Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń.Msza w intencji pielgrzymów w czasie zagrożonym epidemią

Licheń.Msza w intencji pielgrzymów w czasie zagrożonym epidemią

Dodano:
Licheń.Msza w intencji pielgrzymów w czasie zagrożonym epidemią

W pierwszą wielkopostną niedzielę w licheńskiej bazylice modlono się między innymi w intencji pielgrzymów w czasie zagrożonym epidemią.

- Modlimy się w intencji pielgrzymów i ofiarodawców, w intencji Ojczyzny, Europy i świata, w czasie zagrożenia epidemią, błagamy Boga o miłosierdzie i ocalenie – powiedział ksiądz Janusz Kumala, kustosz licheńskiego sanktuarium. 

Nawiązując do listu biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu, ksiądz kustosz podkreślił, że także w licheńskim sanktuarium w tym roku przeżywana będzie istotna rocznica. - Nie byłoby tego sanktuarium, gdyby 170 lat temu niebo nie dało znaku, że to miejsce zostaje wybrane.” W 1850 roku w lesie grąblińskim na terenie parafii licheńskiej, Mikołaj Sikatka dostąpił objawienia Matki Bożej. Maryja wzywała do nawrócenia, pokuty i przemiany życia, zapowiadając nadejście bolesnego znaku, epidemii. Nie wysłuchano Mikołaja. Dopiero w 1852, gdy zapowiedź się ziściła, a epidemia cholery szalała w Europie (nawiedziła również ziemię konińską), przypomniano sobie o słowach Maryi – wyjaśnił marianin. – Przy maleńkim obrazie Matki Bożej Licheńskiej, który znajduje się teraz w tej ogromnej bazylice, reakcja była spontaniczna. Przypomniano sobie, co mówił pasterz i tłumnie zaczęto zbierać się przed obrazem zawieszonym wówczas w lesie na sośnie. Tysiące ludzi przybywało codziennie, aby się modlić i by Matka Boża wybłagała u Syna ocalenie ziemi konińskiej i wszystkich zagrożonych śmiercią ze strony epidemii.” Cudowny Obraz został uroczyście przeniesiony do kościoła parafialnego we wrześniu 1852, by od 2006 roku ostatecznie znaleźć się w licheńskiej bazylice.

- Takie wydarzenia nie są przypadkiem. To znaki czasu, o których wspomniał ksiądz biskup w liście – stwierdził ks. J. Kumala. – Patrząc na historię Kościoła, w chwilach zagrożenia, ludzie wierzący udawali się do świątyń, by prosić Boga o przebaczenie, miłosierdzie i ocalenie. Wierni modlili się, prosząc o pokój na świecie, ocalenie przed wojnami, uchronienie przed niebezpieczeństwem światowej epidemii.

W najbliższą niedzielę, 8 marca, w przypadający Międzynarodowy Dzień Kobiet, księża marianie zapraszają na uroczystą mszę o godz. 12.00. 

Czytaj więcej na temat:Licheń, sanktuarium, epidemia,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole