Dzisiaj jest niedziela 29 listopada 2020, imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17375) SPORT FORUM FIRMY (5545) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
II liga. Wilki zgodnie z planem, pewna wygrana w G ... (0)Konin. Świąteczna Zbiórka Żywności w sklepach potr ... (2)

Widzialna Ręka Konina. Internauci chętni do niesienia pomocy

Dodano: 15.03.2020 17:11
Źródło: LM.pl

Ponad 1500 osób w ciągu 24 godzin. W mediach społecznościowych powstała grupa „Widzialna Ręka Konina”. Jej celem jest niesienie pomocy potrzebującym w czasie dwutygodniowej izolacji.

Stan zagrożenia epidemicznego, zamknięcie szkół i przedszkoli, ograniczenie handlu i działalności placówek kultury oraz sportu. Do tego zalecenie pozostania w domach, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To spowodowało, że w całym kraju powstają inicjatywy społeczne, których celem jest pomoc osobom starszym, schorowanym, niepełnosprawnym i samotnym. Na klatkach schodowych niektórzy zawieszają specjalne ogłoszenia, a w nich sąsiedzi oferują przyniesienie zakupów, czy wyprowadzenie psa na spacer. Zainspirowało to Damiana Kruczkowskiego, dyrektora konińskiej biblioteki oraz regionalisty i społecznika, do zorganizowania oddolnej akcji pomocy w Koninie i okolicach. Grupa powstała wczoraj, a dzisiaj już ma 1587 członków.

- Rozrosła się w tempie błyskawicznym – mówi z niedowierzaniem Damian Kruczkowski. - Ta grupa ma za zadanie przyciągać ludzi i tu miałyby się tworzyć podgrupy. To nie jest organizacja tylko punkt, w którym spotykają się ludzie, którzy chcą pomóc i którzy takiej pomocy potrzebują – dodaje.

Chodzi o wszelkiego rodzaju wsparcie. Nie tylko zrobienie i dowiezienie zakupów, ale też dzielenie się zapasami, pomoc w nauce online, wsparcie psychologiczne online, zebranie zapotrzebowania na lekarstwa, czy przekazanie zwierzęcia pod czyjąś opiekę na okres kwarantanny.

- Powinniśmy starać się wyszukiwać takie osoby, które potrzebują pomocy. Dopytywać sąsiadów, krewnych, przecież każdy zna ogromną liczbę osób i taką informację można zdobyć. A okazuje się, że ludzi chętnych do pomocy jest ogrom – mówi Damian Kruczkowski.

Członkowie grupy zdają sobie sprawę z tego, że osoby starsze i samotne często nie mają dostępu do internetu. Aktualnie trwa rozeznanie przez organizacje działające na rzecz potrzebujących, komu i w jaki sposób trzeba pomóc. Pojawił się też apel o rozglądanie się i dopytywanie, a w ramach grupy dzielenie się informacjami. Chodzi przede wszystkim o określenie konkretnych potrzeb, które będzie można wspólnie zrealizować. Grupa ma być też wsparciem na przykład dla osób, do których zgłosi się kilkoro potrzebujących sąsiadów.

- Jak ktoś napisze, że nie da rady wszystkich „obskoczyć” to ktoś inny z grupy będzie mógł pomóc. Wtedy ta nasza grupa będzie miała sens – mówi Damian Kruczkowski. - Nikt nie zostanie bez pomocy – dodaje.

Wszystko co robić będą członkowie „Widzialnej Ręki Konina” ma odbywać się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

  • Widzialna Ręka Konina. Internauci chętni do niesienia pomocy

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

W końcu coś mądrego. We Włoszech samorządy i kluby sportowe zbierają pieniądze na respiratory. Rząd W.Brytanii zapowiedział, że kupi każdą ilość respiratorów i poprosił firmy by przestawiły produkcję na to, jeśli mogą. Proponuję by KBO przeznaczyć w tym roku na respiratory lub leki. Nie schody w szkole czy chodnik. Co do leków to Chiny wychodzące z epidemii przypomniały USA temat sprzed miesięcy: wojna handlowa. Mark Rubio (szycha w USA) przyznał, że choć USA jest liderem w innowacji farmaceutycznej to od 80-90% antybiotyków importują z Chin w tym z własnych fabryk. Przyznał, że bez dostaw z Chin koronawirus w USA opanuje się po 3 latach! Polecam ekologom przyczepiać się dalej do kominów elektrowni by je zamknąć i kupić ekoprąd z Niemiec. W kryzysie zostawią Was w domach bez prądu i z zimna umrze więcej Polaków niż od wirusa. Widzicie co znaczy NIEZALEŻNOŚĆ w produkcji pewnych produktów? Widzicie, że wolna ręka rynku nie działa jak jest kryzys?
Dodano: 16.03.2020 11:10    Przez: Marcin Swoinski

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.