Dzisiaj jest środa 1 kwietnia 2020, imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17516) SPORT FORUM FIRMY (5469) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 3oC
Jutropogoda
7 / 5oC
Pojutrzepogoda
7 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Obowiązek noszenia masek. List otwarty lekarzy PPO ... (3)Konin. Zamknięty park i zakaz korzystania z roweró ... (0)

Żeby prokurator z Konina mógł oskarżyć prokuratora generalnego

Dodano: 25.02.2020 22:31

- W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, wzorem Związku Radzieckiego, polska prokuratura została poddana systemowi pionowego nadzoru i ten sposób zorganizowania jej pracy przetrwał do dzisiaj - powiedział wczoraj w Koninie Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

Jak się okazuje, nie zmieniono tego po 1989 roku, bo różnice w poglądach na ten temat były między politykami i prawnikami tak duże, że przebudowę prokuratury odłożono na później. A że taki układ pozwalał władzy w mniejszym lub większym stopniu kontrolować sprawy dla niej niewygodne – o większość skłonną do reorganizacji prokuratury było trudno.

- A chodzi o doprowadzenie do takiej sytuacji - tłumaczył gość Akademii Demokracji – żeby prokurator z Konina mógł wszcząć i prowadzić sprawę nawet przeciwko prokuratorowi generalnemu. Dlatego prokuratura winna mieć szefa niezależnego od władz politycznych i nie  musi to wcale być prokurator – wystarczy, żeby została nim osoba o dużym autorytecie prawniczym.

Zamiast polityków pracę prokuratorów powinien natomiast kontrolować sąd. I – co ważne - powinni oni odpowiadać za popełnione błędy, w wyniku których ktoś poniósł wymierną krzywdę.

Lex Super Omnia (prawo ponad wszystko) to, liczące dzisiaj około 240 osób, stowarzyszenie prokuratorów zarejestrowane na początku 2017 roku, którzy nie zgadzają się na sprzeczne z prawem ograniczanie niezależności prokuratorów przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Bo – jak uważają – tak w latach 2005-2007 jak i po 2015 doszło do dalszego podporządkowania tej instytucji rządzącym.

- Przez lata udało nam się dopracować jakichś zasad awansu zawodowego prokuratorów, którzy aby przejść na wyższy szczebel w hierarchii musieli przepracować określoną liczbę lat na szczeblu niższym – tłumaczył zgromadzonym w Konińskim Domu Kultury Krzysztof Parchimowicz. – Podstawą awansu były też oceny pracy i konkursy, do których mogli stanąć wszyscy.

Choć żadna władza nie była wolna od pokusy wpływania na prokuraturę, obecna usiłuje podporządkować ją sobie całkowicie. W tym celu wymieniono obsadę niemal wszystkich z około tysiąca stanowisk funkcyjnych w całym kraju, zaczynając od Prokuratury Generalnej i prokuratur apelacyjnych, skąd pozbyto się ponad stu prokuratorów, a na kierownikach wydziałów w prokuraturach rejonowych skończywszy. Na awans mogą natomiast liczyć tylko osoby posłuszne a przede wszystkim zaufane. A żeby nikomu nie przyszło jednak do głowy silenie się na niezależność, główną ścieżką awansu jest delegowanie. Bo delegowanego prokuratora można w każdej chwili odwołać do macierzystej jednostki.

Delegowanie jest też formą szykany wobec prokuratorów nieposłusznych, jak w przypadku Mariusza Krasonia, którego przeniesiono z Krakowa do Wrocławia, choć w swoim mieście miał pod opieką schorowanych rodziców. Z kolei Piotr Skiba z warszawskiej prokuratury za wszczęcie śledztwa w sprawie znieważenia konstytucyjnego organu RP przeciwko Cezaremu Gmyzowi, który na twitterze nazwał prof. Małgorzatę Gersdorf szlampą (z niem. szmata, suka, zdzira), został zesłany do Grodziska Mazowieckiego. Jeszcze inny prokurator, ojciec czwórki małych dzieci, z Płocka został przeniesiony do Częstochowy.

- Ta władza nie dopuści, żeby miała zostać poddana ocenie prawnej, a więc jest bardzo zdeterminowana, żeby podporządkować sobie wymiar sprawiedliwości w stopniu możliwie najwyższym – tłumaczył Krzysztof Parchimowicz. – Temu ma też służyć planowane spłaszczenie struktury sądownictwa.

Krzysztof Parchimowicz jest absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W prokuraturze pracuje od 1984 roku. Przed marcem 2016 roku, kiedy został zdegradowany do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, przez kilkanaście lat pracował w Prokuraturze Generalnej, którą reprezentował przed Sądem Najwyższym.

  • Żeby prokurator z Konina mógł oskarżyć prokuratora generalnego

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Kto i PO co przysłał prokuratora Parchimowicz? My Naród Polski mamy szczególne powody, aby nie ufać cudzym autorytetom.
Dodano: 26.02.2020 00:02    Przez: Józef Bąk
avatar Pan redaktor Robert Olejnik wreszcie zdjął maskę?
Dodano: 26.02.2020 00:03    Przez: Józef Bąk
avatar Panie Alfred Michalczyk. Pytałem kto i PO co i zapomniałem o KOD-zie? Poczuł sie Pan pominięty. Przepraszam. Chcecie w społeczeństwie obudzić demony? Przeceniacie się, bo one budzą się tylko wtedy, gdy rozum śpi. Na nieszczęście dla Was Naród zaczął myśleć samodzielnie.
Dodano: 26.02.2020 14:51    Przez: Józef Bąk

KOMENTARZE

avatar Kto i PO co przysłał prokuratora Parchimowicz? My Naród Polski mamy szczególne powody, aby nie ufać cudzym autorytetom.
Dodano: 26.02.2020 00:02    Przez: Józef Bąk
avatar Pan redaktor Robert Olejnik wreszcie zdjął maskę?
Dodano: 26.02.2020 00:03    Przez: Józef Bąk
Pan ''Bąk'' nie zamierza zdjąć maski i z pełnym oddaniem broni demolowania praworządności w Polsce. Bawi mnie to, gdy tzw ''prawica'', która nie ma nic wspólnego z konserwatywnym światopoglądem nie wzdryga się korzystać ze wzorców wypracowanych przez stalinistów. Panie ''Bąk'' wstyd.
Dodano: 26.02.2020 11:54    Przez: Alfred Michalczyk
My naród polski, czyli kto ? Jedną z cech przynależności do narodu jest szacunek dla jego języka. U Pana ''Bąka'' tego szacunku nie widać. Dostrzegam raczej obce naszej historii stalinowskie podejście do zasad praworządności. Panie ''Bąk'', to kto Pana tu przysłał ?
Dodano: 26.02.2020 12:55    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Panie Alfred Michalczyk. Pytałem kto i PO co i zapomniałem o KOD-zie? Poczuł sie Pan pominięty. Przepraszam. Chcecie w społeczeństwie obudzić demony? Przeceniacie się, bo one budzą się tylko wtedy, gdy rozum śpi. Na nieszczęście dla Was Naród zaczął myśleć samodzielnie.
Dodano: 26.02.2020 14:51    Przez: Józef Bąk
Panie ''Bąk'' Pan konfabuluje jak stalinowski oficer polityczny. Panu się wydaje, że tacy jak Pan, to sól tej ziemi ale to zwyczajne marzenie ludzi bez kompetencji i wiedzy. Proszę ujawnić swoje prawdziwe nazwisko a nie kryć się pod wymyślonym pseudonimie partyzanta z lasu wyciętego przez Szyszkę.
Dodano: 26.02.2020 15:30    Przez: Alfred Michalczyk
avatar my - naród....czyli kto ???
Dodano: 26.02.2020 16:05    Przez: zx
avatar do zx. Dosłownie Polacy, dla których Polskość jest normalnością. Tacy, których nie dziwi Polskość pisana z wielkiej litery. Dla was jest to obce i nikogo to nie dziwi.
Dodano: 26.02.2020 19:01    Przez: Józef Bąk
avatar Panie Alfred Michalczyk, co to za metody? Nazwisko? Jeżeli podam inne, może Pan zaproponuje jakie, to będzie prawdziwie? To Pan decyduje o tym, które nazwiska są prawdziwe? Może nic Panu nie mówi moje nazwisko i to jest problemem? W jakim celu chce mnie Pan weryfikować moje personalia? Gdy coś złego mi się stanie, a mam podstawy do obaw, to Pana środowisko będzie kojarzone z tym co mnie spotka. Lepiej niech Pan i jemu podobni mnie omijają. Do tej pory nikt nie deklarował wrogości wobec mnie i nikomu nie zależało na poznaniu moich personaliów. Chcecie mnie zastraszyć, a może „nauczyć” pływać z rękami związanymi z tyłu?
Dodano: 26.02.2020 19:24    Przez: Józef Bąk
Pan ''Józef Bąk'' mam wątpliwość, czy to prawdziwe nazwisko osoby, która nadała wyłącznie sobie samozwańczo prawo bycia Polakiem, co jednocześnie ma ponoć oznaczać, że tacy jak ja Polakami nie są judzi i ubliża, dzieli i pomawia, konfabuluje i kłamie. Ot smutny efekt moralnego upadku elektoratu PiS.
Dodano: 26.02.2020 20:50    Przez: Alfred Michalczyk
I tak umorzą śledztwo
Dodano: 26.02.2020 07:50    Przez: Romek Ress
Kolejne świetne spotkanie zorganizowane w ramach konińskiej AKADEMII DEMOKRACJI. Gość - prokurator z wieloletnim stażem - pokazał nam z jakim mozołem i przy jakich przeciwnościach budowane jest w Polsce państwo prawa. Dzięki takim ludziom, jak Pan prokurator Parchimowicz trzeba mieć nadzieję i wiarę, że Polacy nie pozwolą na powrót do stalinowskiej w duchu i działaniu pseudo praworządności.
Dodano: 26.02.2020 11:23    Przez: Alfred Michalczyk
Ty to się schyl i podnieś co Ci wypadło ....!!!
Dodano: 26.02.2020 19:27    Przez: ~lex

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.