek kontaktowych!
 

Soczewki kontaktowe - dla kogo jest to dobry wybór?

Szkła kontaktowe może nosić praktycznie każdy. Jedynym przeciwwskazaniem są choroby powierzchni oczu, zwłaszcza rogówki. Jeśli chcemy mieć pewność, czy możemy nosić soczewki kontaktowe, należy udać się do okulisty lub optometrysty na badanie i to dokładnie sprawdzić. Niekiedy mówi się, że ktoś ma “za delikatne oczy” do noszenia soczewek. Owszem, są osoby bardziej podatne na podrażnienia oczu, ale w większości przypadków i one mogą swobodnie nosić szkła. Wystarczy je tylko odpowiednio dobrać. Trzeba wtedy zwrócić uwagę nie tylko na posiadaną wadę, ale także na czas użytkowania produktu oraz materiał, z jakiego jest wykonany. Na rynku istnieje naprawdę wiele rodzajów soczewek kontaktowych: https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki.
 

Jak wybrać idealne szkła kontaktowe?

Nigdy nie powinniśmy samodzielnie wybierać parametrów i mocy soczewek. Przed kupnem pierwszych szkieł należy udać się do specjalisty: okulisty lub optometrysty, który zmierzy wszystkie wymagane parametry i zbada stan oczu. I nie chodzi tu tylko o wadę wzroku! Należy dobrać takie parametry, jak BC (promień krzywizny bazowej) i DIA (średnica). Poza tym liczy się także stopień uwodnienia oraz tlenoprzepuszczalność materiału soczewki. Wszystkie te rzeczy - odpowiednie dla naszego oka - musi określić osoba posiadająca fachową wiedzę. Samodzielne dobieranie takich parametrów nie jest bezpieczne, stąd potem biorą się mity o szkodliwości soczewek. Istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Można podzielić je na cztery grupy, biorąc pod uwagę: zastosowanie szkieł, czas noszenia oraz rodzaj materiału, z którego są wykonane. Podział soczewek kontaktowych ze względu na ich zastosowanie:

 • korekcyjne,
 • lecznice,
 • kosmetyczne (estetyczne, zmieniające kolor tęczówki).

Podział soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia:

 • jednodniowe,
 • dwutygodniowe,
 • miesięczne,
 • kwartalne,
 • roczne.

Podział soczewek kontaktowych ze względu na rodzaj materiału:

 • Twarde, wykonane ze szkła organicznego polimetakrylanu metylu (PMMA). Mają dużą sztywność, ale za to wysoką przepuszczalność tlenu.
 • Miękkie: zazwyczaj hydrożelowe albo silikonowo–hydrożelowe.
   

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Pierwsze zakładanie soczewki może być nieco stresujące. Nie jest to dla nas naturalna czynność i niektórzy obawiają się, że mogą uszkodzić sobie oko albo że nie będą już potrafili samodzielnie wyjąć delikatnej soczewki z oka. Każdy, kto bardzo boi się zakładania i zdejmowania soczewek, ale chce je nosić, może udać się na konsultację do okulisty lub optometrysty. Ci specjaliści organizują specjalne szkolenia z zakładania soczewek wraz z dokładnym doborem parametrów szkieł. Nie wypuszczą pacjenta z gabinetu, dopóki nie upewnią się, że ten na pewno sobie sam poradzi z dalszym używaniem i pielęgnacją soczewek. Jeśli jednak po takiej lekcji prowadzonej przez specjalistę ktoś nadal nie czuje się wystarczająco pewnie, może skorzystać z następującej instrukcji zakładania szkieł:

 1. Usiądź naprzeciwko lustra. Na blat podłóż warstwę ochronną, np. chusteczkę higieniczną. Dzięki temu łatwiej znajdziesz soczewkę, jeśli ci spadnie przez przypadek. Z tego samego powodu pierwsze zakładanie nie powinno odbywać się na stojąco.
 2. Otwórz opakowanie z soczewką.
 3. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem. Bardzo dokładnie spłucz mydło i wysusz dłonie.
 4. Wyjmij soczewkę z opakowania.
 5. Palcem wskazującym podciągnij górną powiekę do góry, kciukiem dolną powiekę do dołu. uzyskaj efekt “wytrzeszczonego oka”, czyli łatwy dostęp do powierzchni oka.
 6. Soczewkę delikatnie połóż na placu wskazującym swojej dominującej dłoni. Musi mieć kulisty kształt! Jeśli go nie ma, to jest na złej stronie i trzeba ją odwrócić.
 7. Delikatnie umieść soczewkę na źrenicy. Dobrze, jeśli usłyszysz charakterystyczny dźwięk, który przypomina kliknięcie.
 8. Poruszaj okiem w lewo, prawo, w dół i w górę. Zamrugaj, aby upewnić się, że nic ci nie przeszkadza i nie wypada.
 9. Jeśli czujesz soczewkę na oku, to znaczy, że albo jest brudna albo źle założona. Zdejmij ją i powtórz procedurę zakładania od początku.
 10. Prawidłowo założona soczewka jest niewyczuwalna. Nie może drażnić oka ani w żaden sposób przeszkadzać użytkownikowi. Po założeniu soczewek należy umyć pudełko i pozostawić je do wyschnięcia na czystej chusteczce higienicznej. Potem należy ponownie umyć ręce. Ważne! Nigdy nie trzemy oczu, jeśli mamy na nich soczewki. Ponadto kobiety powinny nakładać szkła kontaktowe przed zrobieniem makijażu, aby nie rozmazać go łzami (niekiedy może pojawić się lekkie i chwilowe łzawienie) oraz nie zabrudzić soczewki i powierzchni oka kosmetykami.
   

Jak zdejmować szkła kontaktowe?

Procedura jest bardzo prosta, choć na początku może także stresować. Podobnie jak przy zakładaniu niezbędne jest przygotowanie “całego stanowiska pracy”. Wszystko po to, aby nie zgubić soczewki stojąc gdzieś w łazience. Jak zatem zdjąć soczewki?

 1. Przygotuj miejsce do ściągnięcia soczewek i umyj ręce.
 2. Złap górną powiekę palcem wskazującym i unieś ją do góry, a dolną powiekę lekko ściągnij kciukiem.
 3. Jeśli zdejmujesz soczewki pierwszy raz, to wykorzystaj sposób delikatnego przesuwania palcem soczewki w dół. Kiedy się lekko zmarszczy i zsunie ze centralnej części rogówki oka, można ją złapać i wyjąć.
 4. Innym sposobem jest złapanie soczewki od boków palcem wskazującym i kciukiem, a następnie zsunięcie jej jednym ruchem.
 5. Umyj soczewkę i schowaj ją do pudełka (jeśli nie była jednorazowa) wypełnionego odpowiednim płynem do pielęgnacji i higieny. Nigdy nie używaj do przechowywania soczewek wody!.
 6. Jeśli wyrzucamy soczewki, to nigdy nie wyrzucajmy ich do zlewu! W trosce o dobro środowiska zdejmijmy je na chusteczkę, a następnie wyrzućmy do śmieci, ponieważ spora część zużytych soczewek trafia do oceanów.
   

Jak dbać o szkła kontaktowe?

Przed każdym użyciem oraz po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić soczewki. Do tego będzie niezbędny płyn do soczewek. Szkło należy nim delikatnie obmyć, a następnie albo delikatnie założyć je na oko lub odłożyć do wcześniej przygotowane pudełka na soczewki. Dobrze przygotowane pudełko to takie, które zostało umyte i wypełnione tym samym płynem pielęgnacyjnym. Nigdy nie powinniśmy używać wody do czyszczenia soczewek i pojemników, ponieważ nigdy nie usunie ona bakterii i innych zanieczyszczeń w taki sposób jak specjalnie przeznaczony do tego produkt. Płyn do soczewek ma właściwości odkażające, pielęgnujące i odbiałczające. Usunięcie z powierzchni soczewki wszelkich zanieczyszczeń chroni użytkownika przed poważnymi infekcjami oczu i podrażnieniami. Każdy, kto choć raz założył niedokładnie wyczyszczoną soczewkę wie, jak duży potrafi ona sprawić dyskomfort a nawet ból już po kilku minutach noszenia. Jeśli czujemy, że soczewka nie jest dobrze nałożona lub wyczyszczona, zdejmijmy ją i po wyczyszczeniu zaaplikujmy jeszcze raz. W sytuacji, w której skończy nam się płyn do soczewek, w ramach wyjątku można zastosować do tych działań sterylną sól fizjologiczną. Warto kupić także dedykowane krople nawilżające i aplikowac je do oczu w ciągu dnia (jeśli poczujemy taką potrzebę) lub po zdjęciu szkieł. Uwaga! Nigdy nie zakładajmy soczewek, jeśli minął ich termin ważności. Jeśli soczewki są miesięczne, nie możemy ich użyć 31 dni po otwarciu, nawet jeśli wyglądają “w porządku”.
 

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

O negatywnych skutkach noszenia soczewek możemy mówić tylko w następujących sytuacjach: Jak widać wystarczy zachować zdrowy rozsądek, aby noszenie soczewek kontaktowych było w pełni bezpieczne i wygodne. Jeśli już podczas nakładania szkieł czujemy, że coś jest nie tak i nie wiemy, czy damy radę w nich wytrzymać - wtedy zrezygnujmy. Niekiedy na zmęczone oczy najlepiej założyć okulary, choć dobrze dobrane soczewki radzą sobie nawet w sytuacjach, gdy jesteśmy mocno zmęczeni.

 • gdy soczewki są źle dobrane,
 • gdy zakładamy soczewki na uszkodzoną rogówkę (lub mamy jakąkolwiek infekcję lub stan zapalny oka),
 • gdy nosimy przeterminowane szkła,
 • gdy nie czyścimy odpowiednio soczewek lub źle je przechowujemy,
 • gdy nie myjemy rąk przed założeniem/zdjęciem soczewek,
 • gdy za długo nosimy twarde, kolorowe szkła specjalne (przeznaczone do krótkotrwałego noszenia).

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   okulary,   soczewki kontaktowe

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.