Dzisiaj jest sobota 6 czerwca 2020, imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18593) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 14oC
Jutropogoda
16 / 11oC
Pojutrzepogoda
14 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Byli najlepsi w Wielkopolsce, w CLJ nie zagrają. N ... (0)W Koninie żegnają Małoletniaka i długoletniego prz ... (0)

Precyzyjna obróbka metali – toczenie CNC

Materiał promocyjny

Dodano: 30.03.2020 14:34

Ze względu na trwałość i wytrzymałość metale muszą przejść szereg procesów, aby przekształcić je w użyteczne produkty. Jedna z takich procedur nazywana jest toczeniem. Podczas tego zabiegu przedmiot jest obracany, a narzędzie umieszczone na osi równoległej usuwa zbędny materiał. Chociaż proces ten był tradycyjnie wykonywany ręcznie, obecnie toczenie CNC ma zastosowanie przy użyciu specjalistycznych maszyn.

Projekty o niskiej tolerancji błędów
Bez względu na dokładną kalibrację żadna ręczna maszyna nie wytworzy elementów o idealnych wymiarach. Czasami rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury lub wilgotności. W toczeniu CNC również trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, jednak w mniejszym stopniu wpływają one na to, jak będzie wyglądał efekt końcowy prac. Istnieją międzynarodowe stopnie tolerancji, ale w wielu projektach, w których stosuje się tokarki CNC, konstrukcja przedmiotu wymaga niezwykłej precyzji.

Dobrą wiadomością jest to, że obróbka CNC umożliwia zachowanie skrajnej dokładności, liczonych w tysięcznych milimetra. Związane jest to przede wszystkim z ograniczeniem wpływu błędu ludzkiego. Toczenie CNC wymaga programowania obejmującego projekt części i instrukcji do użycia przez maszynę, często tworzone w systemie CAD/CAM.

Warto pamiętać, że programowanie CNC nie jest prostym zadaniem, a stworzenie użytecznego i skutecznego projektu wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Operatorzy muszą rutynowo wykonywać kilka zadań, w tym zdefiniować geometrię części i opracować tor pracy narzędzi. Jednak wszystko to, co zostało stworzone przez człowieka, będzie z wielką dokładnością przeniesione na fizyczny obiekt dzięki toczeniu CNC.

Jak niewielki jest zakres błędów?

W zależności od producenta stołowa tokarka CNC może potencjalnie osiągnąć tolerancje zbliżone do 0,004 mm. Oczywiście jakość maszyny odgrywa ważną rolę w osiągnięciu takiego standardu. Utrzymanie sprzętu w jak najlepszym stanie wymaga nakładu czasu i pieniędzy, jednak jest konieczne, by móc wykonywać precyzyjne prace. Konserwacje są więc w tym przypadku niezwykle istotne.

Źle utrzymany sprzęt ma mniejsze szanse na spełnienie ścisłych tolerancji, a przez to produkty uzyskane w toczeniu CNC mogą być wadliwe. Szukając warsztatu warto więc wybrać taki, który kładzie nacisk nie tylko na szybkość wykonania prac czy cenę, ale również na stan swoich maszyn, tak jak w firmie Sabner.

Oprogramowanie a precyzja
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre zaawansowane projekty generują powstawanie błędów nawet wtedy, gdy maszyny działają prawidłowo i programiści posiadają niezbędną wiedzę do tego, by przygotować instrukcje. W takim przypadku produkcja przedmiotów w granicach tolerancji jest wielkim osiągnięciem i jest możliwa do uzyskania tylko wtedy, gdy warsztat zaopatrzony jest w zaawansowane oprogramowanie. Pomaga ono dobrać właściwe parametry przy wyjątkowo złożonych elementach i może być prawdziwym wsparciem dla doświadczonych operatorów.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:cnc,   metal

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Ja kiedyś syszałem że przy takiej obrabiarce można małpę postawić i będzie pracować. To była wypowiedź p.konstruktora.
Dodano: 31.03.2020 11:51    Przez: ~emeryt

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.