Dzisiaj jest czwartek 9 lipca 2020, imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17809) SPORT FORUM FIRMY (5506) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 14oC
Jutropogoda
20 / 17oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Krzymów. Urzędnicy przystąpili do akcji pomocowej ... (0)Konin. Miejski Płatny Parking powiększony od począ ... (3)

Miłośnicy przyrody walczą o Złotą Górę. Nadleśnictwo uspokaja

Dodano: 24.03.2020 10:03
Źródło: LM.pl

Wycinka drzew nie jest prowadzona na terenie rezerwatu Złota Góra, a poza nim. Tak pojawienie się tam ciężkiego sprzętu tłumaczy Nadleśnictwo Konin.

Złota Góra to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Konina. W ubiegłym tygodniu media społecznościowe obiegły zdjęcia, na których widać wycinanie drzew niedaleko Złotej Góry. To zbulwersowało internautów.

- Ratujmy Złotą Górę! - pisali zainteresowani i pod takim hasłem ruszyła akcja, której celem było zdobycie informacji z Nadleśnictwa o powodach wycinki.

Do akcji włączyła się między innymi Miłosława Stępień, ekolożka i członkini partii „Zieloni”.

- Zaangażowałam się w sprawę, bo od zeszłego roku dostaję liczne prośby od ludzi, którzy bywają w lasach koło Bieniszewa, a w tym roku również koło Złotej Góry, że odbywają się masowe wycinki. Ludzi to martwi, bo kochają te tereny, bywają tam na spacerach i w celach rekreacyjnych, a teraz znikają całe połacie lasów. W czasach kiedy już wiemy, że są postępujące zmiany klimatu, tak duże wycinki nie powinny mieć miejsca – mówi Miłosława Stępień.

Ekolożka podkreśla jednocześnie, że tego rodzaju działania źle wpływają na zwierzęta i ptaki, a trwa okres lęgowy. Nadleśnictwo uspokaja, że priorytetem ich działań jest troska o las.

- Każdego dnia sadzimy, pielęgnujemy i wycinamy drewno, dostarczając je do polskich domów i firm – informuje Grzegorz Bąk, rzecznik Nadleśnictwa Konin. - W związku z napływającymi do nas pytaniami o prowadzone prace w rezerwatach przyrody informujemy, że w rezerwatach przyrody znajdujących się w okolicy Bieniszewa (rezerwat Bieniszew, Sokółki, Pustelnik i Mielno) nie są i nie były prowadzone prace związane z gospodarką leśną, a jedyne drzewa, które były usuwane w ww. rezerwatach to drzewa stwarzające realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, znajdujące się przy drodze dojazdowej do Klasztoru oo. Kamedułów. Drzewa usunięte zostały w ramach działań związanych z bezpieczeństwem publicznym i zostały pozostawione na gruncie do naturalnego rozkładu, o czym za każdym razem informowaliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu – dodaje.

Jeśli chodzi o Złotą Górę, leśnicy informują, że wykonywane tam prace są zawarte w planie ochrony rezerwatu przyrody na lata 2004 – 2023 oraz innymi dokumentami dotyczącymi tego terenu, a celem działań jest przebudowa i poprawa drzewostanu.

- Obecnie nie prowadzimy prac związanych z pozyskaniem drewna w rezerwacie Złota Góra, a jedyny zabieg hodowlany związany z pozyskaniem drewna w tamtej okolicy prowadzony jest poza rezerwatem Złota Góra. W lesie tym rośnie 100% sosny w wieku 110 lat, wprowadzamy tam gatunki liściaste, takie jak dąb i buk. Gatunki te wzbogacą lokalne siedliska leśne i staną się domem dla wielu nowych gatunków zwierząt i roślin – podkreśla Grzegorz Bąk.

Wyjaśnienia leśników nie uspokoiły zainteresowanych sprawą. Teraz prowadzona będzie dokumentacja.

- Chodzimy na spacery zgodnie z zasadami ochrony przed wirusem. Robimy zdjęcia i filmiki z tych terenów. Wiem z obserwacji jako grzybiarka, że te wycinki obsadzane są najczęściej brzozą i sosną bo najszybciej rosną. Z tym, że za naszego życia w tych miejscach nie zobaczymy już takich lasów – informuje w mediach społecznościowych Ewa Jeżak.

Zaangażowani w akcję docelowo planują wystąpić z wnioskiem o poszerzenie obszaru objętego ochroną.

fot. Sylwia Karczewska

  • Miłośnicy przyrody walczą o Złotą Górę. Nadleśnictwo uspokaja
  • Miłośnicy przyrody walczą o Złotą Górę. Nadleśnictwo uspokaja
  • Miłośnicy przyrody walczą o Złotą Górę. Nadleśnictwo uspokaja

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mam nadzieję, że Pani ekolożka nie ma w swoim domu czy mieszkaniu parkietu z pięknego drewna, okien drewnianych, konstrukcji drewnianych w dachu oraz drewnianych mebli?? Mam nadzieję, ze pani grzybiarka nie używa kominka i pali w nim drewnem???
Dodano: 24.03.2020 13:45    Przez: Romek Ress

KOMENTARZE

Wycinka trwa 2 lata, cały czas transport pociętych drzew biegnie przez Wyszyńskiego.
Dodano: 24.03.2020 12:08    Przez: gembird12
Pieniądze to nie wszystko. Szkoda drzew niestety. Ludzie sami wykańczają naszą planetę.
Dodano: 24.03.2020 13:16    Przez: ja
Mam nadzieję, że Pani ekolożka nie ma w swoim domu czy mieszkaniu parkietu z pięknego drewna, okien drewnianych, konstrukcji drewnianych w dachu oraz drewnianych mebli?? Mam nadzieję, ze pani grzybiarka nie używa kominka i pali w nim drewnem???
Dodano: 24.03.2020 13:45    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.