Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18093) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -3oC
Pojutrzepogoda
1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (2)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Śledczy badają przyczyny i okoliczności pożarów zakładów w Turku

Dodano: 2.03.2020 14:27
Źródło: LM.pl

Trwa śledztwo w sprawie pożarów dwóch dużych zakładów w Turku i Malanowie. W obu wypadkach znane są póki co jedynie wstępne przyczyny powstania ognia.

Do pierwszego pożaru doszło w nocy z 26 na 27 listopada ubiegłego roku w Turku. W zakładzie produkującym meble ogień zniszczył halę produkcyjną, a szacunkowa wartość strat to 100 mln zł.

- Na miejscu zdarzenia, pod nadzorem prokuratora przeprowadzono szczegółowe oględziny z udziałem specjalistów i biegłych z zakresu pożarnictwa, nadzoru budowlanego oraz instalacji i urządzeń i aparatury elektrycznej. W toku oględzin wykorzystane było urządzenie skanujące umożliwiające dokonanie rekonstrukcji obrazu w formacie 3D – informuje Aleksandra Marańda, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Śledczy zaplanowali kolejne oględziny po demontażu elementów konstrukcyjnych dachu i ścian hali produkcyjnej. Mają się one odbyć w najbliższym czasie. Potem powołany zostanie zespół biegłych, który wyda opinię w zakresie przyczyn powstania pożaru. Ze wstępnych oględzin miejscem zainicjowania ognia była hala chromowni. W przypadku zakładu w Malanowie, w którym pożar wybuchł 14 stycznia tego roku i zajął budynek o powierzchni 2400 metrów kwadratowych, wstępnie ustalono, że przyczyną mogło być zatarcie łożyska silnika elektrycznego.

- W toku postępowania przesłuchano 10 świadków, zabezpieczono rejestratory kamer monitoringu zakładowego, dokumentację techniczną budynku i urządzeń, które uległy spaleniu oraz części urządzenia, tj. wytwornicy pary w postaci elementu silnika elektrycznego i dyszy palnika gazowego – informuje Aleksandra Marańda. - W sprawie powołano biegłego z dziedziny budownictwu w zakresie instalacyjno-inżynieryjnej instalacji elektrycznych i sieci w celu stwierdzenia czy części wyżej wspomnianych urządzeń mogły przyczynić się czy też przyczyniły się do powstania pożaru – dodaje.

Po tej opinii, śledczy planują powołanie biegłego z dziedziny pożarnictwa. Straty w przypadku zakładu w Malanowie oszacowano na 12,5 mln zł.

fot. miastoturek.pl

  • Śledczy badają przyczyny i okoliczności pożarów zakładów w Turku

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.